Sport i fitness

Krokomierz – jak działa urządzenie do liczenia kroków?

Sport i fitness

Aktualizacja:

Od czasu, gdy tradycyjne krokomierze zostały zastąpione przez wygodne aplikacje na smartfona, używa ich coraz więcej osób. Szczególnie popularne są wśród wielbicieli aktywności fizycznej, ponieważ poza liczbą kroków podają wiele innych istotnych dla zdrowia informacji. Jak działa krokomierz?

Zasada działania tradycyjnego krokomierza opiera się na pracy wahadła, które napędza sprężyna wykonana z materiału przewodzącego impulsy elektryczne. Krokomierz przyczepia się do ubrania, a podczas ruchu wahadło wychyla się do skrajnych pozycji. W ten sposób przy każdym wychyleniu zwiera styki mikroprocesora, co sprawia, że krokomierz wskazuje liczbę przebytych kroków. Proste, prawda? Mało kto jednak używa obecnie tradycyjnych krokomierzy – wygodniej jest pobrać na smartfona jedną z liczących kroki aplikacji. Wówczas wystarczy tylko wiedzieć, jak ustawić krokomierz w telefonie lub zegarku i zająć się spacerowaniem. Działanie krokomierzy w urządzeniach elektronicznych oparte jest na funkcji GPS i akcelerometrze. Nawigacja monitoruje nasze położenie, akcelerometr zaś odpowiada za badanie przyspieszenia (pozwala mu to rozróżnić czas podróży oraz czas spaceru). Reagując na każdy ruch telefonu, liczy kroki zrobione przez użytkownika.

Jak działa krokomierz?

Kto może używać krokomierza? Każdy. To uniwersalne rozwiązanie, które prawdopodobnie nie będzie nikogo stymulować do intensywnych treningów, ale pozwoli na monitorowanie podstawowej aktywności fizycznej poprzez liczenie kroków. Codzienny ruch, nawet jeśli ma formę tylko spacerów, jest dobry dla zdrowia i zalecany przez lekarzy oraz dietetyków. I choć od korzystania z krokomierza do restrykcyjnych treningów i diety jeszcze daleka droga, warto potraktować go jako pierwszy krok do zmiany przyzwyczajeń. Należy zacząć od wybrania modelu urządzenia: krokomierz w zegarku, w telefonie, a może opaska na rękę? Oczywiście przyda się też wiedza, jak ustawić krokomierz.

Jak działa krokomierz w telefonie lub zegarku?

Zegarki z krokomierzami mają kilka dodatkowych funkcji. Taki sprzęt jest w stanie wskazać przebytą w ciągu dnia odległość, a także obliczyć spalone podczas aktywności fizycznej kalorie. Dobrej jakości zegarek z krokomierzem kosztuje kilkaset złotych. Tańsze, ale pozbawione dodatkowych funkcji, są modele w opasce na ręce. Ich zadaniem jest po prostu liczenie kroków przebytych w ciągu dnia przez użytkownika. Zdecydowanie więcej funkcji mają aplikacje na smartfona. Szybko możemy przekonać się, jak działa krokomierz w telefonie, jeśli posiadamy sprzęt firmy Apple, czyli popularnego iPhone'a. Systemowy program "Zdrowie" stale monitoruje, jak przemieszcza się użytkownik, przelicza spalone kalorie oraz pokonane piętra. Aplikację do liczenia kroków ma także Samsung. Nazywa się ona "S Health" i przydziela użytkownikowi odznaczenia za przebyte treningi. Kroki w telefonie liczyć mogą również rozbudowane platformy dla profesjonalnych biegaczy, takie jak Endomondo czy Runtastic. Inne popularne programy to Moves, Pedometer Pro oraz Accupendo Pro. Przeliczają kroki z różną dokładnością, a Accupendo Pro wskazuje dodatkowo liczbę spalonych kalorii. Ustawienie krokomierza jest bardzo proste. W niektórych modelach trzeba wpisać w aplikacji wagę oraz wiek, inne proszą tylko o zezwolenie na śledzenie ruchów użytkownika. Aplikacje liczące kroki zazwyczaj korzystają z informacji zbieranych przez system GPS. Część pobiera dane z zainstalowanego czujnika, nie ma więc dostępu do wszystkich wrażliwych informacji z telefonu.

Jak używać krokomierza?

Zanim zdecydujemy się na używanie konkretnego modelu krokomierza, powinniśmy określić, do monitorowania jakiego rodzaju aktywności będzie nam potrzebny ten sprzęt. Jeśli wystarczy nam tylko informacja o liczbie zrobionych kroków, możemy regularnie sprawdzać, jak zmienia się nasza wytrzymałość i pokonywane odległości wraz z upływem kolejnych dni i tygodni. Jeśli zainteresowani jesteśmy liczeniem kalorii i przestrzeganiem diety, powinniśmy sięgnąć po bardziej rozbudowane aplikacje. W każdym z tych przypadków powinniśmy pamiętać, żeby trzymać przy sobie krokomierz lub smartfon wyposażony w aplikację. Tylko wówczas program będzie podawał prawidłowe wyniki. Smartfon może być umieszczony w kieszeni lub plecaku, a podczas biegania w sportowym futerale zakładanym na ramię lub przytroczonym do pasa. Należy też mieć na uwadze, że aplikacje do liczenia kroków zużywają wiele energii z baterii, gdyż korzystają z czujników zainstalowanych w telefonach. Jeśli więc zainteresowani jesteśmy stałym monitoringiem naszej aktywności, lepiej dodatkowo zainwestujmy w powerbank.

Zobacz wideo: Trzy siostry na boisku. Za co kochają piłkę nożną?

Zobacz także:

Warzywo sezonu – seler naciowy. Jakie ma właściwości odżywcze i prozdrowotne?

Mama Ginekolog do Ewy Chodakowskiej: "Nieposiadanie tkanki tłuszczowej u kobiety jest wręcz szkodliwe". Zapytaliśmy trzeciego eksperta

Zapomnij o dietach i zacznij jeść intuicyjnie. Co to oznacza?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości