Gorące tematy

"Co zabiło Maradonę". Wzruszający dokument o legendzie piłki nożnej już 15 lutego na discovery+

Gorące tematy

Maradona

Diego Maradona był niekwestionowanym piłkarskim geniuszem, legendą za życia. Sportowiec odszedł nagle pod koniec 2020 r. Mało kto wie, że przez lata prowadził trudną walkę z uzależnieniami. Co go zniszczyło? Odpowiedź na to i wiele innych pytań szukają twórcy dokumentu "Co zabiło Maradonę?".

"Co zabiło Maradonę" – o czym jest film?

Diego Maradona – wybrany zawodnikiem XX wieku w sondzie organizowanej przez FIFA – był bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy w historii. Nikt nie przypuszczał, że z niemożliwego do okiełznania urwisa ze slumsów Buenos Aires, wyrośnie legenda. Swoją przygodę z futbolem zaczął grając na podwórku z przyjaciółmi. Później trafił do młodzieżowej drużyny piłkarskiej i rozpoczął oszałamiającą karierę. W swoim rodzinnym kraju, był uwielbiany, otaczał go niemalże religijny kult. Gdy niespodziewanie zmarł w wieku zaledwie 60 lat, prezydent Argentyny ogłosił trzydniową żałobę narodową. Przyczyną śmierci był obrzęk płuc, spowodowany niewydolnością serca… ale co tak naprawdę zabiło Maradonę?

Diego dorastał w bardzo skromnych warunkach, to odcisnęło piętno na jego zdrowiu i ciele. Dlatego przez cały okres grania w drużynie juniorów, otrzymywał różnego rodzaju suplementy, które miały go wzmocnić i odbudować wątłą sylwetkę. Wydaje się, że właśnie to stało się przyczyną jego problemów z uzależnieniem od narkotyków i farmaceutyków. Dodatkowo, po zwycięstwie na Mundialu w 1986 w Meksyku i światowym rekordzie transferowym, który ustalił, dołączając do włoskiego klubu Napoli za 6,9 miliona funtów, presja sławy i utrzymania wysokiej formy stała się nie do wytrzymania. Doprowadziła do uzależnienia od alkoholu i kokainy, a także leków na receptę.

Twórcy "Co zabiło Maradonę" rozmawiają z jego agentem Jonem Smithem, dawnym trenerem Fernando Signorini oraz byłym kapitanem klubu Napoli - Giuseppe Bruscolotti. Okazuje się, że to co miało jedynie pomóc utalentowanemu Maradonie w zachowaniu formy, najprawdopodobniej stało się przyczyną jego śmierci.

"Co zabiło Maradonę" – gdzie oglądać?

Film wyprodukowany został przez ITN Productions. Premiera "Co zabiło Maradonę" już 15 lutego, o godz. 22:00. Dokument zadebiutuje na Playerze i będzie dostępny dla użytkowników w kolekcji discovery+. Równocześnie pokaże go też kanał Discovery Channel.

Diego Maradona – ostatni taki piłkarz. Zobacz rozmowę o legendzie sportu:

Zobacz też:

"Wild life" – nowe show Playera. Co wiemy o uczestnikach?

"Listy do M. 4" tylko online - premiera w Playerze. "Najgorętsze wydarzenie filmowe tej wiosny"

"Francesco"- niezwykły dokument o papieżu Franciszku. Reżyser: "Każdego dnia pokazuje nam, jak budować lepsze jutro"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości