Gorące tematy

Varso Tower oficjalnie najwyższym budynkiem w Europie. Przerósł Pałac Kultury i Nauki, a prace wciąż trwają

Fot. Wizualizacja Varso Tower: HB Reavis

Wizualizacja Varso Tower: HB Reavis

Gorące tematy

Varso Tower oficjalnie najwyższym budynkiem w Europie. Przerósł Pałac Kultury i Nauki, a prace wciąż trwają

Fot. Wizualizacja Varso Tower: HB Reavis

Wizualizacja Varso Tower: HB Reavis

W Warszawie trwa budowa kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Będzie on się składał z trzech budynków, z których jeden - Varso Tower będzie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej! 21 lutego wieżowiec osiągnął pełną wysokość. Przerósł PKiN.

Varso Place to kompleks  trzech budynków

W skład kompleksu Varso Place wejdą trzy budynki: 230-metrowa wieża główna (z ażurową iglicą 310-metrowa) oraz dwa wieżowce boczne o wysokości 90 i 81 m. Ich całkowita powierzchnia to ok. 140 tys. mkw., z czego 7 tys. mkw. ma stanowić powierzchnia handlowo-usługowa. Projekt uwzględnia również dwa tarasy widokowe. Zostaną umieszczone na 53. i 49. piętrze. Czy ich obecność sprawi, że w zapomnienie odejdą wycieczki na szczyt Pałacu Kultury, skąd na razie najlepiej widać panoramę Warszawy? Istnieje takie ryzyko. W niedzielę 21 lutego Varso Tower przerósł swojego socrealistycznego towarzysza z Placu Defilad.

Zobacz też: Pałac Schönbrunn w Wiedniu i jego atrakcje – co warto zobaczyć w zabytkowym kompleksie? 

Varso Tower przerósł Pałac Kultury 

Jak podano w "Gazecie Wyborczej" , wieczorem w sobotę 21 lutego wieżowiec osiągnął pełną wysokość. Zamontowany został wówczas ostatni element konstrukcji. Tym samym Varso Tower stał się najwyższym budynkiem w Polsce. Konstrukcja liczy 310 m - wraz z segmentem masztu, który swoją drogą też do najmniejszych nie należy. Ma 80 m, a więc niemal cztery razy więcej niż kolumna Zygmunta i dwa razy więcej niż iglica PKiN, wybudowana w 1955 r. Słynny wieżowiec z Placu Defilad czekał na pobicie swojego rekordu aż 65 lat. Nie zdołał go przerosnąć żaden inny z nowoczesnych drapaczy chmur, jakie powstały w jego otoczeniu. Warsaw Spire? Oddany w 2016 r. wieżowiec ma 220 m. Warsaw Trade Tower z 1999 r.? 208 m. Luksusowa Złota 44 nie przekracza 200 m. 

Varso Tower wyższy od The Shard

Warszawski drapacz chmur przerósł też słynny brytyjski The Shard. To wygrana "o włos", a właściwie o 0,4 m. Varso Tower jest zresztą najwyższy nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Dla przykładu, dotychczasowy leader, Commerzbank Tower z Frankfurtu nad Menem, ma 259 m. Na drugim miejscu plasował się wieżowiec Messeturm z tego samego miasta (256,5 m). Z podium zniknął tym samym hiszpański Torre de Cristal (249 m). 

Budowa Varso Tower trwa

Pierwotnie zakładano, że nieruchomość zostanie oddana do użytku w 2021 r. Dziś wiemy, że jej budowa potrwa zgoła dłużej. Varso Tower najpewniej zostanie ukończony na początku 2022 r.

 Za projekt całego kompleksu odpowiada studio Foster + Partner, znane m.in. dzięki HSBC Tower z Hong Kongu oraz ze słynnego londyńskiego "Ogórka" (30 St Mary Axe). W wieżowcu na skrzyżowaniu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła znajdzie się m.in. powierzchnia biurowa, parking, wspomniane tarasy, a także trzypoziomowa restauracja. Przewidziano też nowe wyjście z podziemi kompleksu do Dworca Centralnego. 

Poznaj tajemnice Pałacu Kultury i Nauki: 

Zobacz też: 

Eklektyczne mieszkanie w zabytkowej kamienicy. "To było nasze marzenie"

Maciej Stuhr i jego żona pokazali swój dom. "Mieszkamy obecnie w osiem osób"

Polka stworzyła dźwiękową mapę Islandii. "Urzekła mnie bliskość natury"

Co sądzisz o tym artykule?
75
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0