Wodospad Niagara to atrakcja dwóch krajów – Kanady i Stanów Zjednoczonych. Wodospad, a właściwie kompleks trzech wodospadów Niagara, znajduje się przy granicy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kanadą. Wodospad warto odwiedzić o każdej porze roku, lecz tylko wybranie się tam zimą gwarantuje możliwość zobaczenia, jak wygląda zamarznięty wodospad Niagara. Z kolei Niagara nocą zapewnia niezwykłe przeżycia ze względu na instalację elektryczną, dzięki której wodospad przypomina rozświetloną tęczę. Niagara to z pewnością jeden z najpiękniejszych wodospadów na świecie. Co warto o nim wiedzieć?
Podróże po świecie
Wodospad Niagara – gdzie jest?
Wodospad Niagara jest niezwykłą w skali światowej turystyczną atrakcją Kanady, jak i Stanów Zjednoczonych. Znajduje się na granicy Kanady (prowincja Ontario) i USA (stan Nowy Jork). Przy wodospadzie zlokalizowane są dwa miasta o tej samej nazwie (Niagara Falls) – jedno po stronie kanadyjskiej, a drugie po amerykańskiej. Mówienie o jednym wodospadzie Niagara jest pewnym uproszczeniem – Niagara to tak naprawdę zespół trzech wodospadów, znajdujących się jeden obok drugiego. Największy z nich, dla uproszczenia określany właśnie mianem wodospadu Niagara, to Wodospad Podkowa (ang. The Horseshoe Falls). Nazwa pochodzi od kształtu końskiej podkowy, w jaki układa się zlewisko jednego z największych wodospadów świata. Dwa pozostałe wodospady to American Falls i Bridal Veil Falls.
Wodospad Niagara – informacje
Swoją wysokością Niagara przewyższa większość pozostałych wodospadów świata. Wspomniany Wodospad Podkowa ma 53 metry wysokości i ok. 790 metrów szerokości. Pozostałe dwa wodospady wchodzące w skład kompleksu również są imponujące – mają ok. 30 metrów wysokości i 320 metrów szerokości. Pomiędzy wodospadami utworzyła się mała wyspa, którą mieszkańcy określili mianem wyspy księżycowej (ang. Luna Island).
Wodospad Niagara – ciekawostki
Wodospad Niagara to nie tylko amerykańsko-kanadyjska atrakcja turystyczna, lecz efektywne i nieinwazyjne względem środowiska naturalnego źródło pozyskiwania energii elektrycznej. Przy wodospadzie usytuowana jest hydroelektrownia, która wykorzystuje silny prąd rzeki Niagara.
Wodospad Niagara od lat stanowi wyzwanie dla amatorów najbardziej ekstremalnych doznań. Pierwszą osobą, która bez szkody na zdrowiu przebyła wodospad, była Annie Edson Taylor, która pokonała żywioł w drewnianej beczce. Wydarzenie to miało miejsce w 1901 roku. Niestety, nie wszystkim łowcom ekstremalnych przygód nad Niagarą udało się przeżyć podobne wyczyny.
Wybierając się nad Niagarę, warto pamiętać, że stanowi on atrakcję nie tylko latem. Niagara zimą gwarantuje możliwość zaobserwowania skruszonych brył lodu osuwających się z wodospadu. Mając odrobinę szczęścia, przy bardzo niskich temperaturach możemy zobaczyć zamarznięty wodospad Niagara. Jeśli chodzi o pogodę, Niagara jest atrakcyjna zarówno latem, jak i zimą. Roczna amplituda temperatur oscyluje w tym rejonie między –7 st. C (Niagara zimą) a +28 st. C (latem).
Atrakcje nad wodospadem Niagara
Na turystów odwiedzających Niagara Falls czeka wiele atrakcji, zwłaszcza po kanadyjskiej stronie wodospadu. Mieszka tam więcej ludzi niż w amerykańskim odpowiedniku tego miasta i jest bardziej skomercjalizowane turystycznie. Na pewno warto obejrzeć ciekawą infrastrukturę (odwrócone o 180 stopni domy, przechylone bloki imitujące atak Godzilli), można również zagrać w kasynie (The Niagara Cassino).
Niewątpliwie jednak największą atrakcją samą w sobie jest podziwianie wodospadu. W Niagara Falls możemy podziwiać panoramę Niagary z koła widokowego, znajdującego się na wysokości 53 metrów. Warto obejrzeć wodospad Niagara nocą, kiedy dzięki instalacji świetlnej przypomina rozświetloną tęczę. To wyjątkowy widok, który z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
Wodospad Niagara – informacje dla turystów
Oglądanie Niagary jest darmowe, ale warto skorzystać z kilku płatnych atrakcji, które umożliwiają bliższe poznanie wodospadu Niagara. Cennik wygląda następująco: za rejs statkiem turystycznym w pobliżu Niagary zapłacimy równowartość ok. 100 złotych, a za lot helikopterem turystycznym i podziwianie wodospadu z lotu ptaka – ok. 800 złotych. Przeżycia są jednak gwarantowane!
Zobacz także:
- Montevideo – stolica Urugwaju. Historia, zabytki, kultura
- Olandia, wyspa w Szwecji – atrakcje, zabytki, ciekawostki
- Jedwabny Szlak – czy legendarna trasa handlowa zostanie odtworzona?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Peter Unger/Getty Images