Zdrowie

Jak jakość powietrza wpływa na twoje samopoczucie?

Zdrowie

Aktualizacja:

Jakość powietrza, którym oddychamy ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Były prowadzone na ten temat badania – naukowcy jednoznacznie przyznają, że zanieczyszczenia i zła jakość powietrza przekłada się negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale także na stan psychiczny.

Naukowe dowody

Przytoczymy tutaj badania prowadzone pod kierunkiem Victorii Sass z University of Washington, w których naukowcy sprawdzali, czy podwyższony poziom zanieczyszczeń powietrza pyłami PM 2.5 można powiązać z gorszym samopoczuciem psychicznym.

Badanie prowadzono w latach 1999-2011, na grupie ponad 6 tysięcy respondentów. Każdą osobę proszono o wypełnienie ankiety, mniej więcej co dwa lata. W ankietach zawarto pytania o stan psychiczny – uczucie smutku, beznadziei, stany depresyjne. Dane porównano ze stanem powietrza, którego zapis prowadziła rządowa Agencja Ochrony Środowiska (USA).

Wynik badania potwierdził, że poziom dyskomfortu psychicznego wzrastał wraz z zanieczyszczeniem powietrza. Naukowcy wysnuli wniosek, że w miejscach, gdzie zanieczyszczenie wynosiło co najmniej 21 mikrogramów na metr sześcienny, poziom dyskomfortu był 17 proc. wyższy niż u osób żyjących w miejscach z zanieczyszczeniem 5 mikrogramów na metr sześcienny.

Jakość powietrza a samopoczucie

Zanieczyszczenia powietrza wpływają negatywnie nie tylko fizycznie na nasze zdrowie. Z badań prowadzonych przez naukowców wynika jasno, że przekładają się także na nasze samopoczucie psychiczne. Czy można sobie pomóc? Tak, można. Wystarczy mieć czyste powietrze w domu – w czasie pandemii właśnie tu spędzamy najwięcej czasu. Możemy zapewnić sobie idealne warunki i tym samym poprawić swoje samopoczucie i zdrowie!

Jakość powietrza a oczyszczacz

Oczywiście jakość powietrza w naszym domu poprawić może oczyszczacz powietrza. Jednak żeby posłużył nam długo i właściwie spełniał swoje zadanie musi być to dobry oczyszczacz powietrza. Powinna go wyróżniać cicha praca, sterowanie za pomocą aplikacji, odpowiednie czujniki monitorujące stan powietrza, a także możliwość dopasowania oczyszczacza do naszych potrzeb, np. poprzez stosowanie odpowiednich filtrów. Wybierając oczyszczacz powietrza trzeba koniecznie zwrócić uwagę na CADR – to bardzo ważny parametr, który powinien być wysoki! W praktyce CADR oznacza ilość czystego powietrza dostarczanego przez oczyszczacz. W modelach oczyszczaczy Electrolux Pure A9 CADR jest bardzo wysoki i wynosi aż 618 m3/h. W praktyce oznacza to, że w mniej niż 5 minut będziemy mieć czyste powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2.

Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 jest wyposażony w system wielostopniowej filtracji, a wydajność CADR jest wysoka i w zależności od modelu wynosi nawet 618 m3/h. W procesie filtracji pochłania zanieczyszczenia, kurz, pyłki PM 2.5 i PM10 oraz nieprzyjemne zapachy. I tutaj należy zwrócić uwagę na bardzo ważny element – a mianowicie wspomniane już dopasowanie filtra do potrzeb.

Mamy do wyboru:

  • filtr uniwersalny,
  • filtr antysmogowy,
  • filtr antyalergiczny,
  • filtr antyzapachowy (docenią go zwłaszcza właściciele zwierząt),
  • filtry antybakteryjny i antywirusowy.

Zastosowany w oczyszczaczu powietrza Pure A9 system AirSurround wywołując spiralny ruch powietrza dociera do wszystkich miejsc w pomieszczeniu, nawet tych trudno dostępnych, zapewniając skuteczne oczyszczanie. Oczyszczacz został także wyposażony w system PureSense, który cały czas pilnuje jakości powietrza w mieszkaniu. Dodatkowym atutem oczyszczacza jest fenomenalny nowoczesny design, z widocznym i dobrze dostępnym panelem sterowania, sprytnie zamontowanym na górze oczyszczacza.

Oczywiście oczyszczacze Pure A9 są sterowane za pomocą aplikacji i otrzymały rekomendację Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz certyfikat Fundacji Europejskiego Centrum Badań Alergii (ECARF).

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości