Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży. Dużym problemem jest postawienie prawidłowej diagnozy

Dziecko trzyma obrazek z namalowaną twarzą
Marta Nardini / Getty Images
Źródło: Moment RF
Dotychczas zaniedbana psychiatria dziecięca, dzięki pomocy Fundacji TVN ma szansę na rozwój w powstającym Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Jednak wciąż jest dużo do zrobienia. Z jakimi problemami zmagają się dzieci i młodzież? Jak objawiają się poszczególne zaburzenia?

Zaburzenia psychiczne u dzieci - podstępne i trudne do wykrycia

Większość zaburzeń psychicznych u dzieci czy młodzieży objawia się podobnie, jak u dorosłych. Problemem jednak jest diagnostyka - bardzo często mylnie twierdzi się, że przedstawione objawy mogą być po prostu skutkiem okresu buntu młodzieńczego. Złe samopoczucie czy rezygnacja są ignorowane, a dziecko pozostawione samo sobie. Odpowiednia diagnoza jest kluczowa dla dobrego samopoczucia dziecka, od niej zależy, jaka terapia czy farmakologia zostanie wprowadzona do leczenia. Może się też zdarzyć, że błędna diagnoza, a co za tym idzie, źle dobrane leki pogorszą stan pacjenta i doprowadzą do pogłębienia się choroby.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży.

Depresja

Depresja może dotknąć każdego, także najmłodszych. Z badań wynika, że występuje ona u 2 proc. dzieci, aż 8 proc. nastolatków, a szeroko pojęte zaburzenia depresyjne mogą występować u nawet 1/5 młodzieży w wieku nastoletnim. Objawy depresji u dzieci oraz młodzieży są podobne do tych występujących u dorosłych. Trudniej jednak jest postawić diagnozę, szczególnie u kilkulatków, gdyż ciężko jest im określić i nazwać swoje uczucia. Uwagę rodziców i bliskich powinno zwrócić np. wycofanie z życia społecznego, nadmierna reakcja na krytykę, apatia czy podejmowanie impulsywnych działań. Oznaką depresji u dzieci mogą być także zaburzenia koncentracji, np. w szkole, czy wciąż powracające bóle lub inne dolegliwości fizyczne, dla których nie znajduje się przyczyn organicznych.

Zaburzenia odżywania

Do grupy zaburzeń odżywania możemy zaliczyć m.in. anoreksję (choruje na nią 0,5-1 proc. nieletnich) czy bulimię (dotyka 2 proc. nieletnich). Zaburzenia odżywiania są szczególnie niebezpieczne, gdyż poza psychiką silnie atakują oraz wyniszczają organizm. Jest to tym bardziej ryzykowne u dzieci oraz młodzieży, gdy ciało oraz narządy wewnętrzne wciąż się rozwijają. Ryzyko zachorowania może się zwiększyć przez środowisko, w jakim znajduje się dziecko. Mowa tu o społecznościach, w których stawiany jest silny nacisk na wygląd czy szczupłą sylwetkę, jak np. szkoły baletowy, branża modowa czy niektóre z dyscyplin sportowych m.in. gimnastyka artystyczna.

Zaburzenia lękowe

Lęk jest całkowicie normalnym elementem życia, jednak gdy zaburza funkcjonowanie, dominuje przy wykonywaniu codziennych czynności czy wywołuje silny i długotrwały dyskomfort, można mówić o zaburzeniach lękowych. U dzieci szczególną uwagę powinno się zwrócić na to, co dziecko sygnalizuje werbalnie oraz niewerbalnie. Może to być ciągłe zamartwianie się o bliskich, paraliżujący lęk przed pójściem do szkoły, strach utrzymujący się nawet długo po zażegnaniu zagrożenia czy powracające ataki paniki. Zaburzenia lękowe dotykają aż 20 proc. dzieci i nastolatków.

Choroba afektywna dwubiegunowa

Postawienie tej diagnozy zazwyczaj stanowi wyzwanie dla lekarza, gdyż wymaga obserwacji pacjenta przez dłuższy czas, aby zauważyć i prawidłowo rozpoznać występujące epizody - maniakalne oraz depresyjne. Ok. 50 proc. dorosłych ze stwierdzoną chorobą afektywną dwubiegunową pierwsze objawy obserwuje przed 20. rokiem życia, jednak w przeważającej liczbie przypadków wstępna diagnoza jest błędna, a chory leczony jest na innego rodzaju zaburzenia, jak np. zaburzenia adaptacyjne, depresję, zaburzenia lękowe itp. Zwykle ChAD rozpoczyna się w epizodem depresyjnym. Duża liczba młodzieży zmagająca się z chorobą afektywną dwubiegunową sięga po używki.

Schizofrenia

To najpoważniejsze zaburzenie psychotyczne, jest bardzo zniekształcone w opinii publicznej, krąży wokół niego wiele mitów, a także lęku - brakuje wiedzy na temat choroby oraz jej przebiegu, a także zrozumienia dla chorych. Ze statystyk wynika, że cierpi na nią 1 proc. społeczeństwa, a spośród chorych zaledwie 5 proc. to dzieci. U nich też postawienie diagnozy, jak w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej, jest wyjątkowo trudne. Choroba może rozwijać się powoli, objawy początkową mogą być bardzo dyskretne, a nierzadko mogą być także mylone z innymi chorobami lub przypisywane do tzw. okresu buntu. Najbardziej charakterystycznymi objawami będą urojenia, omamy, zachowanie nieadekwatnie do sytuacji, zaburzenia mowy czy ruchu. Schizofrenia dziecięca częściej dotyka chłopców.

Fundacja TVN wspiera psychiatrię dziecięcą

Fundacja TVN od dwóch lat zbiera pieniądze, aby wspólnie z Centrum Zdrowia Dziecka wybudować Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Całość inwestycji wynosi 50 mln złotych. To gigantyczne przedsięwzięcie, dlatego tak ważna jest pomoc społeczeństwa. Bez niej osiągniecie celu graniczy z cudem. Przekazując 1 proc. podatku, dołożycie cegiełkę do budowy (Numer KRS 0000014124). Fundację można wspierać także:

  • wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt SMS 1,23 z VAT)
  • wysyłając przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966
  • dokonując wpłaty na konto PL25 1140 1010 0000 2581 1800 1001 (MBank)
  • ustawiając zlecenie stałe - wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową swojego banku, wybierzesz kwotę darowizny oraz dzień miesiąca, w którym będzie przekazywana np. 50 zł każdego piątego dnia miesiąca oraz podasz dane Fundacji TVN i numer rachunku bankowego: PL25 1140 1010 0000 2581 1800 1001

Firmy i instytucje, które chcą wesprzeć działania Fundacji, mogą przekazać zadeklarowaną kwotę na podstawie umowy darowizny. Kontakt: fundacja@tvn.pl.

Zobacz wideo: Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"

Dzień Dobry TVN Online/x-news

Zobacz też:

Polska w czołówce państw z największą liczbą samobójstw wśród dzieci. Na wizytę u psychiatry trzeba czekać nawet kilka miesięcy

Bartek Jędrzejak o depresji: "Mówię o tym nie dla fejmu, tylko dlatego, żeby walczyć z psychostygmą"

Dorota Wellman i Agata Młynarska o budowie szpitala psychiatrycznego dla dzieci: "Jeśli my tego nie zrobimy, to nikt tego nie zrobi"

Autor: Pola Namysł

podziel się:

Pozostałe wiadomości