Profilaktyka zdrowia

Brakuje szczepionek na grypę. "Resort zdrowia zapewnia nas, że właśnie dotarła do Polski dostawa"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Każdy, kto w tym roku próbował zaszczepić się na grypę, wie, że nie jest to proste zadanie. Jak się okazuje, w Polsce brakuje szczepionek. O tym, z czego wynikają takie braki oraz dlaczego Polacy chętniej niż kiedykolwiek decydują się na szczepienie, powiedziała nam prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej - Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Brak szczepionek – z czego wynika?

Na polskim rynku pojawiła się informacja o braku szczepionek na grypę. Jak się okazało, tegorocznej jesieni liczba chętnych na szczepienie przewyższyła prognozowane dawki. W poprzednim sezonie w skali kraju zaszczepiło się ok. 1,5 mln osób, czyli 4,12 proc. populacji, natomiast do utylizacji trafiło blisko 100 tys. niewykorzystanych szczepionek. To najlepszy przykład, który pokazuje, jak trudno prognozować zapotrzebowanie na tego rodzaju preparaty.

Apteki zamawiają szczepionki w sierpniu. Wtedy zamawiają je w hurtowniach i czekają na dostawy, które rozpoczynają się we wrześniu i październiku. Tak naprawdę trudno jest przewidzieć w tym roku zapotrzebowanie na szczepionki, dlatego, że o tym, jaka wielkość dostawy będzie na rynek polski, decydują firmy farmaceutyczne. Koncerny przydzielają dawki na podstawie analizy wyszczepialności w danym kraju

– powiedziała.

Czy jest zatem możliwość, aby do aptek trafiła kolejna seria kolejnych szczepionek? Elżbieta Piotrowska-Rutkowska przyznała, że okres produkcyjny wynosi nawet do 6 miesięcy, zatem może być już trochę za późno. Jednak pojawiły się także pozytywne wiadomości.

Resort zdrowia zapewnia nas, ze właśnie dotarła do Polski dostawa szczepionek w wielkości 200 tysięcy opakowań

- powiedziała.

Masowa chęć szczepienia się przeciw grypie

Sytuacja epidemiczna spowodowała większe zainteresowanie Polaków szczepieniami. Społeczeństwo w obawie przed chorobą masowo domaga się szczepionek na grypę. Według specjalistki, liczba chętnych może być także przyczyną refundowania szczepionki w większym zakresie.

Osoby w wieku 75+ otrzymują szczepionkę za darmo, osoby w wieku 65 do 74 lat otrzymują szczepionkę z dużą zniżką, a osoby w wieku od 18 do 64 lat oraz kobiety w ciąży i małe dzieci również mogą kupić szczepionkę ze zniżką

– powiedziała.

W związku z brakiem dostępności szczepionki, w niektórych miejscach proponuje się ich nabycie za nawet 500 zł. Czy powinniśmy godzić się na takie sumy?

Moim zdaniem to są działania nieetyczne. Tak naprawdę, szczepionka kosztuje około 50 zł. Nie wiem, z czego wynika tak wygórowana cena samego szczepienia. Tutaj powinno się napiętnować takie oferty

- dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Opowieść o nieistniejącym bohaterze udowodniła, że Polacy są podatni na fake newsy. Ekspert: "U nas nie ma edukacji"

3 lata temu trenował balet, a teraz jest mistrzem Polski w mini żużlu. "Bardzo kocham to, co robię"

Zadbaj o swoją wątrobę. "Dieta powinna bazować na produktach pochodzenia roślinnego"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości