wizzair.com

Zabytki i atrakcje Rzymu. Ciekawe miejsca do zwiedzania

wizzair.com

Zabytki i atrakcje Rzymu. Ciekawe miejsca do zwiedzania

Zabytki Rzymu i jego niepowtarzalna historia sprawiają, że to miejsce idealnie nadaje się na urlop. Ale czy Rzym to tylko Koloseum, Watykan i Fontanna di Trevi? Nie, stolica Włoch ma do zaoferowania dużo więcej atrakcji. Zobacz, co warto zobaczyć w Rzymie i gdzie znaleźć najciekawsze atrakcje turystyczne.

Zabytki Włoch mają jedną zaletę – jest ich mnóstwo. Dlatego przed wyjazdem do stolicy warto zastanowić się, jakie atrakcje Rzymu będą dla nas najciekawsze. Szczególnie, jeśli w planie mamy Rzym na weekend albo na kilka dni. Zabytki starożytnego Rzymu, wczesnochrześcijańskie świątynie, papieskie bazyliki, barokowe kościoły, niesamowite freski, o których uczyliśmy się w szkole, rokokowe fontanny, muzea w Rzymie? A może wycieczka śladami Audrey Hepburn i Gregory’ego Pecka z filmu „Rzymskie wakacje”?

Jak dotrzeć do Rzymu drogą lotniczą?

Jak głosi słynna starożytna maksyma ”wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”, zaś zdecydowanie najszybsza i najwygodniejsza jest droga lotnicza! Z Polski do Rzymu możemy dotrzeć tanio i wygodnie liniami Wizz Air w zaledwie dwie godziny. Loty możliwe są z kilku miast.

 • Z Krakowa i Warszawy dolecimy na lotnisko Rzym-Fiumicino im. Leonarda da Vinci (FCO).
 • Z Katowic dolecimy na lotnisko Rzym-Ciampino (CIA).

Dojazd z lotniska do centrum Rzymu

Lotnisko im. Leonarda da Vinci, Fiumicino jest największym i głównym portem lotniczym Rzymu. Położone jest 30 km na południowy zachód od Rzymu, niedaleko nadmorskiej dzielnicy stolicy Włoch – Ostii. Spod lotniska kursują autobusy i pociągi jadące do centrum. Najszybszym środkiem transportu jest ekspresowy pociąg Leonardo, który jedzie niespełna pół godziny do głównego dworca Rzymu, Termini.

Aeroporto Internazionale G.B. Pastine di Ciampino (potocznie Ciampino), to zdecydowanie mniejsze lotnisko, położone 15 kilometrów od Rzymu. By dotrzeć z Ciampino do centrum Rzymu wystarczy wsiąść w bezpośredni autobus lub z pobliskiej stacji kolejowej podjechać pociągiem na stację Termini.

Roma Termini to stacja kolejowa, ale także miejsce, w którym krzyżują się dwie linie metra. Co więcej, przed budynkiem stacji znajduje się przystanek autobusowy, więc stąd łatwo dostać się dalej do dowolnego miejsca w Wiecznym Mieście.

Włochy, Rzym – informacje ogólne

Rzym, czyli Wieczne Miasto, jest stolicą Włoch i leży nad Morzem Śródziemnym. Rzeka przepływająca przez Rzym to Tyber. W granicach Rzymu leży Watykan. Walutą obowiązującą w Rzymie jest euro.

Historia miasta zaczyna się już w starożytności. Symboliczną datą powstania jest 753 r. p.n.e.

Rzym – zwiedzanie

Zanim odpowiemy na pytanie, co warto zobaczyć w Rzymie, rozstrzygnijmy, jak zwiedzać Rzym. Zwiedzanie Rzymu pieszo wchodzi w grę, jeśli planujemy trzymać się ścisłego centrum oraz najbardziej znanych i charakterystycznych miejsc.

Jeśli kuszą nas większe odległości i atrakcje z innych dzielnic miasta, najwygodniejsze będą metro i autobusy. Jeżdżenie samochodem po włoskich miastach to zadanie dla najlepszych kierowców.

Rzym – zabytki

Nie sposób wymienić tu wszystkich. Najbardziej znane zabytki starożytnego Rzymu to m.in.:

 • Koloseum,
 • Forum Romanum,
 • Łuk Konstantyna Wielkiego,
 • Termy Karakali,
 • Panteon (jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytnego Rzymu).

Oto, co warto zobaczyć w Rzymie, jeśli interesujemy się późniejszą historią:

 • bazylika św. Jana na Lateranie,
 • kościół św. Ludwika z XVI w. z dziełami Caravaggia,
 • bazylika św. Pawła za Murami,

Kościoły w Rzymie są nie tylko piękne ale i... darmowe do zwiedzania (niekiedy płacimy za wstęp do podziemi lub krużganków), co nie jest bez znaczenia, jeśli zwracamy uwagę na ceny zwiedzania w Rzymie .

Jeśli planujemy zwiedzić Rzym i Watykan , to najważniejszym miejscem, które trzeba zobaczyć, jest oczywiście bazylika, Spiżowa Brama, plac św. Piotra i kaplica Sykstyńska.

Rzym, Koloseum – bilety

Koloseum w Rzymie to dla wielu jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. To jeden z jego najbardziej znanych symboli i jeden z nowych siedmiu cudów świata.

Bilety do Koloseum to wydatek między 7,50 a 12 euro. Darmowy wstęp do Koloseum przysługuje m.in. osobom poniżej 18. roku życia. Ważne! Wejście za darmo obowiązuje także wszystkich zwiedzających w pierwsze niedziele miesiąca.

Rzym – muzea

Ceny w Rzymie nie należą do najniższych – nie dość, że stolica kraju, to jeszcze jeden z najczęstszych celów wycieczek w Europie. Dlatego warto mieć na uwadze, że w pierwsze niedziele miesiąca zwiedzanie jest za darmo dla wszystkich. Oprócz tego, wszystkie państwowe muzea w Rzymie bez opłat zwiedzają osoby niepełnoletnie i niepełnosprawne (z jednym opiekunem). W wielu ciekawych miejscach, ze względu na duże zainteresowanie, konieczne są rezerwacje.

Galerie i muzea w Rzymie , które warto zobaczyć, to m.in.:

 • Muzeum Narodowe w Rzymie,
 • Park Archeologiczny w Starej Ostii,
 • Zamek św. Anioła,
 • Galeria Borghese,
 • Galeria Doria Pamphilj (dzieła Tycjana, Rafaela, Caravaggia),
 • Galeria Lorcan O’Neill (sztuka współczesna),
 • MAXXI, czyli Narodowe Muzeum Sztuki XXI Wieku.

Rzym – atrakcje turystyczne

Inne atrakcje Rzymu to np. tętniące życiem place. Na Piazza Navona znajdują się najdroższe restauracje w mieście. Można się upajać włoską kuchnią, podziwiając fontanny Berniniego. Inny plac, którego nie można przegapić, to plac Wenecki. Tu – między innymi – znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym cały dzień trwa warta honorowa.

Najbardziej znaną fontanną w Rzymie jest barokowa Fontanna di Trevi . To tam wrzuca się drobne monety, aby zapewnić sobie ponowną wycieczkę do Rzymu. Zasila ją ten sam akwedukt z 19 r. p.n.e., który doprowadza wodę także do fontanny u podnóża Schodów Hiszpańskich.

Rzym – ciekawe miejsca

Ciekawym miejscem w Rzymie są tajemnicze drzwi nazywane Porta Magica (Magiczne Drzwi) przy Piazza Vittorio Emanuele II. Warto je zobaczyć. Może właśnie nam uda się rozszyfrować umieszczone na nich alchemiczne inskrypcje?

Inne nietypowe miejsce w Rzymie to także dość niepozorny kościół rzymskokatolicki – Bazylika Santa Maria in Cosmedin. W środku jednak znajdziemy zabytek, który kinomani na pewno znają z „Rzymskich wakacji” – to tajemnicza, bardzo stara twarz wykuta w kamieniu. Tzw. „Usta Prawdy” (Bocca della Verità) to starożytny medalion, którego przeznaczenia możemy się tylko domyślać. Nazwa nawiązuje do średniowiecznej legendy, w której twarz z otwartymi ustami pełniła funkcję wykrywacza kłamstw i kłamcom odgryzała rękę. Tutaj w sezonie turystycznym będzie trzeba stanąć w kolejce, aby zobaczyć medalion i zrobić sobie z nim zdjęcie. W środku bazyliki można obejrzeć czaszkę św. Walentego, a także chrzcielnicę przerobioną ze starożytnego sarkofagu.

Na wycieczce do Rzymu Watykan można podejrzeć przez... dziurkę od klucza. Wystarczy wejść na wzgórze Awentyn i tam na placu Kawalerów Maltańskich odnaleźć Il buco della Serratura. Bazylika św. Piotra jest widoczna jak na dłoni, w dodatku z nietypowej perspektywy.

W Rzymie można również zwiedzić… piramidę. Wiekiem nie dorównuje egipskim oryginałom (wzniesiono ją w 12 r.p.n.e.), ale ma 36,4 metry wysokości i z pewnością może startować w konkursie na nietypowe miejsca w Rzymie.


WizzAir belka

fot. WizzAir
Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
83
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0