Profilaktyka zdrowia

Życie bez bólu. Czy Polacy nadużywają leków przeciwbólowych?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

O roli jaką pełni ból w życiu człowieka i skutkach nadmiernego stosowania środków przeciwbólowych przez Polaków, rozmawialiśmy z dr. n. med. Piotrem Gryglasem - internistą i kardiologiem.

Ból jest dla nas bardzo ważny. Informuje, że z organizmem coś jest nie tak i pozwala szybko zareagować na rozmaite zagrożenia.

Zobacz też: Czy bioenergoterapia może zaszkodzić? Jak poznać, że bioenergoterapeuta jest oszustem? >>> 

Kiedy korzystać z leków przeciwbólowych?

Zdaniem Piotra Gryglasa z leków przeciwbólowych powinniśmy korzystać jedynie w przypadku bólu, którego nie jesteśmy w stanie wytrzymać i tylko po konsultacji z lekarzem. Ważne jest bowiem, żeby leczyć przyczynę bólu a nie jedynie go uśmierzać.

Oczywiście, jeżeli boli nas ząb, to w czasie oczekiwania na wizytę, możemy zabezpieczyć się lekiem przeciwbólowym.

Leki przeciwbólowe są szkodliwe?

Bardzo często używamy silnych leków przeciwbólowych, które są dostępne bez recepty. Nie zdajemy sobie sprawy, ze niszczymy sobie żołądek, nerki, dwunastnicę - to są najczęstsze utajone krwawienia. To wynika z przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy po stosowaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych, które są ogólnodostępne.

Steven Pete - człowiek, który nie odczuwa bólu

Marcin Sawicki rozmawiał z człowiekiem, który zupełnie nie odczuwa bólu. Czy Steven Pete zdecydowałby się na lekarstwo, które przywróciłoby możliwość odczuwania bólu?

Zobacz też: Na czym polega der­ma­to­sko­pia – bada­nie, które może ura­to­wać ci życie? >>> 

Czuję wszystko, poza bólem

Steven Pete:

Czuję wszystko poza bólem. Czuję dotyk, ciepło, zimno. Gdyby pan się zaciął w rękę, to czułby pan przy okazji ból, ja wyłącznie ostrze przecinające skórę i tyle.

Jakie jest największe zagrożenie związane z nieodczuwaniem bólu?

Najgorsze rzeczy dzieją się w dzieciństwie, gdy dziecko się rozwija. To najbardziej niebezpieczny okres. Większość urazów dziecko samo sobie zadaje. Potem jako dorosły masz już wiele odruchów obronnych. Teraz jako dorosły płacę cenę za te wszystkie urazy, które zadałem sobie będąc dzieckiem.

Czy jest szansa na lekarstwo na tę dolegliwość?

Gdyby było nawet takie lekarstwo, to ja bym go nie wziął. Przez całe życie doznałem tylu wypadków, że gdybym zaczął odczuwać ból, to czułbym go bez przerwy. Życie byłoby nie do zniesienia. 

Zobacz też: Jakie są lecz­ni­cze i pie­lę­gna­cyjne wła­ści­wo­ści olejku z jałowca? >>> 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości