Aranżacje wnętrz

Kabiny prysznicowe – wolnostojące, narożne, przyścienne. Jak dobrać odpowiedni model i wymiary?

Aranżacje wnętrz

prysznic

Kabiny prysznicowe mogą mieć różną konstrukcję – od pojedynczej ścianki wyznaczającej przestrzeń kąpielową po duże kabiny prysznicowe walk in czy z hydromasażem. To, jaka będzie najlepsza, zależy od naszych upodobań, wielkości łazienki i tego, ile chcemy wydać.

Wybór kabiny prysznicowe j należy zacząć od tego, czy chcemy kupić ją łącznie z brodzikiem, czy też zamierzamy wykonać odpływ w posadzce lub ścianie, a podłogę wykończyć kafelkami ceramicznymi. Tanie kabiny prysznicowe często sprzedawane są łącznie z brodzikiem, a jeśli nie stanowią z nim kompletu, i tak na jakimś trzeba będzie je obsadzić.

Druga ważna kategoria to sposób montażu w pomieszczeniu. Kabiny prysznicowe dzieli się na kilka rodzajów.

Więcej:

Kabiny prysznicowe przyścienne

To najpopularniejszy rodzaj kabin prysznicowych. Zgodnie z nazwą, montuje się je tak, by z jednej strony przylegały do ściany łazienki - tu montuje się baterię prysznicową. Kabiny prysznicowe przyścienne są produkowane na planie kwadratu, prostokąta lub koła (półokrągłe). Jeśli mają standardowe wymiary (standard to kabiny prysznicowe 90x90 cm lub śr. 90 cm), takie kabiny prysznicowe wymagają sporej przestrzeni. Mniejszych natomiast - a w sprzedaży są małe kabiny prysznicowe 80x80 cm - nie opłaca się montować, gdyż nie są specjalnie wygodne. Dzieci i osoby szczupłe będą od biedy mogły umyć się bez obijania sobie łokci, ale dorosłemu mężczyźnie będzie w nich zbyt ciasno. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu przestrzeni w łazience, lepszym rozwiązaniem będzie montaż kabiny narożnej.

Kabiny prysznicowe narożne

Również produkowane są na planie prostokąta lub wycinka koła, ale montuje się je tak, że dwie ściany łazienki i kabina wyznaczają przestrzeń kąpielową. Dzięki temu zagospodarowujemy miejsce w narożniku, oszczędzając zarazem przestrzeń na środku łazienki. Dobry rozwiązaniem są drzwi przesuwne do kabiny prysznicowej , gdyż doskonale sprawdzają się w najmniejszych łazienkach.

Kabiny prysznicowe wolnostojące

To najczęściej kabiny przeznaczone do luksusowych łazienek o dużej powierzchni. Wolnostojące modele to często kabiny prysznicowe z hydromasażem i o większych niż standardowe wymiarach. Mogą mieć rozmaite kształty - oparte na wielokątach (np. kabiny prysznicowe pięciokątne ) czy okrągłe. Modele wolnostojące to czasami kabiny prysznicowe walk in , czyli wykonane z kilku tafli szkła, bez drzwi i ruchomych elementów. Takie nowoczesne kabiny prysznicowe “wyrastające” na środku łazienki są minimalistyczne i praktycznie niewidoczne, więc mogą, a nawet powinny, mieć dużą powierzchnię.

Wymiary kabiny prysznicowej

Najpopularniejsze to kabiny prysznicowe 90x90 cm (lub o śr. 90 cm w modelach okrągłych lub półokrągłych). Jak już pisaliśmy, mniejsze kabiny prysznicowe nie są tak wygodne. Są też modele większe, np. modne ostatnio kabiny prysznicowe 70x100, 80x100, 90x100 cm . Można też budować kabiny prysznicowe na wymiar - producenci oferują elementy szklane, z których można zbudować kabinę o dowolnej liczbie ścian i wymiarach. Jeśli interesują nas tanie kabiny prysznicowe , warto szukać wśród modeli standardowych.

Najlepsze kabiny prysznicowe

To takie, w których kąpiel będzie komfortowa. Warto więc do wybranej kabiny prysznicowej, która nam się podoba… wejść i sprawdzić, czy możemy się w niej swobodnie obrócić, poruszać rękami, a także bez problemu wyjść. Kabiny prysznicowe w salonach łazienkowych i w marketach budowlanych są wystawiane na przykładowych ekspozycjach i warto z tego korzystać.

Dobrze też dowiedzieć się nieco więcej o materiałach, z których zbudowane są kabiny prysznicowe . Ważne jest np. wypełnienie. Tanie kabiny prysznicowe mają ścianki wypełnione taflami z tworzywa sztucznego, które jest mało odporne na zarysowania i z czasem może matowieć. Zdecydowanie lepszym wyborem są szklane kabiny prysznicowe . Produkuje się je z bezpiecznego szkła, które jest odporne na zmienną temperaturę i trudniej je stłuc niż zwykłą taflę. Dodatkowo można kupić kabiny prysznicowe z powłoką ułatwiającą czyszczenie. Dzięki nim na powierzchni szkła nie odkładają się zabrudzenia z mydła i osadów wapiennych, a nawet nie widać na nim plam po wyschniętych kroplach wody.

Wybierając nowoczesne kabiny prysznicowe , warto też zwrócić uwagę na uszczelki, szczególnie te montowane w drzwiach. Dobre modele są całkowicie szczelne, wyposaża się je w listwy magnetyczne, które domykają drzwi i dociskają uszczelki, tak że podczas kąpieli z kabiny nie wydostanie się ani kropla.

Kabiny prysznicowe z wanną

Jeśli chcemy połączyć funkcje wanny i prysznica, możemy zrobić to na dwa sposoby. Po pierwsze umożliwiają to kabiny prysznicowe z wanną . A właściwie wanny z fabrycznie wykonaną zabudową prysznicową. To jednak rozwiązanie dość kosztowne. Drugie - znacznie tańsze, to zamontowanie parawanu nawannowego. Dostępne są różne modele - jedno i wieloskrzydłowe, uchylne, przesuwne i składane. Można je montować na wannach wszystkich typów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości