Profilaktyka zdrowia

Czym jest polucja i jak sobie z nią radzić?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
Stopy wystające spod kołdry.

Mokre sny zdarzają się młodym chłopcom, a także dojrzałym mężczyznom. Co to jest polucja i jakie są jej przyczyny? Czy można sobie poradzić z tym problemem?

Erotyczne sny oraz orgazm w trakcie snu okazują się problemem wielu mężczyzn oraz dojrzewających chłopców. Kiedy zmazy nocne są powodem do zakłopotania, a jakie zachowania są zupełnie naturalne?

Co to jest polucja?

Polucje nocne, czyli tak zwane mokre sny, to problem, który dotyczy szczególnie chłopców. Pojawia się w okresie dojrzewania i polega na tym, że podczas snu pojawia się erekcja oraz może dojść do wytrysku, nad którym nie można samodzielnie zapanować. Podczas snu może dojść do podniecenia (np. poprzez sny erotyczne), w wyniku którego pojawia się wytrysk nasienia. Często młodzi chłopcy lub mężczyźni orientują się w czasie snu, że doszło do orgazmu i w łóżku pojawia się mokra plama, a inni mają tak zwany "twardy sen" i dopiero rano okazuje się, że wystąpiła nocna polucja.

Normalną i naturalną sytuacją jest budzenie się mężczyzn o poranku w stanie erekcji. Dzieje się to zazwyczaj, kiedy została osiągnięta pełna dojrzałość płciowa, dlatego w mniejszym stopniu jest to widoczne u chłopców (nastolatków). Wtedy nie jest to polucja, tylko stan podniecenia, w którym mężczyźni się budzą. O polucji mówimy w momencie, kiedy dojdzie do orgazmu, w wyniku którego następuje wytrysk.

Polucje nocne u dorosłych - główne przyczyny

Nocne zmazy zazwyczaj są kłopotem młodych chłopców, jednak występują także u mężczyzn. Ich przyczyną może być brak aktywnego życia seksualnego lub sprawy genetyczne. Jeśli mężczyzna nie mastrubuje się regularnie, a w jego organizmie gromadzą się plemniki, jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia polucji nocnych (czyli zmazów nocnych). Mężczyźni w dorosłym wieku mogą zostać dotknięci takim problemem, kiedy utrzymują nieprawidłową dietę lub mają zaburzenia hormonalne.

Polucja wymaga dodatkowej obserwacji w przypadku częstego występowania, pomimo prowadzenia normalnego życia erotycznego. Każdy mężczyzna powinien co jakiś czas mieć wytrysk, aby gromadzące się plemniki mogły się wydostać na zewnątrz. W momencie, kiedy mężczyzna się nie mastrubuje, a jego życie erotyczne nie jest na dobrym poziomie, może wystąpić polucja. Dodatkowymi przyczynami jest zła dieta, zaburzenia hormonalne lub problemy genetyczne z mimowolnym wytryskiem.

Polucja to naturalny proces u zdrowych i dojrzałych mężczyzn. Tak samo jak erekcja podczas snu, niekoniecznie erotycznego.

Polucje nocne u chłopców - przyczyny

Mokre sny u chłopców występują zazwyczaj w okresie dojrzewania. Mogą mieć podłoże genetyczne, jednak nie powinny budzić niepokoju. Polucje nocne u chłopców można potraktować jako jeden z etapów procesu dojrzewania. Początek pojawienia się polucji ma miejsce zazwyczaj w wieku 11 lub 12 lat. W tym czasie jednak nocne zmazy występują najrzadziej. Najczęściej, bo prawie u wszystkich chłopców, samoistny wytrysk występuje w wieku 18 lat. Najrzadziej ma to miejsce u dojrzałych już chłopców lub mężczyzn, którzy rozpoczęli regularne życie seksualne. Dzięki temu polucja może nie występować wcale.

Najczęściej polucja występuje co kilkanaście dni u młodych chłopców, a także od czasu do czasu u dojrzałych mężczyzn. Jest to naturalne i nie wymaga interwencji lekarza.

Nocne wytryski są spowodowane u młodych chłopców dużą ilością spermy oraz napięciem seksualnym, które zaczyna występować w okresie dojrzewania. Podczas dojrzewania plemniki, które są produkowane wraz z płynem nasiennym, muszą znaleźć moment "ujścia". Aby nie doszło do ucisku, dochodzi do wytrysku nasienia, który jest mimowolny i zupełnie niezależny od młodych chłopców. Polucja dzieje się w nocy, kiedy mężczyźni nie mają świadomości tego, co się dzieje.

Jak wywołać polucje, czyli kiedy występują nocne zmazy?

Polucja występuje w nocy , najczęściej podczas snu w fazie REM. Dokładnie wtedy w mózgu mężczyzny pojawiają się głębokie sny oraz fantazje. Mózg wykazuje wówczas największą aktywność. Wśród nocnych fantazji mogą być także sny erotyczne. Jednak nie zawsze sen erotyczny musi zakończyć się orgazmem - wręcz przeciwnie. Najczęściej jest to zwyczajny sen, podczas którego czuć podniecenie, bez finalnego wytrysku.

Polucję można wywołać świadomie, poprzez zaprzestanie mastrubowania się oraz zrezygnowanie z życia erotycznego. Wtedy nastąpi napięcie seksualne i jest możliwość wystąpienia zmazów nocnych.

Kiedy trzeba wybrać się do lekarza?

Istnieje kilka przypadków, podczas których należy wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu. Pierwszym objawem, jaki towarzyszy polucji, może być zawrót głowy. Jeśli taki problem występuje, natychmiast trzeba zgłosić się do lekarza. Podczas polucji może także dojść do problemów ze snem oraz mdłości . Jeśli objawy się nasilą - konieczne będa badania, które wskażą, czy mężczyzna może mieć problemy z produkcją plemników lub hormonami. Częsta polucja z dodatkowymi objawami może być także powodem do chorób niepłodności.

Należy zatem pamiętać, że u młodych chłopców polucja jest zupełnie naturalna co kilkanaście dni, jednak mężczyźni, u których polucja występuje dosyć często, mimo że ich życie erotyczne jest na dobrym poziomie - powinni udać się do lekarza.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości