Nowojorski Flatiron Building – historia i ciekawostki

Flatiron Building
Flatiron Building w Nowym Jorku
Źródło: Alexander Spatari/Getty Images
Nowy Jork ma wiele rozpoznawalnych budowli, które trzeba zobaczyć, będąc w tym niezwykłym mieście. Jedną z nich jest bez wątpienia Flatiron Building – wieżowiec o niecodziennym, trójkątnym kształcie.

Flatiron Building to wieżowiec znajdujący się w Nowym Jorku u zbiegu 23. ulicy, Piątej Alei i Broadwayu. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w mieście. Jako symbol Nowego Jorku jest chętnie odwiedzany i fotografowany przez rzesze turystów z całego świata. Co warto wiedzieć o Flatiron Building?

Podróże po świecie

DD_20211023_Namibia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Flatiron Building – historia

Flatiron Building jest uważany za pierwszy wieżowiec na świecie. Jest on zbudowany na planie trójkąta, ma 21 pięter i 93 metry wysokości. Powstał w 1902 r. na podstawie projektu architekta Daniela Burnhama. Dlaczego budynek ma tak nietypowy kształt?

Podczas rozbudowy Nowego Jorku pod koniec XIX w. starano się tak prowadzić ulice, by przecinały się one prostopadle. Jednak tam, gdzie skośnie przecinały się Piąta Aleja i Broadway, pozostał nietypowy trójkątny pas ziemi. Postanowiono na nim postawić 20-piętrowy budynek o stalowej konstrukcji. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ zleceniodawcom zależało na tym, by budynek idealnie wpisał się w kształt działki, dzięki czemu powierzchnia biurowa byłaby większa. Zadania tego podjął się architekt z Chicago, Daniel Burnham, który w 1901 r. przedłożył swój projekt właścicielom działki w 1901 r. Ze względu na stalowy szkielet budowli prace budowlane postępowały bardzo szybko – ukończenie jednego piętra zajmowało robotnikom jedynie tydzień. Na początku budynek nazwano Fuller Building i miał on być siedzibą firmy Harry’ego Blacka. Jednak mieszkańcy Nowego Jorku szybko zaczęli nazywać budynek "Flatiron", czyli "żelazko". Nazwa ta szybko przylgnęła do budowli i oficjalnie przemianowano ją na Flatiron Building.

Początkowo na szczycie budynku mieścił się taras widokowy, z którego można było podziwiać panoramę miasta, został on jednak zlikwidowany. Dzisiaj turyści mogą podziwiać budynek z zewnątrz. W środku siedzibę ma wiele różnych firm.

Fasada budynku jest wykonana z kamieni i terakotowych płytek, co w zamyśle architekta miało być nawiązaniem do wiejskich budowli. Budynek posiada również elementy nawiązujące swoim stylem do włoskiego i francuskiego renesansu.

Flatiron Building – ciekawostki

Flatiron Building był jednym z pierwszych budynków na świecie o szkielecie stalowym. Mimo że od początku pełni funkcję użytkową i jest siedzibą firm, w 1979 r. został dodany do amerykańskiego Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych, a w 1989 r. został uznany za narodowy zabytek historyczny. Kolejną ciekawostką jest to, że od nazwy budynku pochodzi też nazwa niewielkiej sąsiadującej z nim dzielnicy (Flatiron District).

Według projektu Burnhama budynek miał 20 pięter. Jednak po kilku latach Flatiron Building przeszedł przebudowę, podczas której dobudowano dodatkowe piętro. Na 21. piętro można się dostać jedynie windą jeżdżącą z 20. piętra.

Nowojorskie "żelazko" pojawiało się wielokrotnie w produkcjach filmowych i książkach, których akcja dzieje się w Nowym Jorku. Jednym z najsłynniejszych filmów, w których można zobaczyć Flatiron Building jest "Godzilla", gdzie budynek ulega zniszczeniu. Pojawia się też m.in. w "Spidermanie" i popularnym serialu "Przyjaciele".

Od początku budowy kształt budynku wzbudzał skrajne emocje – jednym się on podobał, inni go krytykowali. Niektórzy nazywali nawet projekt szaleństwem i uważali, że budynek zawali się pod wpływem silnych wiatrów. Architekt był jednak pewny swojego pomysłu i wiedział, że budynek przetrwa próbę czasu.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!