Psychologia

Powstała darmowa pomoc psychologiczna dla służby zdrowia. "Medycy nie radzą sobie z obciążeniem, pojawiają się lęki"

Psychologia

Aktualizacja:

Twórcy platformy służącej dobieraniu specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego zorganizowali #AKCJAMEDYK. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich osób pracujących w służbie zdrowia i obejmuje darmowe porady psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów. O genezie akcji oraz atmosferze panującej w środowisku medycznym opowiedzieli nam organizator Łukasz Pstrong, oraz chirurg, onkolog, dr n. med. Paweł Kabata.

Lekarz też potrzebuje pomocy

Lekarze, którzy od kilku miesięcy od rana do nocy walczą o zdrowie pacjentów, okrzyknięci zostali super bohaterami. Na cześć medyków powstały już murale, rysunki, a także wirtualne podziękowania. Mimo siły i ogromnej woli walki o losy każdego chorego, herosi ci to także ludzie, którzy odczuwają zmęczenie fizyczne oraz mentalne. Badania, które niedawno zostały przeprowadzone na grupie 712 lekarzy, pokazały, że aż 47 proc. z nich poprosiło o wsparcie psychologiczne.

- My żadnymi super bohaterami nie jesteśmy. Jesteśmy normalnymi ludźmi, którzy lubią swoją pracę i wykonują ją z jak największą starannością i oddaniem. Myślę, że każdy z nas potrzebuje wsparcia psychologa. Idąc do pracy, musimy z naszymi kolegami się wzajemnie wspierać, ale musimy być też wsparciem dla pacjentów - powiedział chirurg Paweł Kabata.

Onkolog dodał także, że w czasie pandemii na lekarzach spoczęła ogromna odpowiedzialność kontrolowania reakcji. Medycy, skupiając się na chorych i ich rodzinach często zatracają w tym wszystkim siebie. Niestety wszelkie problemy wracają zaraz po powrocie do domu. Przejawiają się najczęściej zmęczeniem, lękami czy bezsennością.

To są sytuacje, w których lekarze nie mogą spać, nie mają ochoty z nikim rozmawiać. Jeżeli ktoś nie ma umiejętności dzielenia się emocjami, to przeżywa to sam w sobie

- dodał dr n. med. Paweł Kabata.

Pogorszenie stanu zdrowia psychicznego medyków obserwuje się przede wszystkim u grupy młodych ludzi. Jak przyznał lekarz, główną przyczyną może być nagła sytuacja obcowania ze śmiercią pacjentów. Niestety do takich zdarzeń przyszłych lekarzy nie jest w stanie przygotować żadna uczelnia.

- My jako chirurdzy onkolodzy obcujemy ze śmiercią pacjentów od lat. Wyobraźmy sobie teraz młodego lekarza, który rok temu zaczął prace w klinice okulistycznej, gdzie śmierć nie jest tak szeroko obecna i nagle zostaje rzucony w warunki wojenne, w których musi się stykać z czterema umierającymi chorymi dziennie – wyjaśnił.

Skąd pomysł na #AKCJĘMEDYK?

Na pomoc bohaterom ruszyli inicjatorzy projektu #AKCJAMEDYK, którzy gwarantują służbie zdrowia bezpłatny dostęp do usług psychologa, psychiatry, psychoterapeuty. Skąd pomysł na takie przedsięwzięcie?

- Dostaliśmy bardzo dużo zgłoszeń w naszej platformie, które komunikowały, że medycy nie radzą sobie z obciążeniem, także psychicznym, które ma w tej chwili miejsce w związku z pandemią. Wielu z nich ma obniżony nastrój, pojawiają się lęki, boją się o swoich bliskich, są przeciążeni pracą. Zorganizowaliśmy #AKCJĘMEDYK, w której rozdystrybuowaliśmy sto pierwszych konsultacji z psychologiem dla medyków – powiedział Łukasz Pstrong.

Co ważne, znaczna część lekarzy otwarcie przyznała, że wstydzi się rozmawiać o swoich problemach. Z tego względu #AKCJAMEDYK umożliwiła chętnym wysyłanie anonimowych zgłoszeń w celu zasięgnięcia pomocy specjalisty. Jak wygląda sposób finansowania przedsięwzięcia?

- Do tej pory finansujemy to w ramach swoich zasobów. W związku z sukcesem akcji będziemy chcieli ją rozszerzać. Chcielibyśmy być może zaproponować tysiąc wizyt w nowym roku dla medyków. W tej chwili rozmawiamy z pierwszymi partnerami, którzy chcą wspomóc akcję – wytłumaczył Łukasz Pstrong.

Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Co robić z dziećmi w Sylwestra? Mamy kilka ciekawych pomysłów

"Potrafią czuć szwy w skarpetkach". Edukatorka wyjaśnia, jak wychowywać temperamentne dzieci

Była świetną siedmioboistką, a teraz robi najlepsze pokazy pirotechniczne w Polsce: "Ma niesamowitą wizję układu na niebie"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości