Gorące tematy

Czym jest wskaźnik Pearla? Najskuteczniejsze metody antykoncepcji

Gorące tematy

Autor:
Justyna
Piąsta
Skala Pearla - wskaźnik skuteczności antykoncepcji

Osoby, które nie chcą zostać rodzicami, muszą stosować antykoncepcję. Skuteczność metod zabezpieczenia określa skala Pearla, która została wyznaczona w 1932 roku. Sprawdzała, ile kobiet na 100 par w ciągu roku, używając danej metody, zachodziło w ciążę. Im wyższy wskaźnik - tym gorzej. Szczegóły wyjaśniał ginekolog i położnik dr Maciej Jędrzejko.

Skuteczne metody antykoncepcji

Niedawno internet obiegła historia Brytyjki, matki pięciorga dzieci, która mimo stosowania środków antykoncepcyjnych zachodziła w ciążę. Najpierw trzykrotnie podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych, a piąte dziecko urodziło się po wazektomii męża. Teraz kobieta myśli o sterylizacji. Czy istnieje sposób, by sprawdzić skuteczność metod zabezpieczania się przed ciążą?

- Skala Pearla została określona dla każdej metody antykoncepcyjnej obecnie występującej. WHO zaleca raczej oznaczenie procentowe, ale dalej wskaźnik Pearla jest dość wygodny. Obecnie najskuteczniejszymi metodami zapobiegania ciąży są wkładka domaciczna i implant domaciczny, ponieważ mają wskaźniki Pearla rzędu 0,1. Z kolei jedynym sposobem, dającym 100-procentową pewność, jest usunięcie macicy i jajowodów - powiedział dr n.med. Maciej Jędrzejko, specjalista ginekologii i położnictwa.

Używając antykoncepcji, należy zadać sobie pytanie, jakie efekty chcemy uzyskać. Ginekolog wyjaśnił to na przykładzie.

- To trochę tak, jak ze skakaniem do basenu i ze skakaniem na bungee. Jeżeli mam skoczyć do basenu, no to najwyżej do niego wpadnę i się zamoczę, ale jeżeli mam skoczyć na bungee, to ta metoda nie może być trochę skuteczna. W związku z tym wszystko zależy od tego, jaka jest motywacja. Jeżeli kobieta potrzebuje antykoncepcji, bo jest po dwóch cięciach cesarskich i nie wolno jej zajść w ciążę, to nie możemy wtedy decydować się na metody, które mają wysoki wskaźnik Pearla, bo ryzyko zajścia w ciążę będzie wiązało się z powikłaniami. Ale w sytuacji, gdy kobieta urodziła zdrowie dzieciątko i planuje następne, to można sobie pozwolić na na metody o niższej skuteczności - zauważył rozmówca Dzień Dobry TVN.

Trwają prace nad nowymi metodami antykoncepcji

Naukowcy opracowują antykoncepcję dla mężczyzn. Niestety, obecnie efekty badań nie przynoszą satysfakcjonujących rezultatów.

- Ciekawi mnie metoda polegająca na ostrzykiwaniu nasieniowodów, która ich nie uszkadza, ale zaciska. Prawda jest taka, że antykoncepcja dla mężczyzn musi być i bezpieczna, i skuteczna. A na ten moment jest albo skuteczna, albo bezpieczna. W tej chwili najskuteczniejszą metodą dla panów jest wazektomia, a jej koszt to około 1,5-2 tys. zł. Problem polega na tym, że odwrócenie tego procesu jest niezwykle kosztowne i rzadko się udaje. Łatwiej jest opracować metodę antykoncepcyjną dla kobiety niż dla mężczyzny - podkreślił dr Jędrzejko.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Pozostałe wiadomości