Podróże

Baltimore w stanie Maryland – co warto zobaczyć? Najciekawsze miejsca turystyczne

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
widok na zatokę w Baltimore

Choć Baltimore nie należy do często odwiedzanych miast w USA, to przy okazji podróży do Ameryki, warto zatrzymać się tam choćby na chwilę. Dla turystów dostępnych jest kilka muzeów, zoo i biblioteka akademicka. Odpowiednio zaplanowana wizyta, na pewno nie zostanie szybko zapomniana.

Baltimore położone jest na wschodnim wybrzeżu USA. Niesamowita atmosfera, zabytki i atrakcje, które oferuje miasto, powinny zadowolić nawet najbardziej wymagających turystów. Gdzie warto udać się po przyjeździe i czym charakteryzują się dane miejsca?

Baltimore w stanie Maryland – co warto zwiedzić i zobaczyć?

Fort McHenry National Monument and Historic Shrine

To jedna z największych atrakcji turystycznych, która może okazać się interesująca nie tylko dla wielbicieli historii Stanów Zjednoczonych. Fort McHenry znajduje się bezpośrednio nad zatoką Chesapeake, obecnie jest objęty ochroną federalną. Od momentu powstania w 1814 roku tylko raz znajdował się pod bombardowaniem, miało to miejsce podczas brytyjsko-amerykańskiej wojny. Fortyfikacje układają się w kształt pięcioramiennej gwiazdy i są dość dobrze zachowane.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

USS Constellation

Jedną z najpopularniejszych atrakcji nie tylko w stanie Maryland, ale też w całych Stanach Zjednoczonych jest USS Constellation – ostatni żaglowy okręt wypuszczony na wodę. Został zacumowany w porcie, obecnie służy wyłącznie jako muzeum dla celów edukacyjnych. Przez rząd amerykański jest uznawany za zabytek.

Inne statki i okręty

W Maryland można zwiedzić również inne statki i okręty, które zachwycają swoim wyglądem i historią. Należą do nich m.in. USCGC Taney, USS Torsk, Chesapeake, NS Savannah. Każdy z okrętów ma niesamowitą historię, którą warto poznać.

Kolejne atrakcje w Baltimore

Oriole Park at Camden Yards

To znany stadion, na którym rozgrywane są mecze baseballowe. Gospodarzami spotkań w Oriole Park at Camden Yards jest zespół Baltimore Orioles. Na stadionie organizowane są również inne wydarzenia, takie jak koncerty czy spotkania ze znanymi ludźmi.

Muzeum Sztuki w Baltimore (Baltimore Museum of Art)

Miejsce jest połączeniem muzeum oraz galerii sztuki. Zbiory pochodzą głównie z Ameryki i Europy, a jedną z największych kolekcji są prace francuskiego malarza Henriego Matisse’a. To jedno z głównych muzeów w Stanach Zjednoczonych i główny ośrodek kulturalny w stanie Maryland. W ciągu roku organizuje się tu również ciekawe wystawy czasowe oraz inne wydarzenia kulturalne.

Walters Art Museum

Walters Art Museum należy do największych muzeów sztuki. Zbiory muzeum to ponad 20 tysięcy dzieł z okresu starożytności, średniowiecza oraz nowożytności. Turyści znajdą tam nie tylko amerykańskie wytwory, ale również azjatyckie, prekolumbijskie, islamskie i afrykańskie. Miejsce warte odwiedzenia nie tylko przez miłośników sztuki.

Port Discovery Children's Museum

Wyjątkowe miejsce, które łączy naukę z zabawą. Port Discovery Children's Museum trzeba koniecznie odwiedzić z dziećmi, które przez interaktywne wystawy i gry poznają świat i inspirują się do odkrywania nowych rzeczy. Muzeum skonstruowane jest w taki sposób, że nawet dorosłym dostarczy wiele zabawy. Warto wcześniej zamówić bilety i zarezerwować wejście.

The Maryland Zoo w Baltimore

To obowiązkowy punkt w zwiedzaniu miasta, szczególnie jeśli w podróży towarzyszą nam małe dzieci. Zoo w Baltimore znajduje się w Druid Hill Park i jest jednym z najstarszych tego typu miejsc w całych Stanach Zjednoczonych. W zoo można spotkać rzadkie gatunki zwierząt i zapoznać się z informacjami na ich temat.

Druid Hill Park

Druid Hill Park położony jest nad jeziorem. To idealne miejsce, żeby odpocząć w ciągu dnia na łonie natury i poczytać książkę. Wstęp do parku jest darmowy.

Preakness Stakes

Preakness Stakes to wyścigi konne, które odbywają się co roku w trzecią sobotę maja. Pierwsza gonitwa miałą miejsce w 1873 roku. Choć jest to gonitwa typu derby, w którym tor powinien wynosić 2400 metrów, od ponad stu lat jego długość jest skrócona do 1900 metrów.

Na przestrzeni lat dystanse często się zmieniały. Obecnie Preakness Stakes odbywa się na torze Pimlico Race Course. Jeśli termin wyjazdu do Baltimore pokrywa się z datą wyścigów, warto się na nie wybrać. To świetna rozrywka i miłe wspomnienia dla turystów, którzy wcześniej nie mieli okazji wybrać się na podobne wydarzenie.

B&O Railroad Museum

Wyjątkowe miejsce na mapie Maryland, chętnie odwiedzane przez turystów. B&O Railroad Museum to muzeum kolei ukazujące jej rozwój na przestrzeni lat. Historia kolei przedstawiona jest w niezwykle interesujący sposób, przy okazji wizyty w Baltimore warto się tam wybrać.

American Visionary Art Museum

Muzeum sztuki wizjonerskiej, w której można zobaczyć dzieła samouków i artystów bez wykształcenia kierunkowego. Głównym zadaniem obiektu jest zachęcanie ludzi do tworzenia i kreatywności. Świetne miejsce dla fanów sztuki nowoczesnej.

George Peabody Library

Biblioteka uniwersytecka, która zachwyca nie tylko ogromnymi zbiorami książek, ale także samą architekturą. To wyjątkowe miejsce, do którego z pewnością warto się wybrać. Biblioteka organizuje wycieczki dla turystów, jednak żeby mieć pewność, że uda się ją zwiedzić, warto odpowiednio wcześniej zadzwonić i zapytać o szczegóły.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Greg Pease/Getty Images

Pozostałe wiadomości