Aranżacje wnętrz

Co wnętrza mieszkań mówią o nas samych? "Często chcemy być lepszą wersją siebie"

Aranżacje wnętrz

Odkąd pandemia zamknęła nas w czterech ścianach, mieszkanie przestało być już tylko przestrzenią prywatną, w której odpoczywamy i spędzamy czas z bliskimi, ale stało się także miejscem pracy, nauki, aktywności fizycznej, rozrywki. Taka sytuacja skłania do refleksji nad jakością zamieszkiwanych przez nas przestrzeni. Jak się okazuje, to jak wygląda nasze mieszkanie, w dużej mierze zdradza naszą osobowość i preferencje.

O czym świadczą kolory naszych wnętrz?

Dr Marek Borowiński, ekspert od wnętrz oraz specjalista ds. psychologii koloru, nie ma wątpliwości, że nasze mieszkanie, czyli jego wystrój zdradza to, jakimi jesteśmy ludźmi, jakie mamy charaktery oraz co lubimy. Nasi widzowie przesłali nam zdjęcia swoich wnętrz. Co o nich mówią?

- Jest kot, są żółte kolory, to dużo optymizmu - mówił nasz ekspert.

- My w domach mamy 60-70 % powierzchni beżowo-brązowych. Składają się na nie chociażby podłoga, czy meble. Te kolory dają poczucie bezpieczeństwa. Mieszkając w nieco chłodniejszej strefie klimatycznej, docieplamy się. Nawet potrafimy niektóre wrażenia wzrokowe przenosić jako pamięć zapachową, która jest jednym z najsilniejszych zmysłów - dodał.

Kiedyś sytuacja miała się zupełnie inaczej. W naszych domach brakowało stonowanych kolorów.

- Po wielu latach zamknięcia w systemie komunistycznym, pierwsze lata 90. mieliśmy kolorowe, teraz modne są szare kolory. Zresztą, szara barwa mówi o tym, że dostosowujemy się do życia. To może być dobre i złe - mówił Borowiński.

Jak urządzają się Polacy?

Nasz ekspert zwraca uwagę, jak duże znaczenie mogą mieć użyte przez nas surowce. Jeśli preferujemy w domu kamień, to najpewniej jesteśmy osobami z silnym charakterem, ale już w połączeniu kamienia z tkaninami, możemy być osobą silną z charakteru, ale skłonną do okazywania ciepłych emocji.

- Pewne rzeczy są po prostu modne - np. połączenie starej cegły z szarym meblem. Poza tym szary kolor jest najłatwiej z czymś połączyć. Dodajemy do tego czarne i złote dodatki, które stają się synonimem mody, bo widzimy je w mediach społecznościowych. Chcemy tak wyglądać, to są nasze potrzeby - powiedział dr Marek Borowiński.

- Lubimy trochę drewna, czyli żeby było industrialnie, ale żeby były nowoczesne urządzenia - dodał.

Co mówi o nas wystawne wnętrze?

Marek Borowiński zauważa, że im bardziej ekskluzywnie urządzamy swoją przestrzeń, tym lepiej i bardziej wartościowo chcemy poczuć się sami ze sobą.

- Glamour i błysk - często chcemy być lepszą wersją siebie. Ale widać też trochę chłodu w takim mieszkaniu. Tutaj możemy powiedzieć, że mieszka osoba, która lubi mieć w życiu dystans - powiedział ekspert od wnętrz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości