Gorące tematy

Bon turystyczny - dla kogo i od kiedy wypłaty?

Gorące tematy

Aktualizacja:
iStockphotoczarny_bez/Getty Images

Sejm uchwalił ustawę o bonie turystycznym. Do kogo trafi 500 zł dofinansowania do wakacji i do kiedy będzie można wykorzystać świadczenie?

Polski Bon Turystyczny to dokument elektroniczny potwierdzający uprawnienie do świadczenia w formie bonu lub dodatkowego świadczenia w formie bonu.

Bon turystyczny - dla kogo?

Świadczenie w formie bonu będzie wynosić 500 zł na każde dziecko. Dofinansowanie otrzymają korzystający z programu 500+ i dodatków opiekuńczych - zakłada uchwalona w piątek ustawa o Polskim Bonie Turystycznym. Bon nie będzie podlegał wymianie na gotówkę, będzie można nim płacić za hotele lub imprezy turystyczne do 31 marca 2022 r.

Ustawa określa zasady przyznawania i realizacji świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego, zwanego "świadczeniem w formie bonu", oraz dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego, zwanego "dodatkowym świadczeniem w formie bonu".

Zgodnie z ustawą, uprawnienie do otrzymania bonu będzie przysługiwać beneficjentom programu społecznego 500+, a także beneficjentom dodatków, czyli wszystkim tym osobom, które w dniu wejścia w życie ustawy mają przyznane prawo do tych świadczeń lub dodatków oraz którym prawo to zostanie przyznane w okresie od dnia następującego po dniu wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2021 r.

W ustawie zapisano, że na dziecko niepełnosprawne przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł.

Bon turystyczny - kiedy wypłaty?

Minister rozwoju, wicepremier Jadwiga Emilewicz oświadczyła, że:

Jesteśmy gotowi, aby w trzecim tygodniu lipca pierwsze płatności były realizowane

Czy bon turystyczny to będzie stałe świadczenie?

Wszelkie środki pomocowe zapewne nie będą wystarczające i kompletne, dlatego to nie jest nasze ostatnie słowo w zakresie branży turystycznej

- stwierdziła Emilewicz. Wskazała, że być może program zostanie przedłużony na kolejne lata.

Zobacz też:

Uważajmy podczas wypoczynku nad wodą. Ratownik: „Największy problem to niedostosowywanie się do zasad”

Dorosłe dzieci na wakacjach z rodzicami, czyli jak wspólny wypad buduje więzi rodzinne. „Fajnie ze sobą wyjechać i porozmawiać”

Urlop z psem. Weterynarz: „Tego typu sprawy trzeba przemyśleć dużo wcześniej”

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości