Każda z kobiet chce mieć piękne i zadbane paznokcie. Niepokój powodują wszelkie pojawiające się z nimi problemy, które nie tylko powodują nieatrakcyjny wygląd paznokci, lecz także mówią dużo o stanie naszego organizmu. W przypadku poważnych niedoborów witamin i minerałów płytka paznokciowa staje się łamliwa, krucha, odkształca się lub rozdwaja. Problemy z paznokciami mogą być oznaką anemii, chorób serca, płuc, wątroby, a nawet układu nerwowego. Co oznacza czarna plama pod paznokciem i kiedy warto zgłosić się z problemem do lekarza?
>>> Zobacz także:
- Jak domowymi sposobami wzmocnić łamliwe paznokcie? Kilka propozycji eksperta
- Frezarka do paznokci ‒ jak wybrać odpowiedni sprzęt?
- Czy manicure hybrydowy niszczy paznokcie? Jak zadbać o płytkę?
Czarne plamki na paznokciach – czym są i jak powstają?
Pojawienie się czarnej plamki pod paznokciem oznacza, że doszło do podpłytkowego wylewu krwi. Zwykle ma on miejsce na skutek urazu mechanicznego, np. mocnego uderzenia lub przygniecenia. Czarne plamy na paznokciach u nóg najczęściej powstają w wyniku mocnego kopnięcia w twardy przedmiot lub upadku czegoś na palce u stóp. Podobne symptomy występują również u miłośników sportu, którzy mają zbyt duże obuwie – w czasie ruchu stopa przesuwa się do przodu i powstaje krwiak w wyniku uciskania paznokci. Kiedy krwiak jest rozległy, może wywoływać oddzielanie się płytki paznokciowej od macierzy, co skutkuje tzw. zejściem paznokcia.
Kolejna przyczyna powstawania czarnych plam pod paznokciami to przyjmowanie silnych leków, takich jak chloropromazyna, rezorcyna, cygnolina czy antybiotyków z grupy tetracyklin. Ściemnienie płytki paznokciowej dość często obserwuje się u pacjentów onkologicznych, przyjmujących chemioterapię.
Czarne plamki na paznokciach mogą pojawić się również w wyniku działania niektórych związków chemicznych. Paradoksalnie, u osób wrażliwszych taki objaw mogą wywołać nawet kosmetyki do pielęgnacji paznokci, najczęściej te zawierające formaldehydy. Poza tym zmiany takie mogą być wywołane kontaktem z silnymi detergentami, dlatego poleca się, aby do sprzątania toalet i łazienek zakładać gumowe rękawiczki.
Czarna plamka na paznokciu – kiedy może być czerniakiem?
Najbardziej niepokojącą przyczyną powstawania czarnych plamek pod paznokciami jest czerniak. To jeden z najgroźniejszych nowotworów, dlatego nasza czujność powinna pozostać wzmożona. Jeśli plama powstała sama z siebie i nie przesuwa się wraz ze wzrostem paznokcia, należy niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem. Dość często czerniak złośliwy jest mylony z krwiakiem lub grzybicą, dlatego właściwa diagnoza opóźnia się, co jest kluczowe w późniejszym procesie leczenia. Jeżeli zachodzi podejrzenie nowotworu, konieczna jest dość inwazyjna diagnostyka, polegająca na chirurgicznym usunięciu paznokcia i wykonaniu biopsji plamki, która wykaże, czy zmiana ma charakter złośliwy. Jeśli tak jest, konieczna jest amputacja paliczka. Czerniak najczęściej rozwija się na kciuku lub dużym palcu stopy.
Czarne plamki na paznokciu – co oznaczają pozostałe przebarwienia?
Nie tylko czarne plamy pod paznokciem powinny wzbudzić naszą czujność i skłonić do ich obserwacji lub wizyty u lekarza. Występują także inne kolory przebarwień, które mogą oznaczać mniej lub bardziej poważne choroby.
Białe przebarwienia na paznokciach mogą być wynikiem bielactwa paznokci, jeśli obejmują całą lub znaczną część płytki. Częściej jednak spotykane jest tzw. kwitnienie paznokci, czyli pojawianie się białych, drobnych plamek – objaw taki towarzyszy łuszczycy, niedoborom wapnia, białka, nowotworom i niewydolności serca.
Brązowe przebarwienia mogą pojawiać się w wyniku niedożywienia, częstego palenia papierosów i w chorobach tarczycy. Mogą być także efektem leczenia nadmanganianem potasu i cygnoliną.
Zielone przebarwienia pojawiają się w wyniku zakażenia bakteriami Pseudomonas aeruginosa. Dochodzi do niego poprzez częste moczenie rąk w wodzie z detergentami.
Żółte plamki na płytce paznokciowej są oznaką żółtaczki, łuszczycy, grzybicy. Mogą pojawić się w przebiegu leczenia beta-karotenem lub tetracyklinami i przy paleniu tytoniu. W przypadku osłabionej płytki paznokcia, połączonej z czerwonym lakierem do paznokci, po jego zmyciu mogą pozostać żółte lub pomarańczowe przebarwienia.
Plamy na paznokciach w kolorze szaro-niebieskim są najczęściej efektem zatrucia srebrem, czyli tzw. srebrzycy. Występują również w czasie przyjmowania leków na malarię, a także u osób z zaburzonym metabolizmem miedzi (choroba Wilsona). Szare plamy na płytce paznokciowej występują przy zaburzeniach pracy układu krążenia.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN