Wyspa Olandia ma powierzchnię 1347 km2 i w większości nizinne ukształtowanie. Najwyższym wzniesieniem jest Högsrum o wysokości 55 m n.p.m. Po wyspie wygodnie jest przemieszczać się rowerem. Ułatwia to aż 110 km tras rowerowych, a najważniejszym szlakiem jest Ölandsleden.
Podróże po świecie
Wyspa Olandia a Szwecja
Wyspę Olandię łączy ze Szwecją Most Olandzki (po szwedzku Ölandsbron). Rozciąga się między miastami Kalmar na stałym lądzie i Färjestaden na wyspie. Ma ponad 6 km długości, co czyni go najdłuższym w całości położonym w Szwecji mostem i jednym z najdłuższych w Europie. Podpiera się na 156 filarach. Przy zachodnim końcu mostu statki mogą swobodnie przepływać dzięki 36-metrowemu przewyższeniu.
Na południe od mostu znajduje się niewielki drewniany most dla pieszych i rowerów o długości ok. 150 m. Łączy wyspę Svinö ze stałym lądem. Widać go w czasie przejazdu dużym mostem.
Wyspa Olandia – atrakcje przyrodnicze
Największą część powierzchni wyspy zajmują pastwiska, a także – mimo że gleby są raczej mało urodzajne – pola uprawne. Na południu Olandię porastają lasy.
Na co dzień na wyspie mieszka niewielu mieszkańców – ok. 25 tys. osób. Ze względu na piękne plaże i nieskażoną przyrodę Olandia w lecie może być dość zatłoczona. Wielu Szwedów ma na wyspie domki letniskowe. Nawet rodzina królewska ma tam letni pałac – Solliden.
W lecie przyjeżdżają tu również pasjonaci przyrody, a szczególnie ptaków. Na południu wyspy znajduje się rezerwat ptaków Ottenby Fågelstation. Na terenie wyspy krzyżują się szlaki migracji wielu gatunków ptaków.
Południowy krajobraz Olandii – Stora Alvaret – został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na unikatową roślinność stepową i murawy naskalne. Stora Alvaret to największy step w Europie. Na tym terenie znajdują się również liczne prehistoryczne zabytki.
Zabytki Olandii
Wykopaliska sugerują, że wyspa Olandia była zamieszkana już ok. 8000 r. p.n.e. Potwierdzają to pozostałości po ludach zbieracko-łowieckich z czasów paleolitu. W epoce kamienia ludzie przeszli ze stałego lądu na wyspę dzięki temu, że wody Cieśniny Kalmarskiej były zamarznięte.
Na wyspie można znaleźć grobowce z epoki żelaza, a także z czasów wikingów, m.in. w Gettlinge i Hulterstad. Najstarsze pozostałości po ludzkich siedzibach znajdują się w wiosce Alby, niedaleko Hulterstad. Pochodzą z czasów paleolitu. W Gettlinge z kolei jest wikiński grobowiec w kształcie kamiennej łodzi i inne kamienne grobowce z epoki brązu i żelaza.
Olandia posiada dziewiętnaście okrągłych fortów z epoki brązu. Dokładnie przebadano i wydobyto w całości spod ziemi tylko jeden – w Eketorp. Został zrekonstruowany i do dziś służy jako miejsce odtwarzania średniowiecznych bitew.
Najważniejsze miasta Olandii
Historycznie najważniejszym miastem Olandii jest Borgholm. Ma ok. 3 tys. mieszkańców. Niedaleko znajduje się na wzniesieniu zamek Borgholm, z którego widać panoramę miasta. Poza tym miasteczko posiada liczne kafejki i malownicze wille. Niedaleko znajduje się pałac letni szwedzkiej rodziny królewskiej.
Największym miastem na wyspie jest Färjestaden z 6 tys. mieszkańców.
Atrakcje Olandii
Wspomniany letni pałac rodziny królewskiej Solliden można zwiedzać (za opłatą, dzieci do 6. roku życia za darmo). Są w nim organizowane wystawy, a budynek otacza malowniczy park, w którym rosną kwiaty naturalnie występujące na wyspie. Powstały nawet perfumy bazujące na roślinach z pałacowego parku. Można je kupić w pałacowym sklepiku.
Latarnia Långe Jan, położona na południu Olandii, ma 42 m wysokości , co czyni ją najwyższą latarnią morską w Szwecji. Na północy Olandii stoi niższa o 6 m latarnia Långe Erik.
Olandia – park rozrywki
Park Rozrywki Olandia obejmuje kilka atrakcji:
- dwa parki wodne ze zjeżdżalniami i spływem na tratwach,
- ogród zoologiczny z 50 gatunkami zwierząt, w tym tygrysami i lwami,
- wesołe miasteczko z karuzelami, diabelskim młynem.
- Park rozrywki znajduje się na południowym brzegu Olandii.
Olandia – ciekawostki
Według legendy Olandia to tak naprawdę ogromny motyl, któremu odpadły skrzydła i który wpadł do morza.
Charakterystycznym widokiem w panoramie Olandii są stare drewniane wiatraki.
Na Olandii może być trudniej porozumieć się po angielsku niż w innych, bardziej uczęszczanych. regionach Szwecji.
Najłatwiej poruszać się po wyspie latem – między czerwcem a sierpniem, kiedy autobusy kursują najczęściej.
Największym kempingiem na Olandii jest Böda Sand. Ma niemal 1,5 tys. miejsc i 125 domków letniskowych. Leży niedaleko plaży.
Na Olandii jest cieplej niż w pozostałych częściach Szwecji.
Zobacz także:
- Jedwabny Szlak – czy legendarna trasa handlowa zostanie odtworzona?
- Kunming w Chinach. Jakie atrakcje warto tam zobaczyć?
- Baltimore w stanie Maryland – co warto zobaczyć? Najciekawsze miejsca turystyczne
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Piter1977/Getty Images