Gwiazdy

Polska fotograf o pracy ze światowymi gwiazdami. „Przychodzę z małym aparatem na film, bez możliwości podglądu zdjęć”

"Zdjęcia Polki podbiły Hollywood", reporter: Joanna Radziszewska

Gwiazdy

Polska fotograf o pracy ze światowymi gwiazdami. „Przychodzę z małym aparatem na film, bez możliwości podglądu zdjęć”

"Zdjęcia Polki podbiły Hollywood", reporter: Joanna Radziszewska

Magdalena Wosińska jest polską fotografką mieszkającą w Los Angeles. Przed jej obiektywem stanęli m.in. Ben Affleck, Nicole Kidman czy Helen Mirren. Jej zdjęcia zdobią okładki między innymi New York Times, Rolling Stone czy Vanity Fair.

Wyjazd do Stanów Zjednoczonych Magdaleny Wosińskiej 

Magda urodziła się w Katowicach. Gdy miała 8 lat, wraz z rodzicami wyjechała do USA. Powodem przeprowadzki była niespotykana szansa, jaką otrzymał jej ojciec. Tata fotografki dostał pracę na uniwersytecie w Arizonie. Jak w nowym świcie odnalazła się Magdalena?

Nawet, teraz gdy łatwiej mówi mi się po angielsku, czuje się bardziej Polką, bo wierzę, że jesteś tym, skąd pochodzisz. Zostałam wychowana w Ameryce, ale w polskiej kulturze, z polskimi zwyczajami, więc czuję się zdecydowanie bardziej Polką

- powiedziała.

Magdalena Wosińska. Jak zaczęła się jej przygoda z fotografią?

Wszystko zaczęło się od momentu przeprowadzki. Magdalena przyznała, że otoczona nową kulturą, nową rzeczywistością, czuła się wyobcowana i przeżywała szok. Pocieszenie odnalazła w deskorolce, na której jeździła jako młoda dziewczyna i zwiedzała okolicę.

To było dość dziwne, bo we wczesnych latach 90. niewiele dziewczyn jeździło na desce. Zaczęłam fotografować moje środowisko i co jest zabawne, minęły 22 lata, a ja wciąż robię te same zdjęcia, tylko osoby przed obiektywem się zmieniają

 – wspomina.

Uliczne zdjęcia ukształtowały poczucie estetyki młodej Magdy. Na przestrzeni lat fotografka szlifowała swoje umiejętności, a obecnie jej zdjęcia doceniają światowe magazyny. Magdalena na swoim koncie ma także współpracę z największymi gwiazdami amerykańskiego kina, czy sceny muzycznej. Przed jej obiektywem pozowali m.in. Ben Affleck, Nicole Kidman czy Helen Mirren. Jak to jest pracować z takimi osobistościami?

Kiedy fotografuje takich ludzi jak Ben Affleck czy Joaquin Phoenix, nie przyprowadzam ze sobą asystentów i wielkiego zaplecza komputerowego. Robię to najprościej, jak się da, przychodzę z małym aparatem na film, bez możliwości podglądu zdjęć

- zdradziła. 

Magda zdradziła, że wielu aktorów nie chce występować przed aparatem i nie znosi sesji zdjęciowych. Dlatego też, jako fotograf, stara się, aby na planie zdjęciowym zawsze panowała swobodna atmosfera, tak, jakby współpracujący znali się od lat.

Po prostu jestem sobą i im pozwalam na to samo. W fotografii jesteśmy równi, hierarchia nie obowiązuje

- powiedziała. 

Najważniejszy projekt Magdaleny Wosińskiej 

Jednym z najważniejszych projektów Magdy, z których jest dumna, była praca przy kampanii legendarnych amerykańskich motocykli. Polka była jedną z pierwszych kobiet biorących udział przy tego typu projekcie.

Nigdy wcześniej żadna kobieta nie sfotografowała całego katalogu w tym zdecydowanie męskim świecie. Ja sama fotografuje motocykle od lat, a praca dla tak wielkiej amerykańskiej marki dla mnie jako kobiety, była naprawdę niesamowita

 – powiedziała.

Zdjęcia Magdy wyróżniają się znakomitym wyczuciem chwili, perfekcyjnie oddają najważniejszy moment wydarzenia i sprawiają wrażenie bardzo autentycznych. Sekretem fotografki jest spontaniczność i brak szytych ram pracy.

Bycie fotografem nie polega na pracy według planu, zawsze trzeba mieć przy sobie aparat

 – dodała. 

Marzenia fotografa

Magdalena pracowała już w wieloma ważnymi osobistościami. W jej marzeniach jest jeszcze jedna osoba, z którą bardzo chciałabym współpracować. Jest nią legendarny muzyk, Iggy Pop.

Zwróciłam się z tym pomysłem do paru magazynów. Czekam na odpowiedź. Jest niesamowity, uwielbiam go i na pewno chce mu zrobić zdjęcie

- wyznała.

Czas kwarantanny w USA

Magda zdradziła, że nie ma czasu na nudę. Od czterech lat odnawia stary dom na pustyni z 1935 roku. W miejscu tym może wyzwolić swoją kreatywność i nic jej nie rozprasza.

Właśnie skończyłam pracę nad okładką brytyjskiej edycji magazynu ELLE, gdzie przedstawiłam kobiety na pierwszej linii frontu walki z pandemią. Zdjęcia robiliśmy przez internet

- powiedziała. 

Ponadto Magdalena dużo spracuje, gotuje, je, gra na gitarze i stara się wykorzystać ten czas jak najlepiej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
73
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0