Profilaktyka zdrowia

Grypa a koronawirusa. Eksperci: przed jesienią warto się zaszczepić

Profilaktyka zdrowia

Szczepienie WZW B

Osoby, które się zaszczepią przeciwko grypie, mogą być bardziej chronione przed zakażeniem koronawirusem w okresie jesieni i zimy, kiedy spodziewana jest nowa fala epidemii – przekonują eksperci. Ich zdaniem, zakażenie grypą może zwiększać ryzyko zachorowania na Covid-19. Co ważne, obie infekcje powodują podobne objawy, głównie gorączkę i kaszel.

Szczepienia w dobie pandemii

O szczepieniach, jakie warto wykonać w najbliższych miesiącach, mówiono podczas konferencji prasowej online "Jak szczepić w dobie pandemii koronawirusa? Aktualne wytyczne".

Specjaliści zalecali przede wszystkim:

  • jak najszybsze uzupełnienie szczepień dzieci , wynikających z kalendarza szczepień obowiązkowych
  • poddawanie się szczepieniom zalecanym , dotyczącym zarówno dzieci jak i dorosłych, szczególnie seniorów, kobiet w ciąży i osób cierpiących na choroby przewlekłe.

Za jedne z najważniejszych uznano poddawanie się szczepieniom przeciwko grypie sezonowej . Są one szczególnie ważne w okresie pandemii Covid-19.

Nie mamy pewności czy będzie druga fala tej epidemii; trudno jednoznacznie przewidzieć. Z pewnością jednak pojawi się wzrost zapadalności na choroby infekcyjne w okresie jesienno-zimowym, w tym głównie infekcji wirusowych dróg oddechowych, takich jak grypa i zakażenia paragrypowe

– powiedziała dr Ilona Małecka z Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Zdaniem ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, zwiększenie szczepień przeciwko tej wirusowej chorobie ułatwiłoby różnicowanie zachorowań na grupę i Covid-19. Początkowe objawy zakażenia są bowiem podobne: głównie gorączka i kaszel, a także zmęczenie, bóle głowy i mięśni, bóle gardła oraz biegunki. W przypadku grypy rzadko występuje katar i ból gardła, a gorączka często przekracza 39. st. C. Z kolei chorobę Covid-19 najbardziej odróżniają duszności i płytki oddech. Kichanie zwykle występuje w przypadku przeziębienia.

Eksperci obawiają się, że zakażenie grypą może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem w okresie jesieni i zimy. Ostrzegł przed tym wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w programie Newsroom WP.

Naukowcy mówią, że wirus grypy toruje drogę dla koronawirusa, czyli łatwiej wtedy zakazić się SARS-CoV-2. Obecność obu tych wirusów w naszym organizmie na pewno potęguje te objawy i przebieg zakażenia może być cięższy

- mówił wiceszef resortu zdrowia.

Konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz apelowała, by nie zaniedbywać szczepień, gdyż "chronią nas i nasze rodziny". Z kolei przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak zachęcał wszystkich do szczepienia przeciwko grypie, bo "to najlepsza metoda na poprawienie odporności i uniknięcie powikłań pogrypowych".

Szczepienia przeciwko grypie - dla kogo

Szczepienia przeciwko grypie są szczególnie ważne dla seniorów, najbardziej podatnych na grypę jak i zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Powinny się szczepić także kobiety w ciąży i małe dzieci oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak schorzenia sercowo-naczyniowe i cukrzyca.

Prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dr hab. Ernest Kuchar wyjaśniał, że dzieci rzadko się zarażają i chorują na Covid-19, ale często zakażają się wirusami grupy, które przenoszą na inne osoby, w tym ludzi starszych.

Szczepienia przeciwko grypie zalecane są wszystkim osobom powyżej 6. miesiąca życia. Chronią przed groźnymi powikłaniami. Należą to nich zapalenia płuc, oskrzeli i mięśnia sercowego oraz niewydolność oddechowa. Może dojść także do powikłań neurologicznych, takich jak zapalenie mózgu i zapalenie opon mózgowych, których następstwa bywają nieodwracalne.

Szczepionki przeciwko grypie sezonowej 2020/2021 powinny być dostępne od początku września. Warto skorzystać z nich jak najwcześniej. Prof. Herman Goossens, mikrobiolog Uniwersytety w Antwerpii uważa, że nowa fala epidemii w Europie może się pojawić się już we wrześniu lub październiku.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości