Świat

Laguna Balos na Krecie – największe atrakcje

Świat

Laguna Balos na Krecie – największe atrakcje

Kreta od lat jest popularnym celem wycieczek. Ta grecka wyspa ma do zaoferowania turystom naprawdę wiele – piękną pogodę, piaszczyste plaże, pyszne jedzenie i zachwycające zabytki. Na Krecie znajdują się też najpiękniejsze laguny Europy – jedną z nich jest Balos.

Balos na greckiej Krecie od wielu lat zachwyca swoim pięknem . Będąc na tej lagunie, można poczuć się jak na Karaibach, a to za sprawą drobnego, śnieżnobiałego piasku, przejrzystej, turkusowej wody i bezchmurnego nieba. Zobaczenie rajskiej laguny to obowiązkowy punkt podczas wakacji na Krecie.

Zobacz też: Lazurowe Wybrzeże – leć w stronę Słońca! >>>

Informacje o Balos

Laguna Balos nie bez przyczyny jest zaliczana do najpiękniejszych lagun w Europie . Rajskie widoki, które oferuje, są bardzo rzadkie w tej części świata. Balos znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu Krety, w odległości ok. 50 km od Chanii. Woda w Balos jest krystalicznie czysta i mieni się wszystkimi odcieniami błękitu i zieleni. Miejscami jest ona bardzo płytka, ale w innych punktach może być dosyć głęboka, należy więc uważać. Na Balos można wypoczywać w rajskim otoczeniu i ciszy, ponieważ nie ma tu zbyt wielu turystów. Poza sezonem można poczuć się tu wręcz jak na bezludziu. Lagunę można podziwiać też z niedużej wysokości – na ścieżce prowadzącej do Balos z parkingu znajduje się punkt widokowy. Wybierając się na Balos, należy pamiętać, że w pobliżu nie ma żadnej infrastruktury – nie znajdziemy tu sklepów ani restauracji, dlatego warto wcześniej zrobić potrzebne zakupy.

Będąc na lagunie Balos, warto też wybrać się na plażę Falasarna , która znajduje się ok. 20 km na południe. To idealne miejsce dla miłośników wodnych sportów – wysokie fale przyciągają zwłaszcza surferów. Najłatwiej dostać się tam samochodem.

Wyspa Gramvousa

Niedaleko laguny Balos znajduje się wyspa Gramvousa. Można tam dotrzeć jedynie statkiem wyruszającym z Kissamos. Na wyspie można odpocząć na pięknej, piaszczystej plaży i popływać w krystalicznie czystej wodzie o zielono-błękitnej barwie. Inną atrakcją tego miejsca jest wrak statku, który stał się chętnie fotografowaną wizytówką wyspy. Statek „Dimitrios P” w 1967 roku wypłynął ze znajdującego się w środkowej Grecji miasta Chalkida i miał dopłynąć do Afryki Północnej. Z powodu złej pogody zakotwiczył ok. 200 m od wybrzeża Gramvousy . Burza nie ustawała, załoga była więc zmuszona do opuszczenia statku, który częściowo się zatopił. Przez lata stał się on wrakiem i do dzisiaj stoi przy brzegu wyspy.

Zobacz też: Maść tygrysia – skład, pochodzenie i właściwości maści z Dalekiego Wschodu >>> 

Na Gramvousie znajduje się też położona na wzgórzu Twierdza Wenecka . Powstała ona w XVI wieku, by bronić się przed najazdem Turków Osmańskich. Strategiczne położenie twierdzy pozwalało Wenecjanom mieć pełną kontrolę nad cieśniną między Kretą a Peloponezem. Ostatecznie Turkom udało się jednak podbić całą Kretę i zdobyć twierdzę. Obecnie można podziwiać pozostałości po budowli. Do twierdzy prowadzi kamienista, stroma droga, dlatego należy przygotować się na męczący, ok. 20-minutowy spacer.

Jak się dostać na Balos?

Na Balos można dotrzeć na dwa sposoby. Na tę rajską lagunę kursują promy z miasteczka Kissamos , a podczas rejsu można zobaczyć też inne pobliskie atrakcje, np. Twierdzę Wenecką na Gramvousie. Koszt rejsu na trasie Kissamos–Gramvousa–Balos wynosi ok. 30 euro i zajmuje cały dzień. Na statku można zamówić jedzenie, napić się orzeźwiającego drinka i kupić pamiątki lub przydatne rzeczy, takie jak krem do opalania, okulary przeciwsłoneczne czy maskę do snorkelingu. Statki wycieczkowe najczęściej cumują ok. 200 m od Balos. Na turystów czekają tam niewielkie łódki, którymi można dostać się na rajską lagunę.

Z Kissamos można też wypożyczyć samochód i samodzielnie dostać się na Balos . Droga do laguny jest miejscami bardzo wymagająca i kręta, dlatego też najlepiej zdecydować się na samochód terenowy. Po przejechaniu trasy trzeba będzie zostawić auto na parkingu i przejść ok. 2 kilometry górską ścieżką. Wysiłek z pewnością będzie się opłacać, bo na końcu drogi czeka rajska laguna.

Zobacz też: Bari – miasto, w którym znajdziesz wszystko, co najbardziej włoskie >>>

Druga rajska laguna Krety

Drugą laguną na Krecie jest Elafonissi . Znajduje się południowo-zachodnim brzegu wyspy, ok. 75 km od Chanii. Laguna słynie z charakterystycznego różowego piasku, który swój kolor zawdzięcza okruchom koralowca z pobliskiej rafy. Jednak według legendy różowa barwa piasku wzięła się od rzezi Kreteńczyków dokonanej przez Turków Osmańskich. Przed laty Elafonissi była popularnym miejscem wśród artystów i hippisów. Do laguny kursuje z Chanii miejski autobus, można się tu też dostać wypożyczonym samochodem lub skuterem.

Co sądzisz o tym artykule?
62
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0