Maść końska – na co pomaga, gdzie kupić i jak stosować

tubka z maścią
Fot. Tim Grist Photography / Getty Images
Maść końską z końmi łączy właściwie jedynie kwestia stawów i mięśni. Skąd nazwa maści końskiej? Rozwiązania, aby pomóc chorym zwierzętom, z czasem przeniesiono na ludzi. Tak właśnie w naszych apteczkach pojawiała się maść końska rozgrzewająca, potem maść końska chłodząca. Zastosowanie tego leku nie kończy się jednak tylko na obrzękach i stłuczeniach. Podobno maść końska na włosach sprawdza się rewelacyjnie.

Maść końska to przede wszystkim kompozycja sporej ilości ziół. Ilu producentów, tyle pomysłów na dokładny skład tej mieszanki, choć niektóre jej elementy są absolutnym must-have w składzie. To lek o dość szerokim zastosowaniu, warto więc poznać wszystkie jego właściwości.

Więcej:

Maść końska - chłodząca czy rozgrzewająca?

Maść końska – zastosowanie jej obejmuje przede wszystkim bóle mięśni, stawów, problemy z kręgosłupem, kolanami, rwą kulszową. Wpływ na naczynia krwionośne i strukturę skóry sprawiają, że maść końska na cellulit również się sprawdza. Na rynku obecnie dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje tego leku.

Chłodząca maść końska : działa przede wszystkim stany zapalne, stłuczenia i obrzęki . Maść końska na kolano zmęczone po intensywnym wysiłku fizycznym nie powinna zawierać kamfory ani innych składników rozgrzewających. Kluczem jest tutaj rozluźnienie zmęczonych i napiętych mięśni. Chłodząca maść końska zwiększa ukrwienie, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych .

Maść końska czerwona , czyli inaczej rozgrzewająca, jest z kolei dedykowana osobom, które cierpią na silne bóle zwyrodnieniowe (kolan, stawów, karku, kręgosłupa) . Pomaga maść końska na ból pleców, nerwu kulszowego czy reumatycznego. W przypadku ćwiczeń fizycznych również się sprawdza, ale jedynie jeśli nałożona zostanie przed wysiłkiem, a nie po nim. Według niektórych sprawdza się także maść końska na przeziębienie.

Maść końska: skład

Maść końska przede wszystkim oparta jest o ekstrakty wyizolowane z różnych części roślin. Zarówno maść końska na włosy, jak i maść końska na kolano mają bardzo podobny skład. Zawartością różnią się natomiast maści rozgrzewające i chłodzące. W skład maści końskiej rozgrzewającej wchodzą m.in.:

· owoce jałowca , które działają przeciwbólowo i rozgrzewająco;

· nasiona kasztanowca o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym; dodatkowo uszczelniają i zmniejszają kruchość naczyń krwionośnych, przeciwdziałają powstawaniu zakrzepów;

· arnika o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym;

· rozmaryn - odkażający, poprawiający krążenie, pobudzający, łagodzący bóle mięśniowe i reumatyczne;

· chmiel – o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i łagodzącym;

· kamfora – pobudzająca układ krążenia, działająca przeciwbólowo i przeciwzapalnie

· kozłek lekarski –rozluźniający mięśnie, łagodzący skurcze.

Maść końska chłodząca zawiera natomiast:

· świerk , który działa dezynfekująco i odprężająco;

· nasiona kopru włoskiego stosowane jako środek łagodzący stany zapalne stawów;

· eukaliptus o działaniu przeciwbólowym, łagodzący dolegliwości reumatyczne;

· miętę : składnik chłodzący, a przy tym przeciwbólowy, przeciwzapalny i antyseptyczny.

Maść końska jest również uzupełniana różnego rodzaju olejkami pielęgnującymi skórę . Najczęściej jest to olejek z awokado, który nawilża skórę, działa zmiękczająco i wzmacnia jej barierę ochronną. Często można spotkać także maść z kszatanowcem (chłodzącą) odziałaniu ściągającym i przeciwskurczowym.

Czym się wyróżnia maść końska szwajcarska?

Szwajcarska maść końska chłodząca, jak i rozgrzewająca, to bardzo popularna odmiana leku. Określenie szwajcarska odwołuje się do unikalnej receptury , która zakłada wykorzystanie owoców i kwiatu kasztanu końskiego. Składniki te sprawiają, że maść końska szwajcarska rozgrzewająca jest doskonałym lekiem na żylaki. Podobnie ma się kwestia z niemiecką maścią końską - tutaj również mówimy o określonej recepturze. Analogicznie w przypadku maści końskiej zielonej.

Maść końska: przeciwwskazania

Maść końską stosować mogą praktycznie wszyscy. Niewiele jest przeciwwskazań do jej używania, o niektórych jednak warto pamiętać.

1. Przede wszystkim rozgrzewającej maści końskiej nie wolno używać na większej powierzchni niż 30% całego ciała.

2. Należy omijać okolice oczu, uszu, nosa.

3. Maści końskiej nie powinno się stosować u dzieci poniżej 6. roku życia.

4. Maść końska rozgrzewająca - przeciwwskazania to przede wszystkim rozległe i otwarte rany.

Maść końska w ciąży? – Na to dość często pojawiające się pytanie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma jednak danych, które świadczyłyby o negatywnych skutkach maści dla ciężarnych kobiet. Maść końska a ciąża to zagadnienie wymagające jednak uwagi. Stosowanie maści w ciąży powinno odbywać się wyłącznie punktowo.

Zobacz film: Polscy lekarze na zagranicznych misjach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Maść końska na włosy

Działanie maści końskiej nie ogranicza się do bólu pleców, stawów, mięśni. Maść końska na żylaki także niewątpliwie pomaga. Przynosi ulgę ciężkim i zmęczonym nogom. Do jednego z ciekawszych, ale i bardziej kontrowersyjnych zastosowań należy użycie maści końskiej na porost włosów . Wykorzystanie rozcieńczonej mieszanki do nałożenia na skalp przynosi bardzo zadowalające efekty, które dostrzec można już po kilku tygodniach stosowania.

Zobacz także:

Maść dla sportowców – na co pomaga?

Aloes i żel aloesowy

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana