Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Skóra atopowa pojawia się głównie u dzieci do 5. roku życia. U dorosłych jest odmianą egzemy. W jej pielęgnacji sprawdzają się kosmetyki o naturalnym składzie, stosowane w trakcie kąpieli, oraz do natłuszczania ciała. Osoba cierpiąca na tę chorobę powinna też skorzystać z pomocy psychologa. O atopowym zapaleniu skóry rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z dermatolog Ireną Walecką.

  Trądzik hormonalny, zwany trądzikiem dorosłych, jest skutkiem nadprodukcji łoju w skórze. Przyczyną dolegliwości są zaburzenia hormonalne lub stres. Leczenie trądziku jest procesem długotrwałym i obejmuje terapię hormonalną, stosowanie antybiotyków, przemyślaną pielęgnację skóry, a także używanie naturalnych preparatów na bazie ziół. O przyczynach trądziku i jego leczeniu mówili w Dzień Dobry TVN endokrynolog, ginekolog Katarzyna Skórzewska, dermatolog Marcin Ambroziak oraz psycholog Magdalena Chorzewska.

  Zespół przewlekłego zmęczenia to choroba występująca przede wszystkim u kobiet. Objawia się między innymi zaburzeniami snu, obniżoną aktywnością, chronicznym zmęczeniem. W leczeniu zespołu ważną rolę odgrywają metody farmakologiczne.

  Antydepresanty to leki psychotropowe stosowane w terapii zaburzeń psychicznych, w tym depresji, zaburzeń lękowych i nerwicowych, a także zaburzeń jedzenia, zespołu stresu pourazowego, bezsenności czy bólu przewlekłego. Nawet najnowsze antydepresanty nie działają od razu. Efekt terapeutyczny pojawia się dopiero po 2-3 tygodniach właściwego stosowania leku. Nagłe odstawienie antydepresantów jest przyczyną nieskuteczności leczenia.

  Pierwsza wizyta u ginekologa jest źródłem dużego stresu. Dziewczęta często martwią się, czy badanie ginekologiczne boli, zastanawiają, co widzi ginekolog podczas badania lub jak wygląda badanie ginekologiczne u dziewicy. Przed badaniem warto dowiedzieć się więc, jak ono wygląda i jak przygotować się do badania ginekologicznego. Ułatwi to przezwyciężenie wstydu i złagodzi stres.

  Badanie ginekologiczne u dziewicy może wywoływać niewyobrażalny stres z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, to ogromnie intymna sytuacja dla młodej dziewczyny, która inicjację seksualną ma jeszcze przed sobą. Nic więc dziwnego, że na początku każda dziewczyna jest skrępowana. Po drugie, dziewczyny często nie mają świadomości, jak takie badanie wygląda i przez to boją się ingerencji w ciało, do której nie ma w trakcie takiego badania prawa dojść. Nic więc dziwnego, że pytanie, jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy, spędza niektórym sen z powiek.

  Badanie czystości pochwy, badanie pochwy palcem, USG – to tylko kilka badań, które pomagają w diagnostyce chorób dróg rodnych, także na wczesnym etapie zaawansowania. Sprawdź, jakie badania wykonać, aby dowiedzieć się więcej na temat stanu własnego organizmu – zwłaszcza jeśli wysyła on wyraźne sygnały ostrzegawcze.

  Przed wizytą u specjalisty, często kobiety zastanawiają się, czy do ginekologa trzeba się golić, czy nie. Jest to kwestia indywidualna, jednak jest kilka sytuacji, w których nie należy tego robić.

  Fotele ginekologiczne często wywołują stres u kobiet odwiedzających ginekologów – niezależnie od tego, czy jest to pierwsza, czy pięćdziesiąta wizyta. Fotel u ginekologa jawi się nam jako coś, czemu towarzyszy poczucie dyskomfortu. Jak usiąść na fotelu ginekologicznym, żeby ten dyskomfort zmniejszyć? Czy badanie na fotelu ginekologicznym musi być nieprzyjemne? Wyjaśniamy.

  Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa jest koniecznością? Nie wtedy, kiedy jesteś w ciąży albo potrzebujesz tabletek antykoncepcyjnych. Dojść do niej powinno dużo wcześniej, przed rozpoczęciem współżycia. Bo pewne rzeczy w życiu kobiety powinny odbywać się w określonej kolejności.

  Każda kobieta od momentu dorastania do okresu późnej starości powinna pozostawać pod regularną opieką poradni ginekologicznej. Jedynie regularna diagnostyka i badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości i chorób, co umożliwia właściwe leczenie. Tymczasem według badań zleconych w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej "W kobiecym interesie" aż 40 proc. Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa. Dlaczego? O problemie tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ginekolog dr Marzeną Dębską.

  Seksuolog jest specjalistą, który zajmuje się schorzeniami w sferze seksualnej człowieka. Uczucie zaspokojenia seksualnego jest jedną z podstawowych potrzeb i problemy w tej dziedzinie życia wpływają na całe funkcjonowanie człowieka. Wizyta u seksuologa często kojarzy się z dużym stresem, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda wizyta w poradni seksuologicznej i z jakimi problemami udać się do seksuologa.

  Tunele w uszach to celowo wykonane przez wycięcie bądź rozciągnięcie otwory w ciele, najczęściej w płatku ucha. Ich rozmiary wahają się od 1,5 mm do nieograniczonej górnej granicy. Wymagają niezwykle dokładnej higieny, gdyż bardzo często stają się miejscem stanów zapalnych. Jak o nie dbać i jak krok po kroku bezpiecznie rozciągać?

  Kiedy spotka nas coś miłego i ekscytującego odczuwamy radość, przypływ sił i energii. Innym razem, gdy życie przyniesie nam trudną sytuację, z którą nie umiemy sobie w danej chwili poradzić, odczuwamy przygnębienie i smutek. U niektórych osób emocje te pojawiają się jednak bez wyraźnej przyczyny, za to w dużym, trudnym do opanowania natężeniu. Zmagają się te osoby z trudną do wytrzymania huśtawką emocjonalną, od depresji po euforię. Może to świadczyć o cierpieniu na zaburzenia afektywne dwubiegunowe (inaczej dwubiegunowe zaburzenia nastroju).

  30 marca obchodzimy Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Zaburzenia dwubiegunowe i ich objawy można porównać do wędrówki po wysokich górach - wędrowiec przemierza szczyty z pasją, wciąż widzi cudowne krajobrazy. Uczucie szczęścia rozpiera piersi, człowiek próbuje się “nasycić” otaczającym go pięknem. Chłonie oczami widoki, czuje się wspaniale, chce żyć pełnią życia i wędrować dalej, gdzie go oczy poniosą. Nagle spada, łamiąc sobie dotkliwie wszystkie kości. Przez miesiące patrzy na sufit szpitalnej sali, nie mogąc się ruszyć. Życie wędrowca z nieba zamienia się w piekło. Zupełnie jak w życiu osoby chorującej na zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

  Karboksyterapia, czyli leczenie dwutlenkiem węgla, daje doskonałe efekty w leczeniu defektów kosmetycznych, jak rozstępy czy cellulit, a także usuwaniu zmarszczek czy niedoskonałości w okolicy oczu. Karboksyterapia pomaga również w leczeniu schorzeń, takich jak niewydolność żylna czy zaburzenia krążenia.

  Ejakulacja jest u mężczyzn fizjologicznym wytryskiem nasienia z prącia, który następuje w wyniku stymulacji seksualnej. Zwykle jest ona poprzedzona stymulacją penisa w czasie stosunku seksualnego lub mastrubacji i wiąże się z osiągnięciem orgazmu. Główne problemy z ejakulacją dotyczą jej braku lub przedwczesnego wytrysku. Istnieje także zjawisko ejakulacji u kobiet, które również związane jest ze szczytowaniem seksualnym.

  Erekcja, inaczej wzwód, to gotowość penisa do odbycia stosunku seksualnego. Polega na powiększeniu i usztywnieniu penisa. Czasami zdarza się, że mimo podniecenia mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć wzwodu. Problemy z erekcją mogą dotyczyć każdego mężczyzny, niezależnie od wieku. Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem, prowadzącym do frustracji i braku satysfakcji z życia seksualnego obojga partnerów. Poznanie przyczyn zaburzeń erekcji umożliwia ich skuteczne wyleczenie.