Olandia, wyspa w Szwecji – atrakcje, zabytki, ciekawostki

Most Olandzki
Most Olandzki
Źródło: Piter1977/Getty Images
Olandia, po szwedzku Öland, to druga co do wielkości wyspa Szwecji. Leży na Morzu Bałtyckim, przy południowo-wschodnim brzegu Szwecji. Od stałego lądu oddziela ją Cieśnina Kalmarska, którą przecina Most Olandzki. Nazywa się ją "wyspą słońca i wiatrów", gdyż jest tam cieplej niż w innych rejonach Szwecji, a ze względu na silne wiatry budowano na jej terenie liczne wiatraki.

Wyspa Olandia ma powierzchnię 1347 km2 i w większości nizinne ukształtowanie. Najwyższym wzniesieniem jest Högsrum o wysokości 55 m n.p.m. Po wyspie wygodnie jest przemieszczać się rowerem. Ułatwia to aż 110 km tras rowerowych, a najważniejszym szlakiem jest Ölandsleden.

Podróże po świecie

DD_20211023_Namibia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Wyspa Olandia a Szwecja

Wyspę Olandię łączy ze Szwecją Most Olandzki (po szwedzku Ölandsbron). Rozciąga się między miastami Kalmar na stałym lądzie i Färjestaden na wyspie. Ma ponad 6 km długości, co czyni go najdłuższym w całości położonym w Szwecji mostem i jednym z najdłuższych w Europie. Podpiera się na 156 filarach. Przy zachodnim końcu mostu statki mogą swobodnie przepływać dzięki 36-metrowemu przewyższeniu.

Na południe od mostu znajduje się niewielki drewniany most dla pieszych i rowerów o długości ok. 150 m. Łączy wyspę Svinö ze stałym lądem. Widać go w czasie przejazdu dużym mostem.

Wyspa Olandia – atrakcje przyrodnicze

Największą część powierzchni wyspy zajmują pastwiska, a także – mimo że gleby są raczej mało urodzajne – pola uprawne. Na południu Olandię porastają lasy.

Na co dzień na wyspie mieszka niewielu mieszkańców – ok. 25 tys. osób. Ze względu na piękne plaże i nieskażoną przyrodę Olandia w lecie może być dość zatłoczona. Wielu Szwedów ma na wyspie domki letniskowe. Nawet rodzina królewska ma tam letni pałac – Solliden.

W lecie przyjeżdżają tu również pasjonaci przyrody, a szczególnie ptaków. Na południu wyspy znajduje się rezerwat ptaków Ottenby Fågelstation. Na terenie wyspy krzyżują się szlaki migracji wielu gatunków ptaków.

Południowy krajobraz Olandii – Stora Alvaret – został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na unikatową roślinność stepową i murawy naskalne. Stora Alvaret to największy step w Europie. Na tym terenie znajdują się również liczne prehistoryczne zabytki.

Zabytki Olandii

Wykopaliska sugerują, że wyspa Olandia była zamieszkana już ok. 8000 r. p.n.e. Potwierdzają to pozostałości po ludach zbieracko-łowieckich z czasów paleolitu. W epoce kamienia ludzie przeszli ze stałego lądu na wyspę dzięki temu, że wody Cieśniny Kalmarskiej były zamarznięte.

Na wyspie można znaleźć grobowce z epoki żelaza, a także z czasów wikingów, m.in. w Gettlinge i Hulterstad. Najstarsze pozostałości po ludzkich siedzibach znajdują się w wiosce Alby, niedaleko Hulterstad. Pochodzą z czasów paleolitu. W Gettlinge z kolei jest wikiński grobowiec w kształcie kamiennej łodzi i inne kamienne grobowce z epoki brązu i żelaza.

Olandia posiada dziewiętnaście okrągłych fortów z epoki brązu. Dokładnie przebadano i wydobyto w całości spod ziemi tylko jeden – w Eketorp. Został zrekonstruowany i do dziś służy jako miejsce odtwarzania średniowiecznych bitew.

Najważniejsze miasta Olandii

Historycznie najważniejszym miastem Olandii jest Borgholm. Ma ok. 3 tys. mieszkańców. Niedaleko znajduje się na wzniesieniu zamek Borgholm, z którego widać panoramę miasta. Poza tym miasteczko posiada liczne kafejki i malownicze wille. Niedaleko znajduje się pałac letni szwedzkiej rodziny królewskiej.

Największym miastem na wyspie jest Färjestaden z 6 tys. mieszkańców.

Atrakcje Olandii

Wspomniany letni pałac rodziny królewskiej Solliden można zwiedzać (za opłatą, dzieci do 6. roku życia za darmo). Są w nim organizowane wystawy, a budynek otacza malowniczy park, w którym rosną kwiaty naturalnie występujące na wyspie. Powstały nawet perfumy bazujące na roślinach z pałacowego parku. Można je kupić w pałacowym sklepiku.

Latarnia Långe Jan, położona na południu Olandii, ma 42 m wysokości , co czyni ją najwyższą latarnią morską w Szwecji. Na północy Olandii stoi niższa o 6 m latarnia Långe Erik.

Olandia – park rozrywki

Park Rozrywki Olandia obejmuje kilka atrakcji:

  • dwa parki wodne ze zjeżdżalniami i spływem na tratwach,
  • ogród zoologiczny z 50 gatunkami zwierząt, w tym tygrysami i lwami,
  • wesołe miasteczko z karuzelami, diabelskim młynem.
  • Park rozrywki znajduje się na południowym brzegu Olandii.

Olandia – ciekawostki

Według legendy Olandia to tak naprawdę ogromny motyl, któremu odpadły skrzydła i który wpadł do morza.

Charakterystycznym widokiem w panoramie Olandii są stare drewniane wiatraki.

Na Olandii może być trudniej porozumieć się po angielsku niż w innych, bardziej uczęszczanych. regionach Szwecji.

Najłatwiej poruszać się po wyspie latem – między czerwcem a sierpniem, kiedy autobusy kursują najczęściej.

Największym kempingiem na Olandii jest Böda Sand. Ma niemal 1,5 tys. miejsc i 125 domków letniskowych. Leży niedaleko plaży.

Na Olandii jest cieplej niż w pozostałych częściach Szwecji.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości