wizzair.com

Nicea – raj, dwie godziny lotu stąd

wizzair.com

Nicea – raj, dwie godziny lotu stąd

Niezwykłe widoki, woda w przepięknym kolorze, bliskość Alp, łagodny klimat i sporo perełek architektonicznych, a do tego oczywiście bardzo smaczne jedzenie – Nicea naprawdę może się podobać!

Nicea jest prawdziwym rajem dla osób, które pragną odpoczynku. Jest popularnym ośrodkiem turystycznym na Lazurowym Wybrzeżu, co oczywiście nie powinno dziwić – w ciągu roku w Nicei jest aż 320 słonecznych dni.

Do Nicei samolotem - co warto wiedzieć?

Dzięki bezpośrednim, tanim lotom WizzAir te wszystkie atrakcje są dosłownie o chwile stąd! Lot z Warszawy do Nicei trwa dwie i pół godziny, zaś  lot z Krakowa do Nicei dwie godziny i pięć minut.

Port lotniczy w Nicei nazwały został na część regionu - Côte d'Azur, czyli Lazurowe Wybrzeże. Lądowanie na nim to nie lada frajda: pas startowy położony jest tuż nad wodą, a widoki podczas lądowania i startu - niezapomniane!

Lotnisko oddalone jest zaledwie o 7 kilometrów od centrum miasta i położone jest na końcu słynnej Promenady Anglików (Promenade des Anglais), więc dostanie się do miasta nie sprawia większych problemów. Autobusy miejskie odjeżdżają z przystanku Aéroport / Promenade, który znajduje się przy Terminalu 1. Bilety na autobus kosztują 1,50€. Możemy zakupić je u kierowcy. Pamiętajmy, że bilet powinniśmy skasować. Dostępne są również bilety w cenie 5€ ważne przez cały dzień.  Jeszcze wygodniejsza opcją jest skorzystanie z tramwaju T2. Bilet za 1,50 euro kupuje się w automacie i po skasowaniu można jechać w kierunku centrum z obu terminali na lotnisku. Tramwajem T2 dojedziesz aż do Starego Portu w Nicei.

Kiedy najlepiej zarezerwować lot do Nicei? Nicea to popularny cel podróży, więc w lipcu i sierpniu jest tam bardzo tłoczno. Znakomitą porą są wrzesień i październik, gdy turystyczna fala nieco opada, a temperatury wody i powietrza nadal są bardzo przyjemne. Inną doskonałą opcją będzie maj - zwłaszcza, że wtedy odbywa się słynny festiwal filmowy w oddalonym o 30 minut drogi pociągiem Cannes.

Nicea – kurort, w którym można nabrać sił

Nicea znana jest z doskonałego mikroklimatu . Jest to ulubione miejsce do wypoczynku do zamożnych Francuzów, a wiele osób będących już na emeryturze postanawia się tu przeprowadzić. Niceę odwiedza często Król Belgii, wielu aktorów i muzyków. Na terenie Nicei znajduje się wiele drzewek oliwkowych (występuje to ok. 60 odmian oliwek), bananowców i drzew pieprzowych.

Nicea jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast we Francji . Na pierwszym miejscu jest oczywiście Paryż. Znajduje się tu wiele hoteli, uzdrowisk i pensjonatów, a także liczne ośrodki sportowe i rozrywkowe, w tym np. kasyna. Odbywają się tu regaty, a karnawał w Nicei obchodzony jest bardzo hucznie.

Przebywając w Nicei, można poczuć się jak we Włoszech. Skąd takie odczucie? Otóż Nicea do roku 1860 była miastem włoskim, dlatego zarówno styl, jak i elementy budownictwa mogą bardzo przypominać stare włoskie miasta.

Nicea – kurort Anglików

Niceę pokochali Anglicy. Od XIX wieku chętnie przyjeżdżają do Nicei, ciesząc się piękną pogodą i słońcem. Ich ciągła obecność, a także fakt, że chętnie kupowali tu ziemię na własność, sprawiała, że miasto nazywane jest kurortem Anglików. Znajduje się tu również Promenada Anglików. Promenada ma aż 7 km długości i jest jedną z głównych ulic Nicei. Znajduje się ona nad Morzem Śródziemnym.

Miasto można zwiedzać pieszo, ale doskonałym pomysłem jest także wypożyczenie roweru . Jest to bardzo powszechny środek transportu miejskiego, a pierwsze pół godziny wypożyczenia roweru nic nie kosztuje.

Plaże w Nicei

Plaże w Nicei ciągną się kilometrami . Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie są to plaże piaszczyste, ale kamieniste . Warto zatem mieć odpowiednie obuwie do spacerów po plaży oraz do pływania. Spokojniejsze plaże, oddalone nieco od zgiełku miasta, znajdują się poza Niceą, w kierunku Monako. Warto je zobaczyć.

Nicea i Stare Miasto

Przybywając do Nicei, należy przede wszystkim zobaczyć Stare Miasto. Ma ono wiele określeń: Stara Nicea, Vieux Nice , Vieille Ville . Punktami ograniczającymi Stare miasto są: Plac Garibaldiego na północy, Wzgórze Zamkowe na wschodzie oraz Plac Massena na zachodzie. Na tym obszarze znajduje się mnóstwo zabytków , m.in. kościół św. Franciszka z Paoli, Opera Nicejska, plac przy Pałacu Sprawiedliwości, Plac Rossetti, Katedra Nicejska, Pałac Lascaris, Kaplica Miłosierdzia oraz Plac Garibaldiego. Bardzo malownicza jest również Cours Saleya , ulica tętniąca życiem.

Na placu Garibaldiego warto odpocząć, zjeść smaczny obiad lub napić się pysznej kawy. Nad całym placem unosi się zapach smacznego i kuszącego jedzenia . Jakie dania najczęściej jada się w Nicei? Przede wszystkim sałatki z fasoli szparagowej, zielonej sałaty, ziemniaków, oliwek, orzechów i filetów anchois. Jedną z bardzo znanych potraw tego regionu jest również socca , przypominająca placek z ciecierzycy na ostro. Kuchnia tego regionu jest bardzo podobna do kuchni prowansalskiej. Jest w niej dużo oliwy, warzyw i owoców morza.

Nicea – ciekawostki

W Nicei panuje klimat sprzyjający leczeniu chorób układu oddechowego . Już od XIX wieku z tego powodu ziemię tutaj kupowali zarówno zamożni Anglicy, jak i później Rosjanie.

Dawniej, kiedy Nicea była rzymską kolonią, nazywano ją Nikaia.

W Nicei od 12 do 14 trwa sjesta . W tym czasie nie można niczego kupić ani załatwić.

Nicea jest doskonałym miejscem wypadowym. Będąc tu, warto zwiedzić okoliczne miasta Lazurowego Wybrzeża. Jaka pora jest najlepsza na zwiedzanie miasta i okolic? Dla tych, którzy lubią tłum turystów, harmider i tętniące życiem miasto oczywiście poleca się przybycie tutaj pełnią lata. Dla tych jednak, którzy chcą rozkoszować się słońcem, jednak poza sezonem, najlepiej wiosną. Czy warto odwiedzić Niceę? Z pewnością tak, chociażby po to, aby zobaczyć, jak bardzo różni się ona od innych francuskich miast. Różnorodność, jaka tu panuje, zaskoczy niejednego turystę.

WizzAir belka

fot. WizzAir


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
79
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0