wizzair.com

Bari – miasto, w którym znajdziesz wszystko, co najbardziej włoskie

Bari

fot. Getty Images/Fabrizio Grassi / EyeEm

wizzair.com

Bari – miasto, w którym znajdziesz wszystko, co najbardziej włoskie

Bari

fot. Getty Images/Fabrizio Grassi / EyeEm

Bari we Włoszech to nie tylko stolica Apulii. To przede wszystkim idealna baza wypadowa do zwiedzania całego regionu, miasto słynące z wielu atrakcji, a przede wszystkim (z punktu widzenia turystów) miasto z doskonałym połączeniem lotniczym z Polską. Polscy turyści chętnie wybierają je na krótki weekendowy city break, a także na dłuższy pobyt w samej Apulii. Temu drugiemu rozwiązaniu sprzyja także to, że Bari ma świetne połączenia kolejowe co do zasady z każdym miasteczkiem regionu.

Do Bari – najlepiej samolotem!

Zobacz też: Co można zabrać do samolotu - porady i restrykcje >>>

Bari to jedno z tych urokliwych miejsc we Włoszech, którymi możemy się rozkoszować dzięki tanim liniom lotniczym. Kto zanim Wizz Air uruchomił stale połączenia z Polski bywał w Apulii? Teraz do Bari dolecimy wygodnie i tanio w nieco ponad dwie godziny z:

 • Gdańska
 • Krakowa
 • Katowic
 • Warszawy
 • Wrocławia.

Lotnisko im. Karola Wojtyły w Bari (BRI) oddalone jest od centrum o 12 km, więc dojazd do miasta nie jest problemem. Możemy skorzystać z kilku opcji:

 •  pociąg Ferrotramviaria - szybka, ale stosunkowo droga opcja dostania się do miasta.
 •  autobus miejski nr 16 - najtańsza opcja, ale też najwolniejsza (dojazd do centrum zajmuje ok. 40 min).
 •  shuttle bus, które kursują do centrum Bari.

Bari, samo w sobie niezwykle urokliwe, stanowi też świetną bazę wypadową w każdą stronę Apulii dzięki genialnej komunikacji kolejowej. Choć cudzoziemiec na pierwszy rzut oka czuje się nieco zdezorientowany – Bari ma aż cztery dworce kolejowe, obsługiwane przez różne linii!

Zobacz też: Faro na południu Portugalii – ciekawe miejsca, plaże i inne atrakcje warte odwiedzenia 

W Bari bowiem jest jeden duży dworzec, który należy do Trenitalia i trzy mniejsze, które należą do regionalnych linii:

 •  Ferrovie Appulo-Lucane
 •  Ferrovie del Nord Barese
 •  Ferrovie del Sud Est

Kiedy pojmie się ten chaos dworcowy, poruszanie się pociągiem po Apulii okazuje się bardzo proste. Wszystkie rozkłady jazdy można sprawdzić wcześniej w internecie na stronach odpowiednich przewoźników, bardzo dobrze działa też wyszukiwarka tras kolejowych na Google Maps.A wtedy cała Apulia stoi otworem!

Bari – jedno z najchętniej odwiedzanych miast we Włoszech

Bari jest położone w południowej części Włoch. Leży tuż nad słynnym obcasem włoskiego buta. To stolica, a zarazem centrum słynnego włoskiego regionu Apulia. Bari było w ostatnich latach jednym z najchętniej odwiedzanych miast turystycznych. Przelot z Polski do Bari na lotnisko im. Karola Wojtyły trwa nieco ponad 3 godziny, a loty często można znaleźć w atrakcyjnych cenach. To wszystko sprawia, że Polacy chętnie odwiedzają nie tylko Bari, a całą Apulię. Jest to bardzo urokliwy region, z wieloma plażami, zabytkami, świetną kuchnią. Nie sposób jednak nie zauważyć, że jest to również jeden z biedniejszych regionów Włoch.

Zobacz też: Porto – co warto zobaczyć w drugim najważniejszym mieście Portugalii? >>> 

Z lotniska do centrum Bari jedzie się około 15 – 30 min. Stamtąd z kolei łatwo o połączenia kolejowe z całym regionem. Apulińska linia kolejowa jest świetnie rozwinięta, co ułatwia turystyczną eksplorację regionu.

Bari, zdaniem jednych jest głośne, tłoczne i niebezpieczne. Inni z kolei pozwolili się uwieść klimatowi tego miasta. Nie trzeba jednak spędzać tutaj całego urlopu. W pobliżu Bari jest wiele urokliwych miejsc, np. Półwysep Saletyński czy Półwysep Gargano, jednakże do tego ostatniego nie docierają apulińskie linie kolejowe (dojazd tylko samochodem).

Kiedy pojechać do Bari we Włoszech?

Bari najlepiej zwiedzać wczesną jesienią. Wtedy temperatura, która w wakacje sięga regularnie ponad 30℃ spada o kilka stopni. Zmniejsza się także nieco ruch turystycznych. Jesień to także idealna pora na zwiedzanie całej Apulii. Warto w tym czasie zobaczyć klimatyczny port w Bari, klify z Polignano oraz domki trulli w Alberobello.

Podczas wakacji w Bari trzeba odwiedzić nie tylko miejską plażę w Bari. W pobliżu miasta, w Polignano znajduje się bowiem jedna z najciekawszych plaż w Apulii, która jest zdecydowanie piękniejsza i czystsza od plaży w Bari.

Bari – co warto zobaczyć?

Bari we Włoszech, podobnie jak inne włoskie miasta, może pochwalić się absolutnie urokliwą starówką (Citta Vecchia), która znajduje się obok Piazza Mercantile. Co ciekawe ten włoski rynek wcale nie uległ turystycznej modzie i nadal przypomina bardziej targ, na którym można kupić potrzebne produkty, niż turystyczne centrum miasta. Samo Stare Miasto również nie ma do zaproponowania wielu zabytków, natomiast niezaprzeczalnie ma swój klimat i warto się tutaj wybrać na spacer.

Z pewnością warto odwiedzić Basilica San Nicola. Bazylika św. Mikołaja robi ogromne wrażenie. Ta romańska bazylika mniejsza jest uznawana za jeden z najcenniejszych zabytków kultury romańskiej we Włoszech. Pochowana w niej została polska królowa Bona Sforza d’Aragona. 9 maja, przy obchodach święta patrona bazyliki, urządza się tutaj ogromną włoską fiestę.

Atrakcje Bari się na tym jednak nie kończą. Jeśli ktoś podróżuje do Bari w czerwcu, koniecznie powinien odwiedzić jeszcze jeden romański zabytek, czyli Cattedrale di San Sabino. 21 czerwca o godz. 17 w Katedrze św. Sabiny odbywa się spektakl „Płatki Światła”. Promienie słoneczne przenikające wtedy do jej wnętrza w niebywały sposób rozświetlają umieszczoną w niej olbrzymią rozetę.

Zwiedzanie Bari powinno objąć także wizytę na słynnym zamku – Castello Svevo di Bari. Warto również udać się na spacer ulicą Corso Vittorio Emanuele II. To jedna z bardziej reprezentacyjnych ulic Bari, z której można dojść na Piazza Mercantile oraz Piazza del Ferrarese, a także wejść na plażę. Przy Corso Vittorio sporo jest starych kamienic, zabytkowych kościołów i urokliwych restauracji.

Bari – atrakcje kulinarne

Bari oferuje nie tylko atrakcje dla ducha, lecz także dla ciała. Będąc w Bari koniecznie trzeba spróbować kilku charakterystycznych dla Apulii potraw, tj. popizze, czyli kulek z mąki pszennej, smażonych na oleju. Ciekawe w smaku są również sgagliozze, czyli przekąski z kawałków polenty z mąki kukurydzianej, smażonych na głębokim tłuszczu. Oprócz tradycyjnej włoskiej focacci, można tutaj spróbować taralli, czyli słonawych obwarzanków oraz calzone di cipolla, czyli cebulowego ciasta. Popularne w Bari jest także patate riso e cozze, czyli ryż z ziemniakami i omułkami. Mimo, że kojarzy się ono z Hiszpanią, to jednak jest typowym apulińskim specjałem. W restauracjach Bari nie może zabraknąć także pierogów. Królują tutaj panzerotti, czyli smażone pierogi z różnymi nadzieniami.

WizzAir belka

fot. WizzAir


Co sądzisz o tym artykule?
80
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0