Braga - najbardziej rozmodlone miasto w Portugalii. Zabytki i atrakcje miasta

Braga, miasto w Portugalii, jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie założone jeszcze w czasach rzymskich. Choć miasto obecnie liczy około 800 tysięcy mieszkańców, mieści się w nim ponad 30 kościołów a w jego bliskiej okolicy najsłynniejszy – sanktuarium Bom Jesus do Monte. W Bradze był podróżnik Michał Cessanis.

Już w III wieku p.n.e. tereny, na których obecnie leży Braga, podbili Rzymianie. Swojej nowej osadzie nadali nazwę Bracara Augusta. W III wieku po narodzeniu Chrystusa utworzono tu biskupstwo, co dało początek procesowi chrystianizacji ludności zamieszkującej ten obszar.

>>> Zobacz także:

Na początku VIII wieku Braga została najechana przez Maurów. Przyszłość miasta stanęła pod znakiem zapytania. Jednak najeźdźcom nie powiodła się próba islamizacji mieszkańców. W 1040 roku miasto odbito z rąk Maurów.

Braga, Portugalia, religia

Od tego momentu Braga stała się ośrodkiem religijnego życia regionu. W miejscowości tej wznoszono coraz liczniejsze kościoły i klasztory. W XVI wieku miasto stało się renesansową metropolią. Najwspanialsze budowle pochodzą właśnie z tego okresu. W XVIII wieku powstał kościół Bom Jesus do Monte , który z czasem stał się drugim po Fatimie najczęściej wybieranym celem pielgrzymek w Portugalii.

Stadion Braga – Estádio Municipal de Braga

Wycieczkę po Bradze rozpoczniemy jednak od stadionu. Ta nowoczesna budowla przyciąga bowiem turystów, którzy zwiedzając imponujący sportowy obiekt, chcą urozmaicić sobie pobyt w mieście o historii liczącej ponad 2000 lat. Braga Stadion, a właściwie Estádio Municipal de Braga został oddany do użytku w 2003 roku. Budowa pochłonęła 83 mln dolarów, choć stadion mieści „niespełna” 30 tys. kibiców i posiada tylko dwie naprzeciwległe, choć ogromne trybuny. Już w 2004 roku rozegrano na nim mecze Mistrzostw Europy 2004, a obecnie jest to stadion rodzimego klubu Sportingu Braga. Ciekawa jest historia samej budowy stadionu. Za budulec posłużył granit wydobyty ze wzgórza, przy którym znajduje się stadion. Do budowy zużyto ponad 1 mln metrów sześciennych tego budulca. Jego architekt – Eduardo Elísio Machado Souto de Moura – otrzymał za ten projekt „architektonicznego nobla”, czyli nagrodę Pritzkera. Stadion jest udostępniany do zwiedzania. Na miejscu zwiedzić można muzeum, trybuny i szatnie. Wejście jest płatne.

Braga – zabytki Starego Miasta

Ciekawe miejsca Bragi znajdziemy dosłownie co kilkanaście metrów na Starym Mieście. Zacznijmy od Sé (czyli katedry w Bradze). Budowla pochodzi z 1070 roku i jest najważniejszym zabytkiem Starego Miasta. Początkowo była, jak łatwo się domyślić, budowlą romańską. Z upływem lat, a właściwie wieków, przybywało jej akcentów gotyckich, barokowych i renesansowych.

We wnętrzu katedry znajdują się drogocenne, barokowe organy. Przy dziedzińcu katedry stoi Kaplica Królewska (Capela do Reis), w której pochowano fundatorów katedry – księcia Henryka Burgundzkiego i jego żonę Teresę. W tej samej kaplicy wystawione są zwłoki arcybiskupa Lourenço Vincente. W XVII wieku grób został otwarty. Okazało się wówczas, że ciało jest w nienaruszonym stanie. Dziś zwłoki arcybiskupa są zmumifikowane.

W skarbcu katedry znajduje się Muzeum Sztuki Sakralnej. To zbiór eksponatów kościelnych i dzieł sztuki religijnej.

Antigo Paço Episcopal (Stary Pałac Biskupi) stoi przy Largo do Paço (Placu Pałacowym). Obecnie mieszczą się tu biura miejskich urzędów, biblioteka i rektorat uniwersytetu. W średniowieczu budowla ta zajmowała około 10 procent całej powierzchni miasta. Z tyłu budynku znajduje się świetnie utrzymany, kolorowy ogród Jardim de Santa Barbara.

Łuk, brama Arco da Porta Nova to XVIII-wieczny łuk triumfalny uznany w 1910 roku przez władze Portugalii za pomnik narodowy.

XVII-wieczny kościół św. Krzyża (Igreja Santa Cruz) wybudowany został w stylu barokowym. Wewnątrz znajdują się płytki azulejos , ambona, organy i ciekawe rzeźby o tematyce religijnej.

Gmach szpitala św. Marka, w którego fasadzie odnaleźć można wpływ przeróżnych stylów architektonicznych, zbudowany został w 1508 roku.

Dom Meksykanina (Palácio da Raio) natomiast to niesamowity przykład architektury barokowej projektu André Soaresa. Imponującą fasadę budynku zdobią płytki azulejos kontrastujące z resztą materiału użytego do budowy kamienicy.

Największa atrakcja Bragi – Bom Jesus do Monte

Bom Jesus do Montesanktuarium Dobrego Jezusa z Gór na wzgórzu Monte Espinho nieopodal Bragi. W XIV wieku do krzyża stojącego na wzgórzu w miejscu dzisiejszego sanktuarium pielgrzymowała ludność z całego regionu. Pod koniec XVIII wieku rozpoczęto budowę sanktuarium Bom Jesus do Monte, które z czasem okazało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Portugalii. Do świątyni prowadzą przepiękne barokowe schody z granitu. Wejście po nich ma symbolizować wędrówkę duchową do nieba. Niektórzy pielgrzymi pokonują ten dystans na kolanach. W drodze na górę mija się rzeźby prezentujące wydarzenia Męki Pańskiej. Na szczycie mieści się sanktuarium tłumnie odwiedzane także przez gospodarzy – Portugalczyków.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana