wizzair.com

Lazurowe Wybrzeże – leć w stronę Słońca!

Lazurowe Wybrzeże. Widok z góry

Fot. PK-Photos/ Getty Images

wizzair.com

Lazurowe Wybrzeże – leć w stronę Słońca!

Lazurowe Wybrzeże. Widok z góry

Fot. PK-Photos/ Getty Images

Na Lazurowe Wybrzeże we Francji przyjeżdża co roku 10 mln turystów. Największymi atrakcjami tego regionu są piękne plaże. Miasta Riwiery Francuskiej mają też bogatą historię i wiele zabytków, w tym klimatyczne zamki. Lazurowe Wybrzeże to idealne miejsce na weekendowy wypad i dłuższe wakacje.

Lazurowe Wybrzeże, znane także pod nazwą Riwiera Francuska, to prowansalska część wybrzeża Morza Śródziemnego. Za początek uznaje się Cassis lub Toulon, za koniec – włoską granicę.

Lazurowe Wybrzeże - jak dojechać

Lazurowe Wybrzeże to miejsce uwielbiane nie tylko przez samych Francuzów, ale także przez turystów. Jest to chętnie obierany kierunek ze względu na doskonałą komunikację z Europą. Warszawę z sercem Lazurowego Wybrzeża - Niceą dzielą tylko dwie godziny podróży samolotem. Amatorzy wycieczek przyznają, że sam rozkład lotów jest bardzo przyjazny. 

>>> Sprawdź rozkład lotów 

Lazurowe Wybrzeże – co trzeba wiedzieć

Lazurowe Wybrzeże we Francji to Riwiera Francuska. Samo określenie „riwiera” może się odnosić także do innych wybrzeży – w Turcji, we Włoszech czy w Albanii. Te rejony mają wysokie walory turystyczne przede wszystkim ze względu na piękne plaże, ale także zabytki i inne atrakcje.

Lazurowe Wybrzeże Francji to jedno z najstarszych regionów turystycznych w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Pod koniec XVIII w. Lazurowe Wybrzeże było odwiedzane zimą w celach leczniczych. W połowie XIX w., po zbudowaniu kolei, wybrzeże Prowansji zaczęła odwiedzać arystokracja Francji, Wielkiej Brytanii i Rosji. Wakacje spędzała tam rodzina Rothschildów. Na początku XX w. Lazurowe Wybrzeże stało się popularne wśród bogatych Amerykanów i Europejczyków oraz artystów, takich jak Pablo Picasso, Henri Matisse, Aldous Huxley.

Lazurowe Wybrzeże – temperatury

Temperatury na Lazurowym Wybrzeżu w lecie są bardzo wysokie, zimy natomiast łagodne. Wszystko ze względu na panujący tam klimat śródziemnomorski. W sierpniu średnie temperatury wahają się od 20℃ do 28℃.

Temperatura wody na Lazurowym Wybrzeżu wynosi średnio niemal 24℃ w sierpniu i 13℃ w lutym.

Miasta Lazurowego Wybrzeża

Prowansja i Lazurowe Wybrzeże to nie tylko piękne plaże. Miłośnicy historii mogą tam zwiedzić liczne muzea, zamki, kościoły i twierdze. Najciekawsze atrakcje skupiają się w miastach.

Największe miasta Lazurowego Wybrzeża: Nicea, Saint-Tropez, Cannes, Èze, Cassis, Le Lavandou, Mentona.

Na Lazurowym Wybrzeżu leży także Księstwo Monako.

Lazurowe Wybrzeże – plaże

Najpiękniejsze plaże na Lazurowym Wybrzeżu to:

 • piaszczysta i szeroka plaża w Cannes,
 • 5-kilometrowa, piaszczysta plaża Pampelonne niedaleko Saint-Tropez,
 • piaszczysta plaża Cavaliere w Le Lavandou,
 • kamienista plaża Escalet niedaleko Ramatuelle.

Jest wiele małych plaż Lazurowego Wybrzeża , często pokryte są kamieniami.Bez względu jednak na ich rodzaj nie zawodzi infrastruktura – restauracje, bary, wypożyczalnie sprzętu.

Lazurowe Wybrzeże – co zobaczyć w Nicei?

Nicea to drugie co do ilości turystów (po Paryżu) miasto Francji, największe miasto Lazurowego Wybrzeża , poza tym uzdrowisko i kąpielisko. Znajdują się tu pozostałości budynków z czasów rzymskich: ruiny term pochodzących z III w. i amfiteatru.

Na wzgórzu zamkowym znajdują się ruiny XI-wiecznego zamku. Obecnie znajduje się tam park z pięknym widokiem na panoramę miasta.

W tym urokliwym mieście na Lazurowym Wybrzeżu znajduje się aż 100 muzeów i 150 galerii. Najciekawsze z nich to:

 • Muzeum Sztuk Pięknych – można tu obejrzeć obrazy impresjonistów (m.in. Degasa, Moneta, Renoira);
 • Muzeum Marca Chagalla – z największą na świecie kolekcją jego dzieł;
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Sztuki Współczesnej – z dziełami Warhola, Nolanda;
 • Muzeum Prehistorii Terra Armata – zorganizowane wokół obozowiska datowanego na ok. 380 tys. lat p.n.e.

Ważnym miejscem na mapie turystycznej Nicei jest także Promenada Anglików.

Lazurowe Wybrzeże – zwiedzanie Monako

Monako jest najmniejszym państwem na świecie. Do największych atrakcji należy Stare Miasto i Pałac Książęcy. Warto też zwiedzić Monte Carlo i to nie tylko ze względu na słynne kasyno. W okolicach zobaczyć można wiele willi w charakterystycznym stylu La Belle époque .

Lazurowe Wybrzeże – zabytki i zwiedzanie Cannes

Cannes jest znane przede wszystkim z międzynarodowego festiwalu filmowego. Miasto wtedy tętni życiem, a na promenadzie można spotkać największe gwiazdy kina.

Najważniejszym miejscem dla turystów jest bulwar La Croisette, przy którym mieszczą się najdroższe i najbardziej ekskluzywne hotele w mieście, restauracje, butiki i piękne plaże.

Cannes poza sezonem filmowym słynie jako doskonałe kąpielisko na Lazurowym Wybrzeżu z piękną, szeroką i piaszczystą plażą. Niedaleko – w Napoule można zobaczyć zamek z XIV w. To wyjątkowa atrakcja z historią miłosną w tle.

Lazurowe Wybrzeże – atrakcje turystyczne Saint-Tropez

Saint-Tropez słynie z pięknych plaż, na których często spotyka się nudystów. Konflikt między miejscową żandarmerią a zwolennikami opalania się nago został uwieczniony w znanym filmie „Żandarm z Saint-Tropez” z Louisem de Funèsem w roli głównej.

W samym mieście jest kilka malutkich plaż: La Fontanette, La Glaye i La Ponche. Nieco dalej, ale częściowo w granicach miasta leży Pampelonne. To jedna z najsłynniejszych plaż Lazurowego Wybrzeża – zdobyła sławę dzięki filmowi z Brigitte Bardot „I Bóg stworzył kobietę”.

Lazurowe Wybrzeże – atrakcje dla dzieci

Gdzie na Lazurowe Wybrzeże z dziećmi? Najmłodsi będą się dobrze bawić na najpiękniejszych plażach Lazurowego Wybrzeża, ale znajdą się też dla nich inne atrakcje, m.in.:

 • Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy w Monte Carlo (styczeń–luty),
 • Promenade du Paillon – z fontanną i placem zabaw,
 • Fabryka Czekolady Alexandre w Roubion,
 • park wodny „Aquaboum” w La Londe les Maures,
 • park rozrywki „Magic World” w Hyères,
 • oceanarium „Marineland” w Antibes,
 • Muzeum Oceanograficzne w Monako.

>>> Zobacz też:

WizzAir belka

fot. WizzAir

Co sądzisz o tym artykule?
48
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0