Profilaktyka zdrowia

Przelewanie myśli na papier pozwala zachować dobrą kondycję psychiczną. Eksperci wskazują 3 rodzaje pisania

Profilaktyka zdrowia

Westend61Westend61/Getty Images

Pisanie to prosta czynność, która może mieć działanie terapeutyczne. Badania pokazują, że przelewanie swoich myśli na papier, pozwala zapanować nad emocjami, a także uczy samoświadomości. Jakie jeszcze korzyści płyną z pisania?

Pisanie - w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie psychiczne?

O tym, że pisanie może mieć terapeutyczną moc, specjaliści mówią już od dawna. W ocenie badaczy, przelewanie swoich myśli na papier, działa jak "darmowa sesja terapeutyczna". Pisząc, możemy w bezpieczny sposób dać upust swoim emocjom. Uwolnić się do lęku, stresu czy złości. Na tym jednak nie koniec.

Specjaliści podkreślają, że pisanie pozwala zwiększyć samoświadomość, czyli skierować uwagę na swoje wnętrze. Kiedy piszemy, stajemy się bardziej świadomi siebie, swoich cech, zachowań, przekonań, motywacji czy wartości, którymi się kierujemy. Terapeutyczną moc ma także czytanie stworzonych przez siebie zapisków. Dzięki temu zaczynamy lepiej rozumieć samych siebie i emocje, które się w nas pojawiają.

Jak pisać, aby zadbać o swoje zdrowie?

Specjaliści są zdania, że najlepsze efekty dają trzy rodzaje pisania - ekspresyjne, refleksyjne oraz kreatywne.

  • Pisanie ekspresyjne - polega na opisywaniu swoich uczuć, myśli, które towarzyszyły jakiemuś konkretnemu wydarzeniu. Takie pisanie pozwala "przepracować" trudne sytuacje i uwolnić się od złych wspomnień. Dodatkowo pozwala zredukować stres i do pewnego stopnia łagodzi objawy towarzyszące depresji. Warto dodać, że takie ćwiczenie często stosowane jest przez terapeutów.
  • Pisanie refleksyjne - przelewanie na papier swoich przekonań i działań, służy uczeniu się i samorozwojowi. Warto dodać, że z takiego pisania korzystają m.in. psycholodzy, psychoterapeuci czy pracownicy socjalni. Przelanie pewnych rzeczy na papier ułatwia przeprowadzenie analizy. Pozwala spojrzeć na pewne kwestie z innej perspektywy i wyciągać z nich wnioski.
  • Pisanie kreatywne - taka forma pisania polecana jest przede wszystkim tym osobom, które mają zacięcie literackie oraz tym, które mają problem w nazywaniu emocji i uczuć. Dzięki wymyślonym historiom, uczą się je rozpoznawać i kontrolować.

Zobacz wideo: Kryzys psychiczny wciąż tabu?

Zobacz także:

Pozytywna Egoistka w programie Doroty Wellman: "W życiu trzeba przenieść pewne rzeczy z głowy do d...y, żeby być szczęśliwym"

Magdalena Lamparska pokazała się w bikini i zachwyciła figurą. Fani: "Co zdjęcie to szczuplejsza"

Katarzyna Bujakiewicz w bikini biega po plaży. Fani: "Ten film powinien być na receptę"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: theconversation.com

Źródło zdjęcia głównego: Westend61

Pozostałe wiadomości