Miód manuka – cenione antidotum na wiele dolegliwości

Miód manuka to poszukiwane i cenione antidotum na wiele dolegliwości i z tego samegopowodu jednocześnie jeden z najdroższych miodów na świecie. Występuje też jako składnikmaści oraz kremów kosmetycznych i leczniczych. Stosowany jest np. jako środek na rany orazdo nasączania opatrunków. Cena miodu manuka jest wysoka, jednak mimo to znajduje on wielu nabywców na całym świecie.

Unikalny nektar z kwiatów krzewów manuki pszczoły zbierają w Nowej Zelandii i Australii. Miody manuka z Australii mogą być miodami wielokwiatowymi. Natomiast miód manuka z Nowej Zelandii to miód w całości uzyskiwany z krzewów manuki. Skąd taka popularność tej odmiany miodu? Posiada on wyjątkowe właściwości lecznicze. Spożywany w czystej postaci lub jako dodatek np. do kremów i maści wspomaga procesy gojenia oraz leczenia schorzeń dermatologicznych.

>>> Zobacz także:

Skąd pochodzi miód manuka?

Miód manuka zawdzięcza swoją nazwę krzewowi występującemu w Nowej Zelandii oraz w Australii. Krzewy manuki są podatne na szkodniki i różnego rodzaju czynniki chorobotwórcze, dlatego czyste i zdrowe środowisko naturalne Nowej Zelandii stwarza mu unikalne warunki do rozwoju. Krzew manuki jest jednocześnie odporny na trudne warunki takie jak mróz czy mocne nasłonecznienie. Właśnie dlatego mógł rozpowszechnić się w obu tych miejscach.

Jakie właściwości ma miód manuka?

Miód manuka posiada m.in. właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Stosowany jest przy leczeniu trudno gojących się ran, rozległych oparzeń, chorobach skóry. Nie jest klasyfikowany jako lek, ale jako „zwykły” środek spożywczy, a mimo to, jeśli stosuje się go regularnie, wzmacnia odporność organizmu i poprawia ogólne samopoczucie. Miód manuka jest gęsty, ciemny i ma mocny smak. Jego sprzedawcy zalecają oczywiście regularne spożywanie, nawet trzy razy dziennie, w czystej postaci. Nie należy spożywać posiłków pół godziny przed i po spożyciu miodu. Jeśli chodzi o stosowanie zewnętrzne, na zmienioną chorobowo, uszkodzoną skórę rozsmarowuje się cienką warstwę miodu i pozostawia tak długo, jak tylko jest to możliwe.

W czym tkwi tajemnica skuteczności miodu manuka? W Methylglyoxalu (po spolszczeniu – Metyloglioksal, w skrócie MGO). Kluczowe jest bowiem stężenie tej substancji w miodzie – im wyższe, tym lepiej. Właściwości lecznicze miodu manuka są zatem tym silniejsze, im więcej zawiera on MGO. Dochodzimy do bardzo ważnej kwestii – ceny miodu manuka. Ta rośnie wraz ze wzrostem stężenia MGO w miodzie. Kupując miód manuka, warto odszukać na opakowaniu oznaczeń z „+” w zakresie od +30 do +550. Przykładowo +550 oznacza, że 1 kg miodu manuka zawiera w swoim składzie 550 mg metyloglioksalu. Ile kosztuje kilogram miodu manuka? Cena miodu manuka o oznaczeniu +550 może być 25–30 razy wyższa niż cena kilograma miodu wielokwiatowego dobrej jakości (z polskiej pasieki).

Krem z miodu manuka i inne produkty na jego bazie

Biorąc pod uwagę prozdrowotne i odżywcze właściwości miodu manuka, nie dziwi, że stał się on z czasem składnikiem używanym do produkcji różnego rodzaju maści, kremów, plastrów. W sprzedaży znaleźć można między innymi:

Kremy z miodem manuka – ich gama zastosowań jest naprawdę szeroka. Od kremów przeciw starzeniu się po kremy do rąk. Różnorodne kremy z miodem manuka mają pomagać, według deklaracji producentów, na łuszczenie się skóry, jej starzenie, pojawianie się bruzd. W opisach innych kremów akcent położony jest na ich oddziaływanie lecznicze (w przypadku np. infekcji grzybiczych, trądziku, łuszczycy, egzemy, a nawet atopowego zapalenia skóry).

Maści z miodem manuka – to kolejna grupa produktów wykorzystujące prozdrowotne i lecznicze właściwości miodu manuka. Miód jest więc również składnikiem maści na łuszczycę czy trądzik, ale produkowane są też maści wspomagające gojenie się ran, neutralizujące ich nieprzyjemny zapach, hamujące rozwój bakterii itd. Stosowanie maści z miodem manuka poleca się w przypadkach oparzeń, odleżyn, owrzodzeń i świeżych ran.

Plastry i opatrunki z miodem manuka – gotowe produkty medyczne stosowane na rany, oparzenia, o silnym oddziaływaniu antybakteryjnym, oczyszczającym, zapewniające szybsze gojenie się ran, stosowane także w specjalistycznych szpitalach czy klinikach.

Inne produkty z miodem manuka jak tabletki do ssania czy kapsułki – sprzedawane jako suplementy diety. Na rynku dostępne są również cukierki z miodem manuka o różnych smakach.

Miód manuka nie jest zalecany dzieciom do pierwszego roku życia oraz osobom uczulonym na produkty pszczele.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!