Jak domowymi sposobami wzmocnić łamliwe paznokcie? Kilka propozycji eksperta

Tabletki na wzmocnienie paznokci czy sklepowe preparaty to nie jedyne rozwiązania na przywrócenie paznokciom ładnego wyglądu. Istnieją także sprawdzone i naturalne sposoby, które w szybkim czasie poprawią kondycję paznokci. O nim w Dzień Dobry TVN mówiła kosmetolog Aneta Suchowierska.

Czym wzmocnić paznokcie? Pomocne będą maseczki, wcierki oraz kąpiele. To proste sposoby na naturalne wzmocnienie paznokci w domowym zaciszu.

Jak wzmocnić paznokcie domowymi sposobami?

Domowy sposób na wzmocnienie paznokci to mikstury przygotowane na bazie naturalnych składników. Dzięki nim można szybko i tanio, a co najważniejsze – skutecznie, przywrócić paznokciom dobry stan nawet po miesiącach zaniedbań.

Wywar ze skrzypu polnego lub kopru włoskiego – wystarczy kupić zioła w aptece i zalać je gorącą wodą według instrukcji na opakowaniu. Paznokcie maczane w takim wywarze przynajmniej raz na tydzień odwdzięczą się ładnym połyskiem i mniejszą łamliwością.

>>> Zobacz także:

Regenerująca kąpiel w oliwie z oliwek – aby ją przygotować, należy oliwę lekko podgrzać, a następnie przelać do małej miseczki i zanurzyć w niej paznokcie na ok. 20 minut. Taki zabieg świetnie nawilża i działa naprawczo na mikrouszkodzenia płytki paznokci.

Wcierki z soku z cytryny i oliwy z oliwek – zabieg najlepiej przeprowadzić przed położeniem się spać. Do przygotowania regenerującej wcierki wystarczy łyżka oliwy z oliwy i kilka kropli soku z cytryny. Taki domowy kosmetyk należy wetrzeć w paznokcie i założyć bawełniane rękawiczki, aby nocą preparat mógł lepiej się wchłonąć w cieple.

Maseczka na paznokcie z siemienia lnianego – do jej przygotowania potrzebna są 2 łyżki siemienia lnianego i pół litra gorącej wody. Składniki należy ze sobą połączyć i zagotować aż do uzyskania gęstej masy. W ostudzonej papce należy umieścić palce na ok. 20 minut.

Kąpiel w soli morskiej – świetnie działa na wzmocnienie paznokci. Wystarczą 2 łyżki soli zmieszane ze szklanką ciepłej wody. Palce należy maczać w takiej kąpieli przez ok. 15 minut.

Nacieranie paznokci naturalnymi składnikami o działaniu odżywczym – szybko poprawia kondycję łamliwych i kruchych paznokci. Wcierki można przygotować z liścia aloesu, ząbka czosnku czy plasterka cebuli (ważne jednak, aby po zabiegu dokładnie umyć ręce, bo mogą brzydko pachnieć), soku z cytryny, olejku migdałowego lub rycynowego, octu jabłkowego zmieszanego z wodą, olejku z drzewa herbacianego z dodatkiem kapsułki z witaminą E.

Odżywka z czosnku - do jej przygotowania potrzebne będą: rozgnieciony ząbek czosnku i łyżeczka oliwy z oliwek. Po zmieszaniu składników należy wmasować papkę w płytkę paznokcia, a po kilku minutach zmyć ją ciepłą wodą.

Kąpiel parafinowa – parafinę należy podgrzać w garnku, a następnie wystudzić do takiej temperatury, aby móc zanurzyć w niej palce. Zabieg powinien trwać ok. 10 minut. Po upływie tego czasu parafinę należy usunąć i w razie potrzeby umyć palce pod ciepłą wodą.

Maseczka z miodu, jajka i oliwy z oliwek – ten sposób na naturalne wzmocnienie paznokci to jednocześnie idealne rozwiązanie dla przesuszonych dłoni. Składniki należy połączyć tak, aby powstała gęsta masa, a następnie nałożyć ją na całe dłonie na ok. 15 minut. Po tym czasie maskę można usunąć wacikiem i umyć ręce.

Kąpiel w żelatynie - kolejnym produktem z kuchni jest żelatyna, która też świetnie wzmacnia paznokcie. Żelatyna to nic innego jak miks białek i peptydów, którą pozyskuje się podczas hydrolizy kolagenu. Brzmi bardzo naukowo, ale przecież wiadomo, że kolagen to jeden z budulców paznokci. Żelatyna zawiera również sole mineralne i witaminę H (biotynę), które mają zbawienny wpływ na wzmocnienie płytek. Przygotowanie kąpieli z żelatyny wygląda następująco: 2 łyżeczki żelatyny trzeba rozpuścić w szklance gorącej wody. Gdy mikstura lekko ostygnie, należy włożyć do niej opuszki palców i trzymać je w niej przez 10-15 minut. Kurację trzeba powtarzać co kilka dni przez 3-4 tygodnie.

Co na wzmocnienie paznokci? Dieta!

Warto wiedzieć, że na wzmocnienie paznokci dobrze wpływa właściwa dieta. Wystarczy wprowadzić do codziennego jadłospisu pewne zdrowe zmiany. Co jeść, aby wzmocnić paznokcie? Przede wszystkim takie produkty, które zawierają w swoim składzie witaminy z grupy B, witaminę A i E oraz cynk, żelazo, magnez, wapń i krzem. To właśnie one pomagają w zachowaniu dobrej kondycji paznokci. Produkty, które powinny znaleźć się na liście zakupów tych, którzy marzą o zdrowych, mocnych paznokciach, to: banany, jajka, orzechy, kakao, pestki dyni, pomidory, otręby, awokado, szpinak, marchew, rośliny strączkowe, wątróbka, a także ryby i sery. Dodatkowo do zdrowej diety na wzmocnienie paznokci należy włączyć także mleko i jogurty, ponieważ zawierają wapń. Jeśli to nie wystarczy, można sięgnąć po suplementację. Witaminy na wzmocnienie paznokci działają od wewnątrz. Dzięki temu poprawiają nie tylko stan paznokci, ale także włosów i skóry. Na koniec warto wiedzieć, że czynnikiem, który odbija się na kondycji paznokci, a także włosów i skóry, jest stres. Trzeba więc postarać się o chwilę relaksu.

Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie?

Wzmocnienie paznokci po hybrydzie nie jest łatwym zadaniem. Na początek na pewno warto im dać nieco odpocząć po zabiegu. Czym wzmocnić paznokcie po hybrydzie? Pomoże im na pewno odpowiednia dieta, a także systematyczne smarowanie płytki oliwką lub olejkiem herbacianym, najlepiej kilka razy dziennie. Sprawdzą się też preparaty na wzmocnienie paznokci dostępne w aptekach lub drogeriach. Wiele z nich bardzo szybko odbudowuje płytkę. Dobra odżywka na wzmocnienie paznokci to taka, która nie tylko wzmacnia, ale także utwardza, zabezpiecza przed uszkodzeniami i przedłuża trwałość lakieru. Niektóre preparaty dodatkowo nawilżają i wygładzają skórki, zapobiegając ich zadzieraniu się. Takie specyfiki to dobry pomysł na to, by wzmocnić paznokcie po zdjęciu hybrydy. Podobnie jak zastosowanie manicure japońskiego. Polega on na wypolerowaniu płytki i wtarciu w nią odżywczej pasty m.in. na bazie pyłku pszczelego i witamin. Na koniec na paznokcie aplikuje się specjalny puder.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości