Ogród

Jak ozdobić pisanki za pomocą naturalnych barwników? Oto wskazówki krok po kroku

Ogród

Wraz z nadejściem wiosny wiele osób powraca na działki. Jak je przygotować do uprawy roślin? O tym w cyklu "Co z tego wyrośnie?" opowiedział Łukasz Skop. Zdradził także, jak przy pomocy naturalnych barwników ozdobić pisanki.

Łukasz Skop na działce

W nowym sezonie ogrodnik przeniósł się na kolejną działkę, by pokazać, jak w prawidłowy sposób dbać o rośliny. Oprowadził widzów po terenie i opowiedział, z jakimi zadaniami będzie się musiał zmierzyć. Zwrócił uwagę na dużą kalinę, która rzuca cień na kawałek terenu oraz lawendę, którą będzie musiał przesadzić.

- Cały teren został wyściółkowany korą, żeby nie rosły chwasty. To bardzo dobry pomysł, ale chciałbym wprowadzić więcej kolorów i więcej zieleni - mówił Łukasz Skop w Dzień Dobry TVN.

Sprawdził także stan ziemi na terenie szklarni. Stwierdził, że choć budynek jest w opłakanym stanie, to został postawiony w najlepszym miejscu.

- Jest tutaj najwięcej słońca, wokół nie rosną żadne drzewa, które mogłyby rzucać dużo cienia, więc warzywa, które były tutaj uprawiane, na pewno znalazły doskonałe miejsce - powiedział ogrodnik.

- Wybierając działkę warto zwrócić uwagę, jaki jest stan ziemi. Jeżeli na działce będziemy tylko wypoczywać, przyda nam się kawałek trawnika, trochę roślin ozdobnych i w zasadzie wystarczy. Ale jeśli będziemy chcieli uprawiać tutaj jakieś warzywa, to warto zwrócić uwagę na stan ziemi. Od razu widzę, że poprzedni właściciele musieli bardzo dobrze dbać o ziemię, bo ma ona super strukturę, jest czarna, żyzna i będzie się doskonale nadawała do uprawy różnych roślin - ocenił specjalista.

Farbowanie wielkanocnych jajek

Łukasz Skop zdradził, że pierwsze wiosenne liście można wykorzystać do zdobienia jajek wielkanocnych. Pokazał, w jaki sposób przygotować wymyślne pisanki z pomocą roślinności.

- Pisanki, które przygotuję, będą miały piękny niebieski kolor, będą ozdobione motywem roślinnym i zafarbowane roślinnymi barwnikami - mówił ogrodnik.

Wykorzystał do tego czerwoną kapustę, wodę, ocet, listki, gumki recepturki i pończochy.

- Kapusta pod wpływem octu nabiera pięknego, purpurowego zabarwienia, ale barwnik, który z tego powstanie będzie farbował jajka na niebiesko - tłumaczył Łukasz Skop.

Kapustę w tej zalewie gotował przez pół godziny, potem odcedził i uzyskał barwnik. Po przyłożeniu listka, założeniu na jajko pończochy i związaniu gumką recepturą, zanurzył je w roztworze. Co z tego wyszło? Sprawdźcie w naszym wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości