Profilaktyka zdrowia

Zmiana klimatu a okres - kiedy miesiączka może się spóźnić?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
Alla Bielikova/Getty Images

Wzorcowy cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Nie zawsze jednak jest tak, jak w podręcznikach. Istnieje wiele czynników, które wpływają na zaburzenie cyklu. Sprawdź, czy zmiana klimatu wpływa na okres i czy spóźnianie się go jest zawsze powodem do niepokoju.

Spóźniająca się miesiączka to niemały powód do stresu i niepokoju. Warto jednak mieć na uwadze, że nieregularny cykl miesiączkowy nie zawsze musi być objawem niechcianej ciąży czy poważnej choroby. Pamiętaj o tym, zwłaszcza jeśli ostatnio odbywałaś długą podróż. Zależność między zmianą klimatu a okresem to temat, który często powraca, dlatego warto wiedzieć, kiedy sygnały wysyłane przez kobiece ciało stanowią prawdziwy powód do niepokoju, a kiedy są wynikiem gwałtownej zmiany otoczenia.

Zmiana klimatu a okres – czy istnieje taka zależność?

Czy przez zmianę klimatu może spóźnić się okres? To pytanie, które zadaje wiele kobiet, a na forach internetowych podawane są różne odpowiedzi. Śmiało można, jednak stwierdzić, że zmiana klimatu w znaczący sposób wpływa na cykl miesiączkowy i często staje się przyczyną pojawienia się krwawienia w niespodziewanym momencie.

Zmiana otoczenia, wody, jedzenia i długa podróż mają duży wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu kobiety. Im bardziej radykalna zmiana, tym większe oddziaływanie na hormony. Gospodarka hormonalna to część mechanizmu, który ustala harmonogram procesów zachodzących w ludzkim ciele. Zmiana strefy czasowej może zaburzyć przebieg tych procesów, nie ma więc nic nienaturalnego w tym, że miesiączka pojawi się w późniejszym lub wcześniejszym terminie. Należy również wspomnieć o zaburzeniach dobowych zegara biologicznego. Szczególnie zauważalne jest to u kobiet, które pracują w trybie zmianowym. Brak stałej pory snu oraz intensywna praca często skutkują nieregularnymi miesiączkami, a także szeregiem zaburzeń cyklu.

Podróż wcale nie musi być daleka ani bardzo długa. Nawet kobiecie pozostającej w tej samej strefie klimatycznej może spóźnić się okres. Wielogodzinna podróż w nienaturalnej pozycji samochodem, stresująca podróż pociągiem czy autokarem również są czynnikami sprzyjającymi rozregulowaniu się gospodarki hormonalnej. Zmęczenie i inne obciążenia związane ze zmianą miejsca pobytu także mogą skutkować opóźnieniem miesiączki, nie należy więc się niepokoić.

Ile może spóźniać się okres przez zmianę klimatu?

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, ile może spóźnić się okres przez zmianę klimatu. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu kobiety. Na rozregulowanie cyklu może mieć wpływ wiele innych czynników, które występują podczas dalekiej podróży. Nie istnieją również żadne techniki, które pozwoliłyby określić, czy miesiączka się spóźni. W przypadku niektórych kobiet daleka wycieczka do Tajlandii nie spowoduje żadnego opóźnienia, a dla innych nawet wyjazd w polskie góry może stać się przyczyną deregulacji cyklu.

Okres a zmiana klimatu – stres nie jest pożądany

Opóźnienie miesiączki jest stresującą sytuacją, ale powinnaś pamiętać, że denerwowanie się może sprawić, że okres spóźni się jeszcze bardziej. Badania wykazują, iż silny stres powoduje wydzielanie się androgenów (męskich hormonów płciowych). Ich podwyższone stężenie wpływa na wydłużenie się pierwszej fazy cyklu. Ma to również związek z zaburzeniami owulacji. Warto mieć to na uwadze, szczególnie gdy stosujesz kalendarzyk małżeński. W przypadku długotrwałego działania stresu trudno przewidzieć, kiedy faktycznie wystąpi miesiączka.

Czy zmiana klimatu wpływa na okres? A może jego opóźnienie jest wynikiem choroby?

Spóźniający się okres bywa również wynikiem choroby. Objawów tych nie należy lekceważyć i nawet jeśli miesiączka się w końcu pojawi, warto skonsultować się z ginekologiem. Taka sytuacja może świadczyć o poważniejszych zmianach zachodzących w twoim ciele. Rozregulowany okres bywa objawem problemów z tarczycą. Jeśli oprócz zmian w cyklu obserwujesz wahania wagi i nastroju, a także brak motywacji oraz senność, to sygnał, że trzeba udać się do specjalisty.

Opóźnienie okresu może być również objawem infekcji dróg rodnych. Nie warto się leczyć na własną rękę. Porady znalezione w internecie są bezużyteczne, ponieważ infekcje miewają różnorodny charakter i podłoże. Wizyta u ginekologa to jedyny sposób na dobór odpowiednich preparatów, które pozwolą na walkę z tą przypadłością. Łatwo też pomylić infekcję bakteryjną z grzybicą, na którą powszechnie stosowane antybiotyki nie działają.

Zobacz wideo: Dlaczego piersi bolą? Wyjaśnia ginekolog

Zobacz też:

Ile można nie spać? Czy sen ma ważny wpływ na nasze zdrowie?

Jak jakość powietrza wpływa na twoje samopoczucie?

Dużo śluzu przed okresem – o czym świadczy?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości