cytologia

  Aktorka pochwaliła się w sieci świątecznym prezentem od siebie dla siebie. Jak przyznała, każdego roku obowiązkowym punktem na jej liście są badania kontrolne. Do tego samego Korcz zachęca także wszystkich fanów i obserwatorów. "Tylko regularne badania dają szanse na szybkie wykrycie niepożądanych nieprawidłowości!!!" - podkreśla gwiazda.

  "Lepiej samemu nie analizować wyników".

  Celem kampanii jest edukacja, a także zachęcenie kobiet do częstszego wykonywania badań profilaktycznych.

  Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Badaniem, które pozwala wykryć niepokojące zmiany na wczesnym etapie rozwoju, a tym zwiększyć szanse kobiety na całkowite wyleczenie jest płynna cytologia. Na czym polega i czym różni się od "klasycznej" cytologii?

  Stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas samych. Poza właściwie zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną trzeba pamiętać o regularnych badaniach. To najlepszy sposób na wczesne wykrycie zmian i uniknięcie poważniejszych problemów ze zdrowie. O jakich badaniach powinna pamiętać każda kobieta?

  Aneta Konieczna to trzykrotna medalistka olimpijska w kajakarstwie. Jej dalszą karierę sportową pokrzyżowała choroba. W 2012 roku lekarze zdiagnozowali u niej raka szyjki macicy. Co sprzyja rozwojowi tej choroby? Jak można się z przed nią chronić? Rozmawialiśmy o tym z dr. Piotrem Sobiczewskim, ginekologiem i onkologiem oraz Aldoną Zawadą, która zmagała się z tym nowotworem.

  Bezpłatne badanie cytologiczne przysługuje każdej kobiecie raz na trzy lata. Czy to wystarczy, aby wykryć raka szyjki macicy w stadium, które pozwoli na całkowite wyleczenie? Jak powinna wyglądać profilaktyka raka szyjki macicy? Kto jest w grupie ryzyka? Na czym dokładnie polega cytologia i gdzie można ją wykonać? O jednym z najczęściej występujących u kobiet nowotworów w Dzień Dobry TVN mówił dr Andrzej Nowakowski.

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska była na sesji zdjęciowej promującej akcję Kwiat Kobiecości skupionej na profilaktyce raka szyjki macicy. Agnieszka zapytała gwiazdy o to, dlaczego zgodziły się wziąć udział w tej akcji. Kinga Burzyńska,Tamara Arciuch, Ida Karpińska, Agnieszka Warchulska, Joanna Koroniewska to gwiazdy, które zaangażowały się w tę akcję.

  Basen i jacuzzi to niebezpieczna dla nas miejsca, bo - jak mówi dr. Paweł Grzesiowski - mikroby nie śpią i korzystając z kąpieli w miejscach publicznych narażamy się na infekcje. Jakie? Kto nie powinien korzystać z publicznych basenów? Czy konieczna jest kąpiel przed wejściem na basen?