Profilaktyka zdrowia

Mistrzyni olimpijska o walce z rakiem szyjki macicy: "Była wielka złość, że choroba się tak szybko rozwinęła"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Aneta Konieczna to trzykrotna medalistka olimpijska w kajakarstwie. Jej dalszą karierę sportową pokrzyżowała choroba. W 2012 roku lekarze zdiagnozowali u niej raka szyjki macicy. Co sprzyja rozwojowi tej choroby? Jak można się z przed nią chronić? Rozmawialiśmy o tym z dr. Piotrem Sobiczewskim, ginekologiem i onkologiem oraz Aldoną Zawadą, która zmagała się z tym nowotworem.

Aneta Konieczna - medalistka, która wygrała z rakiem

O tym, że jest chora dowiedziała się w swoje urodziny. Wykonane chwilę wcześniej badanie cytologiczne wykazało, że w jej ciele dzieje się coś niepokojącego. Rak szyjki macicy rozwinął się błyskawicznie i konieczna była operacja.

Na szczęście zabieg się udał i Aneta Konieczna jest dzisiaj zupełnie zdrowa. Choć kajakarka wygrała życie, to z wyczynowym sportem musiała pożegnać się już na zawsze. Trenerzy uznali, że jej problemy zdrowotne są zbyt poważne, aby mogła kontynuować karierę.

Co robi dzisiaj? Jak potoczyło się jej życie? Tego dowiecie się z naszego reportażu.

Rak szyjki macicy - jak wygrać z chorobą?

O chorobie, także podczas profilaktycznych badań, dowiedziała się Aldona Zawada, specjalistka PR. Na szczęście w jej przypadku zmiany wykryto bardzo wcześnie, więc ma ogromne szanse na to, by wyzdrowieć. Ale nie wszystkie kobiety mają tyle szczęścia. Dlaczego?

Każdego roku w Polsce raka szyjki macicy diagnozuje się u ponad 2 tysięcy kobiet. Mimo że od lat 70. ta liczba się zmniejsza, to niestety spada zbyt wolno. Dzieje się tak, ponieważ panie nie zgłaszają na badania.

- Rak szyjki macicy to modelowy przykład nowotworu, przy którym mamy opracowany screening. Oferuje się kobietom - między 25. a 59. rokiem życia - bezpłatne badania cytologiczne co trzy lata. Gdyby pacjentki zgłaszały się na te badania, nie powinniśmy mieć w ogóle inwazyjnych postaci tego nowotworu. Zmiany te powinny być wykrywane na etapie przedklinicznym, a to daje szanse na niemal całkowite wyleczenie - podkreślał w Dzień Dobry TVN dr Piotr Sobiczewski, ginekolog- onkolog.

Spora grupa kobiet udaje się do lekarza dopiero, gdy zaczyna mieć jakieś objawy.

- Ich obecność świadczy zazwyczaj o tym, że choroba jest już zaawansowana, a to wiąże się z gorszym rokowaniem - dodał specjalista.

Dlaczego kobiety się nie badają?

W ocenie dr. Piotra Sobiczewskiego powodów może być kilka.

- Przede wszystkim lęk przed badaniem i tym, że wykryje coś niepokojącego. Być może część kobiet nie wie, że ma możliwość wykonać badanie cytologiczne. Być może konieczna jest zmiana sposobu komunikacji i dopasowanie jej do konkretnych grup wiekowych - mówił nasz gość.

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Do badań zachęcała także Aldona Zawada. W jej ocenie każda kobieta powinna mieć wpisane do kalendarza takie badanie i wykonywać je raz w roku, ale cytologia to za mało.

- Wachlarz nowotworów kobiecych jest bardzo duży. Cytologia nie wykryje wszystkiego, dlatego trzeba wykonywać także USG - zaznaczyła nasza rozmówczyni.

Rak szyjki macicy - jakie daje objawy?

Raka szyjki macicy wywołuje wirus HPV. Do zakażenia najczęściej dochodzi podczas stosunku seksualnego, przy którym zabrakło zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Choroba może rozwijać się latami i bardzo długo nie daje żadnych objawów. Dolegliwości pojawiają w momencie, gdy nowotwór jest już zaawansowany. Co powinno zaniepokoić?

Do najbardziej charakterystycznych objawów raka szyjki macicy należą:

  • krwawienia między miesiączkami;
  • krwawienie po seksie lub badaniu ginekologicznym,
  • dłuższe i bardziej obfite miesiączki;
  • upławy;
  • ból w czasie stosunku seksualnego;
  • ból w podbrzuszu.

Zobacz także:

Tomasz Organek odważnie o kryzysie psychicznym. "To jest objaw naszej odpowiedzialności"

Seks w ciąży. Kiedy jest szczególnie wskazany, a kiedy należy z niego zrezygnować?

Zmiany w harmonogramie szczepień. Kto może otrzymać szczepionkę wcześniej?

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: A. Rogowska, R. Męczykalski

Pozostałe wiadomości