Pumeks wulkaniczny – ratunek dla pięt czy niebezpieczny produkt?

pumeks na pięcie
Fot. Rasulovs / Getty Images
Pumeks z lawy wulkanicznej, czyli skała wulkaniczna, dzięki swej charakterystycznej strukturze wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym. Ma właściwości złuszczające, które pomagają usuwać zgrubienia i odciski powstałe na stopach. Na rynku dostępne są pumeksy naturalne i syntetyczne.

Pumeks to produkt kosmetyczny, którego używa się w pielęgnacji stóp. Pomaga pozbyć się zgrubiałego naskórka na piętach, usunąć odciski ze śródstopia czy palców. Użytkownicy mają do wyboru dostępne w drogeriach pumeksy naturalne (zastygłą lawę wulkaniczną) lub syntetyczne. Aby stosowanie pumeksu było bezpieczne i przynosiło jedynie korzyści, trzeba pamiętać o jego odpowiednim użytkowaniu i zachowaniu higieny. Pumeks należy po każdym użyciu wyczyścić, a raz na miesiąc zdezynfekować. Specjaliści tłumaczą, że nie wolno go także nadużywać.

Więcej:

Właściwości pumeksu wulkanicznego

Pumeks wulkaniczny to fragment skały magmowej o porowatej powierzchni, posiadający właściwości złuszczające. To właśnie dzięki nim znalazł zastosowanie w kosmetyce i służy do pielęgnacji stóp. Pomaga złuszczać narośnięty, zgrubiały naskórek, sprawiając, że pięty stają się gładkie. Pumeks pozwala też walczyć w zaciszu domowym z problemami nagniotków czy odcisków. Złoża surowca znajdują się na Madagaskarze, greckich wyspach, a także na wyspie Lipari. Kopiując właściwości naturalnego pumeksu, producenci zaczęli masowo dostarczać na rynek pumeks syntetyczny, spełniający podobną funkcję do tej, jaką pełni fragment skały wulkanicznej. Pumeks naturalny jest cięższy od sztucznego i nieco droższy. Jego zaletami są trwałość i większa odporność na ścieranie. Pumeks sztuczny będzie wymagał szybszej wymiany. Istotny z punktu widzenia użytkownika jest fakt, że naturalny pumeks nie powoduje alergii, jest dobrze tolerowany przez osoby ze skłonnością do uczuleń, działa delikatnie i nie powoduje podrażnień skóry. Sztuczne pumeksy są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, natomiast naturalne występują w odcieniach beżu i szarości. Można również spotkać pumeksy czarne.

Jak stosować naturalny pumeks wulkaniczny?

Często wspomina się, że stosowanie pumeksu z lawy wulkanicznej może być niebezpieczne dla zdrowia. Z czym wiąże się problem? Chodzi o zachowanie higieny, ponieważ pumeks wulkaniczny, trzymany w wilgotnym środowisku, stwarza idealne warunki dla rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Stąd już tylko krok do nabawienia się chorób skóry. O czym powinni pamiętać użytkownicy skały wulkanicznej? Przede wszystkim po każdym użyciu pumeksu należy go wyczyścić i wysuszyć, nigdy nie wolno go odkładać i zostawiać na dłużej w wilgotnym miejscu. Raz w miesiącu warto odkazić pumeks. Można to zrobić w bardzo prosty sposób, wystarczy namoczyć go przez noc w osolonej wodzie. Ważne jest również częste, regularne wymienianie pumeksu na nowy oraz stosowanie zasady, że każdy pumeks ma jednego użytkownika, dlatego nie należy się nim dzielić z innymi osobami. Podolodzy tłumaczą, że nie powinno się nadużywać pumeksu, raczej trzeba go stosować z umiarem i rozsądkiem. Zbyt często wykorzystywany do pielęgnacji stóp sprawi, że naskórek zacznie odrastać jeszcze szybciej i intensywniej. Warto więc sięgnąć również po inne sposoby pozbywania się szorstkiej skóry z pięt i palców, uzupełnić pielęgnację o peelingi, kremy zmiękczające, specjalne kąpiele dla stóp. W razie poważniejszych kłopotów można udać się do profesjonalnego gabinetu podologicznego, który oferuje kompleksowe zabiegi na stopy. Stosując pumeks, trzeba pamiętać o ryzyku rozwoju grzybów, które z łatwością przenoszą się na stopy użytkownika, ale również pozostałych członków rodziny. Podstawową i najważniejszą kwestią jest więc zadbanie o utrzymanie pumeksu wulkanicznego lub syntetycznego w czystości.

Zobacz film: Jak dbać o zęby? Źródło: Getty Images

Zalety i wady pumeksu z lawy wulkanicznej

Pumeks wulkaniczny ma swoje wady i zalety. Wiedza o tym, jak prawidłowo z niego korzystać, pozwala na bezpieczne użytkowanie i zadowalające efekty. Wśród zalet pumeksu z lawy wulkanicznej trzeba wymienić łatwość jego stosowania i szybkie efekty. Naskórek można ścierać podczas kąpieli, biorąc prysznic lub podczas moczenia stóp. Rezultaty są natychmiastowe, bezpośrednio po użyciu stopy są gładsze, twardy naskórek zostaje usunięty z pięt, palców czy obszaru śródstopia. Pumeks naturalny nie kruszy się i nie łamie, w przeciwieństwie do jego sztucznych zamienników. Co ważne, nie wchodzi w reakcje z preparatami kosmetycznymi stosowanymi podczas pielęgnacji stóp. Wadą pumeksu wulkanicznego jest to, że stwarza idealne warunki dla rozwoju bakterii i grzybów, a wszystko dzięki porowatej powierzchni i trzymaniu go w wilgoci. Zbyt często i niewłaściwie stosowany, może doprowadzić do nadmiernego narastania naskórka lub powstawania chorób skóry. Jednak przy zachowaniu podstawowych zasad używania pumeksu takie sytuacje nie powinny mieć miejsca.

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości