Świat

Atrakcje włoskiego Bellagio 

Bellagio

Matteo Colombo/Getty Images

Świat

Atrakcje włoskiego Bellagio 

Bellagio

Matteo Colombo/Getty Images

Bellagio to miejscowość we Włoszech, w prowincji Como. Miasteczko jest jednym z największych kurortów turystycznych, mimo że liczba mieszkańców stałych nie przekracza czterech tysięcy. Bellagio znajduje się w Lombardii, której stolicą jest Mediolan. 

Bellagio leży nad jeziorem Como, które jest trzecim co do wielkości we Włoszech. Twierdzi się, że jezioro Como to perła Lombardii, a Bellagio to jedno z najbardziej urokliwych miast w tej części słonecznej Italii.

Bellagio (Włochy) – podstawowe informacje

W Bellagio mieszka około trzech tysięcy mieszkańców, jednak do miasteczka w sezonie letnim napływają ogromne ilości turystów. Do Bellagio można dojechać samochodem lub autobusem lub też dopłynąć statkiem czy promem. W godzinach szczytu statki z Lecco do Bellagio odpływają co około 40 minut. Koszt biletu wynosi 10 euro, a przystań promowa znajduje się w centrum Bellagio. Jeżeli chodzi o dojazd autobusem, to bilet z Lecco do Bellagio kosztuje około 3 euro, a w ciągu dnia jest około 6 połączeń. Z lotniska w Bergamo do Bellagio także można dojechać autobusem za około 4 euro. Podróż nie jest długa, ponieważ trwa około 40 minut. Parkingi dla samochodów są zlokalizowane także w centrum miejscowości, a godzina postoju to koszt około 2 euro. Samo miasteczko jest ekskluzywnym i luksusowym kurortem. Spotkać w nim można znanych aktorów, celebrytów czy bogatych turystów. Historyczne centrum miasta znajduje się na wzgórzu, co sprawia, że jest wyjątkowo urokliwie.

Historia Bellagio

Bellagio znane było już przed naszą erą, ponieważ wedle doniesień historyków w 225 r. p.n.e. w miejscowości stacjonowała armia Rzymian. Wraz z pojawieniem się pierwszych mieszkańców okazało się, że warunki nad jeziorem Como są doskonałe i zaczęto uprawiać oliwki oraz winorośl. Na początku XIX wieku pojawiły się pierwsze wille i powstała dzisiejsza zabudowa historyczna miasta. W 1825 roku wybudowano hotel Metropole i dzięki temu miejscowość nabrała turystycznego charakteru. W drugiej połowie XIX wieku miasto stało się modne i powstało wiele hoteli, rezydencji oraz butików. Cały czas rozwijała się turystyka.

Pogoda w Bellagio

Klimat w Bellagio uznawany jest za umiarkowanie ciepły, a średnia roczna temperatura wynosi około 12℃. W styczniu i lutym jest zwykle bardzo sucho, natomiast w miesiącach letnich pojawiają się opady deszczu. W zimie temperatura oscyluje od zera do plus 10℃, natomiast w lecie od 20 do 30℃. Zdecydowanie najcieplejszym miesiącem jest lipiec, natomiast najzimniejszym styczeń. Pogoda w Bellagio sprzyja błogiemu wypoczynkowi, ponieważ klimat jest bardzo przyjazny, a w lecie nie ma męczących upałów. Śródziemnomorski klimat sprawia, że wyjazd do Bellagio nawet na wiosnę lub na jesień będzie ciepły i przyjemny.

Bellagio – zwiedzanie

Miasteczko jest bardzo małe, dlatego nie trzeba zwiedzać go z mapą. Wystarczy spacerować swobodnie bez planu. Od przystani promowej przespacerować można się promenadą, czyli Lungolago Europa. Zatrzymać się można w jednej z kawiarni, barów lub małych kafejek i napić się prawdziwego włoskiego espresso lub cappuccino. Historyczne centrum Bellagio składa się z urokliwych kamieniczek oraz butikowych hoteli. Warto zobaczyć bazylikę San Giacomo, która została zbudowana w XI wieku. Dolna część miasta z górną jest połączona w niezwykle urokliwy sposób, czyli schodami Serbelloni. Na Piazza Giuseppe Mazzini znajdują się restauracje i hotele, a plac tętni życiem praktycznie przez całą dobę. Dalej powędrować można do Villa Serbelloni, czyli jednego z najważniejszych zabytków Bellagio. Od 1905 roku Villa Serbelloni została zamieniona w luksusowy pięciogwiazdkowy Grand Hotel. Za jedną dobę zapłacimy tu około 5 tysięcy złotych. Od 1930 roku budynek jest własnością Fundacji Rockefellera z Nowego Jorku, a wstęp na teren willi mają tylko mieszkańcy hotelu.

Plaże w Bellagio

W miejscowości znajdują się dwie główne plaże. Jednak z nich jest kamienista i zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części miasta. Druga plaża, która jest większa i żwirowa, znajduje się w dzielnicy San Giovanni. Piękno plaż docenili wielokrotnie znani celebryci i gwiazdy Hollywood. Nad jeziorem Como kąpali się znani aktorzy i celebryci, tacy jak Brad Pitt i Angelina Jolie oraz Donatella Versace. Letnie rezydencje nad jeziorem posiadają gwiazdy takie jak Madonna i Sylvester Stallone. Piękne widoki sprawiły, że miejscowości z okolic tego jeziora pojawiały się wielokrotnie w filmach, na przykład w "Casino Royale" oraz w "Gwiezdnych Wojnach". Bellagio może być doskonałym miejscem do zwiedzania, wypoczynku na plaży i wspaniałego relaksu.

Polecamy również materiał, w którym podróżniczka i dziennikarka Alina Markiewicz opowiedziała o urokach włoskich Dolomitów.

"Dolomity latem po pandemii"

Zobacz także:

Węże w Polsce – co zrobić, gdy nas ukąszą? Ekspert: "Na pewno nie wysysamy jadu i nie nacinamy rany"

Wrocławska Hala Stulecia zachwyca świat. "Jej kopuła jest większa niż Panteon w Rzymie"

Czym żyją brytyjskie media? Zobacz relację prosto z Londynu

Co sądzisz o tym artykule?
69
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0