Profilaktyka zdrowia

Jak pozbyć się czkawki? Sprawdzone sposoby

Profilaktyka zdrowia

Czkawka to czasami bardzo uciążliwa przypadłość. Może być objawem towarzyszącym wielu chorobom. Warto dowiedzieć się, co jest przyczyną czkawki, by móc sobie z nią radzić. Jak pozbyć się czkawki? W Dzień Dobry TVN o tym, czym jest czkawka i jak się jej pozbyć u dorosłych, a jak u dzieci, rozmawialiśmy z Urszulą Tataj-Puzyną - położna i Pawłem Grzesiowskim - pediatrą.

Czkawki można doświadczyć w każdym wieku. Mogą się z nią zmagać zarówno dzieci, jak i dorośli. Także nasi pupile miewają czkawkę od czasu do czasu. Można jej jednak zaradzić. Jak pozbyć się czkawki u dziecka? Co warto o niej wiedzieć?

Zobacz też: Shoty witaminowe. Przepisy na shoty owocowe i owocowo-warzywne

Czym jest czkawka?

Wiele osób szuka sprawdzonego sposobu na to, jak pozbyć się czkawki. Żeby wiedzieć, jak sobie radzić z danym problemem, najlepiej jest przyjrzeć się mu bliżej i sprawdzić, jakie mechanizmy nim kierują, co może go wywoływać. Czkawka wielu osobom może wydawać się błahostką, jednak jest ona uważana za objaw chorobowy.

Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnieDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Czkawka to regularne skurcze przepony i mięśni międzyżebrowych. Powodują one wdech z zamknięciem głośni, co z kolei wywołuje charakterystyczny dla tej przypadłości odgłos czkania. Czkawka zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku minutach.

Często jej przyczyną jest zbyt szybkie napełnienie żołądka pokarmem lub płynem. Zdarza się jednak, że trwa nawet kilka godzin lub kilka dni i wówczas powoduje znaczny dyskomfort, a także problemy z przyjmowaniem pożywienia, bezsenność, czy osłabienie całego organizmu. O ile pierwszy jej rodzaj jest zupełnie nieszkodliwy, o tyle utrzymująca się przez dłuższy czas i stosunkowo często nawracająca czkawka może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Wówczas należy zbadać jej przyczynę.

Przyczyny powstawania czkawki

Często przyczyną czkawki jest, wspomniane już, zbyt szybkie wypełnianie żołądka. Wystarczy więc jeść w spokojnej i przyjaznej atmosferze, powoli przełykając pokarm. Czkawka może być także objawem wielu różnych dolegliwości , takich jak: choroby na tle metabolicznym, schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, choroby układu oddechowego i sercowo-krążeniowego, choroby jamy brzusznej. Czkawka bywa także wynikiem zatrucia organizmu toksynami pochodzącymi z niektórych leków, alkoholu, a także operacji wykonywanych w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej. Także ciąża może przyczyniać się do występowania czkawki. Kiedy czkawka zaczyna dokuczać, warto dowiedzieć się, jak pozbyć się czkawki i znaleźć sposób najlepszy dla siebie.

Zobacz też: Sok z pigwy, czyli doskonałe remedium na jesienno-zimowe przeziębienia. Jak go przygotować? >>>

Jak pozbyć się czkawki?

Wstrzymanie oddechu – to jeden z najczęstszych sposobów na czkawkę. Należy wziąć głęboki oddech i wstrzymywać go na tak długo, jak tylko jest to możliwe. Zazwyczaj, gdy powietrze z płuc zostanie wypuszczone, po czkawce nie ma ani śladu.

Wypicie szklanki wody – to kolejny sprawdzony sposób na czkawkę. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada tradycyjne picie wody małymi łykami. Druga opcja jest nieco bardziej skomplikowana. Należy usiąść, pochylić się nad swoimi kolanami i odchylając głowę do tyłu, pić wodę z przeciwległej części szklanki.

Ssanie czegoś – dobrze jest ssać cukierka albo wziąć do ust łyżeczkę cukru lub miodu. Inną opcją jest użycie do tego celu kostki lodu – powinna zadziałać podobnie.

Klepanie po plecach – dobrym pomysłem na zwalczenie czkawki jest także rytmiczne klepanie po plecach.

Straszenie – metoda jest popularna, jednak bardzo trudno przestraszyć samego siebie lub kogoś, kto się tego spodziewa. Mimo to zawsze warto spróbować.

Zobacz też: Miód manuka – cenione antidotum na wiele dolegliwości >>>

Jak pozbyć się czkawki u noworodka?

Jeśli ofiarą czkawki jest dorosły, to zazwyczaj znajdzie odpowiedni sposób, by jakoś sobie pomóc. Kiedy dotknie ona noworodka, z pomocą muszą mu przyjść rodzice lub osoby, które w danej chwili się nim opiekują. Czkawka u noworodka pojawia się od kilku do nawet kilkunastu razy dziennie. Jak zatem się jej pozbyć? Kiedy pojawi się czkawka u dziecka, to najlepiej podać mu na chwilę pierś do ssania lub odrobinę ciepłej wody. Zdarza się, że czkawka u niemowlaka może pojawić się, gdy będzie mu za zimno. Wtedy najlepiej okryć malucha kocykiem. Podobnie zadziała także przytulanie, położenie noworodka na brzuszku, czy delikatne klepanie po plecach.

Jak pozbyć się czkawki u psa?

Czkawka dotyka nie tylko ludzi, może przytrafić się nawet psu. Czworonogi, podobnie jak ich opiekunowie, jedzą za szybko i zbyt łapczywie. Wówczas czkawka pojawia się na kilka minut i zazwyczaj przechodzi samoistnie. W przypadku, gdy czkawka trwa zbyt długo lub pies wyraźnie się męczy, można podać mu dwie lub trzy łyżeczki cukru . Inną metodą jest straszenie psa, jednak może to być zbyt drastyczny środek. Ten sposób walki z czkawką u psa nie jest zalecany przez weterynarzy. Dobrze jest spróbować określić przyczynę czkawki u psa, analizując jego dietę i tryb życia.

Dowiedz się więcej o czkawce:

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości