Kambodża to kraj pełen sprzeczności. Liczące ponad tysiąc lat bogato zdobione gmachy hinduskich świątyń w Angkor górują nad prymitywnym budownictwem okolicznych miasteczek. W Kambodży, najbiedniejszym i najbardziej zacofanym kraju Azji, powstają kolekcje wielu luksusowych domów mody, które od lat korzystają z tutejszej taniej siły roboczej. Zapierająca dech w piersiach przyroda – jeden z największych atutów tego państwa – z każdym rokiem ginie na skutek zanieczyszczeń i stert śmieci. Jednak mimo biedy i trudnych warunków do życia, Khmerowie zarażają turystów pozytywną energią, a ich gościnność sprawia, że wielu turystów decyduje się odwiedzić Kambodżę ponownie.
Kambodża – położenie i historia
Kambodża położona jest w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Tajlandii, Laosu i Wietnamu. O tym, jak dziś żyją i funkcjonują mieszkańcy Kambodży, zadecydowało wiele tragicznych wydarzeń, które na stałe zakorzeniły się w świadomości kolejnych pokoleń. Najstraszliwszą tragedią, jaką znajdziemy na kartach kambodżańskiej historii, jest Rewolucja Czerwonych Khmerów z 1975 roku. Początkowo ruch, któremu przewodził Pol Pot, miał na celu jedynie obalenie panującego w kraju reżimu, jednak sukces wygranej popchnął rewolucjonistów do bestialskich czynów.
Ideą Czerwonych Khmerów był powrót do epoki prymitywizmu i zduszenie w zarodku jakichkolwiek oznak inteligencji i nowoczesności. Hołdując życiu w zgodzie z naturą, rewolucjoniści zabijali z zimną krwią ludzi wykształconych, pracowników instytucji państwowych i szkolnictwa, studentów i duchownych. Z czasem ofiarami padali także przypadkowi ludzie. Łącznie w ciągu pięciu lat terroru śmierć poniosło 25 proc. całej populacji. Choć obecnie w kraju panuje pokój, dzisiejsze pokolenia Khmerów wciąż pamiętają tamte makabryczne wydarzenia.
Podróże po świecie
Atrakcje Kambodży
Smutne, że największe atrakcje Kambodży to w dużej mierze "pamiątki" po rewolucji 1975 roku, która pochłonęła prawie 2 miliony ludzkich istnień. Nie sposób jednak pominąć tych miejsc, jeżeli chcesz dobrze poznać i zrozumieć kambodżańską kulturę. Wędrówkę w głąb historii Khmerów zacznij od miasta Phnom Penh i słynnych Pól Śmierci – miejsca, w którym armia rewolucjonistów dokonała wielu masowych egzekucji. Następnie wstąp do Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng – kambodżańskiego obozu koncentracyjnego, w którym byli więzieni i torturowani przeciwnicy armii Pol Pota. Wrażenia z tej wycieczki jeszcze długo pozostają w pamięci. Co ciekawe okolice obu tych miejsc turystycznych są tak piękne, że jeszcze do niedawna mieszkańcy organizowali tu sobie pikniki. Obecnie jest to surowo zabronione.
Na szczęście Phnom Penh to nie tylko miejsca wzbudzające ogromny smutek. Będąc w tym mieście, koniecznie odwiedź pałac królewski z XIX wieku. Zachwyt wzbudza szczególnie pałacowy ogród i wspaniała sala tronowa, w której nadal odbywają się królewskie i religijne ceremonie.
Atrakcje Kambodży najlepiej zwiedzać skoro świt, jeżeli nie chcesz utonąć w tłumie turystów. Szczególnie dotyczy to kompleksu świątyń Angkor. Powierzchnia zabudowań sakralnych jest ogromna, więc obejrzenie wszystkich świątyń jednego dnia graniczy z cudem. Na szczęście istnieje możliwość wykupienia biletu wstępu, który umożliwia zwiedzanie nawet przez siedem dni.
Godne zachwytu są kambodżańskie plaże. Miłośnicy leniuchowania w blasku słońca docenią kurort Sihanoukville, z którego można się bezpośrednio przedostać na Wyspę Bambusową.
Co warto wiedzieć, zanim odwiedzisz Kambodżę
Złodzieje to trudna do opanowania plaga, z jaką od lat boryka się Kambodża. Atrakcje turystyczne i zabytki to świetna okazja dla kieszonkowców, dlatego podczas zwiedzania uważaj na dokumenty, portfel i cenny sprzęt.
Zanim wyruszysz do Kambodży, koniecznie zadbaj o komplet szczepień. Zalecane szczepienia to: WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A), WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B), BTP (błonnica, tężec, polio) i dur brzuszny (tyfus).
Narodowym językiem w Kambodży jest khmerski. Przy odrobinie szczęścia można porozumieć się również po angielsku i francusku.
Waluta Kambodży to riel kambodżański (KHR). W Kambodży można też płacić dolarami. Gorzej jest z kartą kredytową, bo poza centrami handlowymi i dużymi hotelami, praktycznie nigdzie nie ma terminali płatniczych.
Nie zdziw się, gdy w menu tutejszych restauracji znajdziesz pieczoną tarantulę, grillowane owady i faszerowane żaby – te i wiele innych potraw to przysmaki, z jakich słynie Kambodża. Atrakcje kulinarne kambodżańskiej kuchni na szczęście nie są jedyną dostępną opcją żywienia. Warto spróbować świeżych ryb z grilla, owoców morza, naleśników z mięsem i kiełkami, wieprzowiny z ryżem, zupy wieprzowej z makaronem, ciastek ryżowych ze szczypiorkiem, zupy wołowej z dynią i smażonego kraba z ziołowym pieprzem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Baltimore w stanie Maryland – co warto zobaczyć? Najciekawsze miejsca turystyczne
- Katarzyna Glinka o wadach i zaletach podróżowania z dziećmi. "To nasze lęki powodują ograniczenia"
- Jak tanio podróżować za granicę? "Najważniejsza jest elastyczność"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Ashit Desai/Getty Images