Zdrowe odżywianie

Persymona – owoc o wielu nazwach. Jak go jeść i jakie właściwości ma persymona?

Zdrowe odżywianie

Autor:
Adrian
Adamczyk
persymona

Persymona to owoc, w którego produkcji przodują Chiny. Drzewo persymony jest najstarszym sadowniczym gatunkiem w Chinach Północnych. Owoce persymony mają słodki, ciekawy smak, a z roku na rok coraz łatwiej kupić je także w Polsce. Warto więc wiedzieć, jakie właściwości posiada ten owoc i jak jeść persymonę.

Persymona (funkcjonująca też pod nazwami: kaki, hurma, sharon) to owoc z wyglądu przypominający nieco pomarańczowego pomidora. Jego waga osiąga do 300 g. Do Polski najbardziej popularne – słodkie odmiany persymony, trafiają jesienią, gdy są dojrzałe. Persymona rośnie na drzewach o tej samej nazwie. To drzewa z rodzaju Diospyros, których na całym świecie doliczono się kilkaset odmian.

Zdrowa dieta

Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodziDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Persymona – jak smakuje? Jak jeść persymonę?

Owoce persymony mają smak, który nam Polakom może przypominać miks słodkiej dyni, dojrzałego jabłka i miękkiej gruszki, a nawet śliwki, moreli czy pomidora. Jak widać, pole do interpretacji jest tu dość szerokie. Polscy botanicy nadali mu nazwę śliwodaktyl. Jednak okazała się ona bardziej "egzotyczna" niż sam owoc i poza publikacjami botanicznymi trudno natknąć się na nią gdzie indziej.

A jak jeść persymonę? Tu bez niespodzianek – zaczynamy od umycia owocu. Jak w przypadku większości owoców trafiających do Polski z odległych zakątków świata, mycie powinno być możliwie jak najdokładniejsze. Nie wiemy przecież, w jaki sposób przygotowano owoce do długiej drogi, czy np. skórkę opryskano związkami chemicznymi. Od persymony odrywamy listki. Następnie owoc persymony po prostu obieramy. Miąższ dojrzałej persymony ma konsystencję dość miękką, nawet galaretowatą. Dlatego niektórzy wolą rozkroić go na dwie części i analogiczne, jak robi się to z owocami kiwi, wyskrobywać zawartość persymony łyżeczką. Jeśli jednak zdecydujemy się obrać persymonę ze skórki, możemy pokroić ją na mniejsze części czy kostki i dodać w tej postaci np. do sałatki. Może ona być też składnikiem pożywnego koktajlu. Niektóre odmiany persymony zawierają pestki, więc albo pozbędziemy się ich po rozkrojeniu owocu, albo pozostaje nam jeszcze jedna możliwość – pytać sprzedawców, czy odmiana, którą chcemy kupić posiada je. Jeśli kupiliśmy dojrzałe owoce persymony, zaraz po zakupie, o ile od razu ich nie spożyjemy, należy włożyć je do lodówki. W innym wypadku bardzo szybko mogą zacząć się psuć.

Jeśli natomiast kupiliśmy nie w pełni dojrzałe, nawet twarde owoce, to zamiast wkładać je do lodówki możemy wystawić je na działanie promieni słonecznych lub położyć w jakimś ciepłym miejscu do momentu aż dojrzeją. Może to potrwać maksymalnie do kilku dni. Co do samego zakupu – bądźmy czujni, szczegółowo przyjrzyjmy się skórce persymony. Zwracajmy uwagę, czy nie ma przebarwień, plamek, czy owoc nie zaczyna gnić lub pleśnieć. Dojrzały, zdrowy owoc posiada zielone jędrne liście i skórkę błyszczącą i gładką o kolorze pomarańczowym, żółtym lub czerwono-pomarańczowym.

Jeśli chodzi o przepisy z persymoną, jej smak daje spore możliwości zastosowania w potrawach. Chyba najbardziej popularne są przepisy na sałatki z persymoną i desery. W krajach, gdzie spożywanie persymony ma dłuższe tradycje, jest ona też bazą do konfitur i dżemów.

Właściwości persymony

Persymona jest bogata w witaminy. Zawiera m.in. witaminy C, A, E, K, B6, a także kwas foliowy. Jest też bogata w błonnik, węglowodany i białko. Wspomniany błonnik,dobrze wpływa na trawienie, pomaga w walce z zaparciami i poprawia pracę jelit. Dzięki obecności przeciwutleniaczy jedzenie tego owocu wpływa też pozytywnie na cerę. Skóra staje się jędrna i wydaje się wolniej starzeć. Wartość energetyczna persymony to 70 kcal. Z minerałów w jej składzie wymienić można potas, fosfor, magnez i wapń. U osób, które wzbogaciły dietę o owoce persymony, zaobserwowano ogólny spadek poziomu cholesterolu, w tym tzw. złego cholesterolu – LDL. Według niektórych badań wyciąg z persymony hamuje rozwój komórek nowotworowych. Zawarty w persymonie beta-karoten pozytywnie wpływa na narząd wzroku. Co ważne, spożywanie niedojrzałych owoców persymony w dużych ilościach może okazać się szkodliwe.

Persymona – drzewo

Persymona to drzewo owocowe z rodzaju tropikalnych roślin drzewiastych wydające owoce o tej samej nazwie. Na obszarze Ameryki i Azji doliczono się dotąd kilkuset odmian należących do tego rodzaju drzew (Diospyros). Spotyka się je w subtropikalnym i tropikalnym klimacie. Drzewo persymony osiąga wysokość do 8 metrów i na największą skalę hodowane jest w Chinach Północnych. Również w Chinach jest to najstarszy gatunek drzewa sadowniczego. Wielkie uprawy spotkać można też w Japonii i Korei Południowej. Liczba odmian tego drzewa świadczy o dość wysokich możliwościach adaptacji. Niektóre odmiany potrafią wytrzymać spadki temperatury nawet do -30℃. Nie dziwi więc, że wielu ogrodników-amatorów próbuje na własną rękę i w domowych warunkach hodować sadzonki persymony. W dni słoneczne donice z sadzonkami można wystawiać na działanie promieni słonecznych, trzeba jednak zwracać uwagę na wiatr, który może je uszkodzić. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Anjelika Gretskaia/Getty Images

Pozostałe wiadomości