Zwierzęta

Sowy w mieście. Dowiedz się, w jaki sposób te nocne ptaki spędzają swój okres lęgowy

Zwierzęta


Wycinka drzew w znaczącym stopniu ograniczyła liczbę ptasich siedlisk, które coraz częściej szukają schronienia w miastach. Trwający obecnie okres lęgowy sów to dobra okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę na ich temat. W programie przyjrzeliśmy się bliżej tym wyjątkowym stworzeniom.

Ptasie pogotowie

Daniel Urbaniak od lat troszczy się o ptaki, w szczególności sowy. W Nowym Targu prowadzi pogotowie niosące pomoc wszelkim pierzastym stworzeniom. Po otrzymaniu telefonu alarmowego, organizuje pomoc weterynaryjną i opiekę dla poszkodowanych ptaków. Jego pasja zainspirowała go także do stworzenia pierwszego Uszatego Szlaku Turystycznego, czyli miejsca, po którym oprowadza wycieczki opowiadając o życiu sów. Z myślą o pozbawionych gniazd ptakach, tworzy kosze lęgowe. Każdego roku wywiesza ich około 20. Dzięki nim sowy mogą w spokoju żyć i zakładać rodziny.

Sowy same sobie nie potrafią zbudować

– wyjaśnił Daniel Urbaniak, miłośnik ptaków, pasjonat przyrody, opiekun sowich rodzin.

Daniel oraz inni miłośnicy ptaków z Nowego Targu dokładają wszelkich starań, aby w ich mieście nie zabrakło miejsc, w których sowy mogą wyprowadzać lęgi. Niektóre gatunki, np. puszczyki preferują dziuple wiekowych drzew, podczas gdy inne, chociażby uszatki, potrzebują starych gniazd.

Potrzebują gniazd kawek. Potrzebują gniazd gawronów. Najczęstszymi miejscami, w których one wyprowadzają lęgi są stare aleje, głównie topól, których w naszych miastach jest coraz mniej. Tam właśnie gniazdują, dlatego ja tak mocno walczę o to, ażeby w Nowym Targu tych miejsc im nie brakowało

– zauważył opiekun ptasich rodzin.

Mądra sowa – prawda czy mit?

Sowy zwykło się uważać za bardzo mądre zwierzęta, jednak rzeczywistość jest zgoła inna. Skąd wzięło się to przekonanie? Zdaniem Daniela Urbaniaka, jego źródła możemy doszukiwać się w wyglądzie sów:

To są jedyne ptaki, które oczy mają skierowane do przodu. To właśnie nadaje im takiego ludzkiego charakteru. Mają tą twarz i dlatego ten wygląd tak bardzo podobny jest do nas ludzi, natomiast z mądrością nasze uszaki nie mają zbyt wiele wspólnego

Pomimo swojego niewielkiego rozumku, sowy szczycą się doskonałym wzrokiem i słuchem, a do tego, jako jedyne ptaki, potrafią bezszelestnie latać.

O niezwykłości tych nocnych łowców opowie film „Nowy Targ – miasto sów”, który ma powstać w tym roku.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Kopciuszki - niezwykłe ptaki, które zamieszkały na półce z książkami

Małe borsuki i lisy wychodzą na świat i stawiają pierwsze kroki. "One są tak ufne, jeszcze nie znają pojęcia zła"

Na ratunek jeżom. Poznaj panią Renatę, która pomaga rannym i porzuconym zwierzątkom

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości