Masaż lodem i jego zalety. Jak go wykonać? Jak używać przyrządu do masażu lodem?

kostki lodu
Colin Behrens/Pixabay
Masaż lodem pomaga zmniejszyć obrzęki, a także działa ujędrniająco na skórę. Kuracja zimnem poprawia krążenie krwi i polecana jest na problemy z cellulitem oraz zwyrodnienia układu ruchu.

Masaż kostkami lodu nie jest przeznaczony dla każdego. Bez konsultacji z lekarzem należy traktować go wyłącznie jako profilaktyczną kurację dla osób zdrowych. Osoby, które mają jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu zdrowia bądź są w trakcie leczenia na konkretne schorzenie, powinny zgłosić się do specjalisty.

Masaż twarzy lodem jako sposób na domową pielęgnację

Masaż twarzy kostkami lodu zmniejsza obrzęki i działa ujędrniająco. Domowa kuracja doskonale sprawdza się po nieprzespanej nocy czy w bardzo upalny dzień, gdy skóra potrzebuje orzeźwienia i ochłodzenia. Do zrobienia masażu wystarczy zaopatrzyć się w kostki lodu oraz foliowy woreczek.

Masaż lodem – jak zrobić?

Aby wykonać masaż lodowy, należy kilka kostek lodu przełożyć do foliowego woreczka. Jeśli zamarznięta woda zacznie za szybko topić się, woreczek można dodatkowo okryć gazą lub cienką kuchenną ściereczką. Na początku należy przyłożyć chłodny okład do skóry na kilkanaście sekund, a następnie wykonywać okrężne ruchy na skórze wokół oczu, najlepiej zaczynając od wewnętrznego kącika oka i kierując się ku zewnętrznemu. Domowe okłady z lodu można dodatkowo wzbogacić, dodając do nich zioła o działaniu regenerującym (np. lawendę, rozmaryn) czy składniki nawilżająco-łagodzące, takie jak: aloes, rumianek. Zioła wystarczy drobno posiekać, przełożyć do lodowych foremek, zalać wodą, wstawić do zamrażarki i pozostawić do całkowitego zamarznięcia wody. Wówczas masaż kostkami lodu wykonuje się bez użycia foliowego woreczka.

Jak używać przyrządu do masażu lodem?

W domowej pielęgnacji skóry można zastosować specjalne urządzenie do masażu lodem, które wykorzystywane jest również do wykonywania zabiegów miejscowych w profesjonalnych gabinetach. Kuracja stosowana jest najczęściej jako terapia leczniczo-rehabilitacyjna, np. w chorobach reumatoidalnych, przeciążeniach układu ruchu czy jako zabieg pielęgnacyjny na cellulit. Przyrząd do masażu lodem pozwala wykonać 10- lub 20-minutowy masaż całego ciała.

Aby samodzielnie wykonać masaż za pomocą specjalnego urządzenia, należy przed zabiegiem rozgrzać ciało, np. biorąc ciepły prysznic czy wykonując proste ćwiczenia fizyczne. Masaż należy rozpocząć od stóp, a następnie stopniowo przechodzić do kolejnych partii ciała, wykonując precyzyjne, koliste ruchy. Po zakończonym zabiegu ciało należy ponownie rozgrzać, np. poprzez dynamiczne wytarcie go ręcznikiem.

Efekty masażu lodem

Masaż kostkami lodu przyspiesza metabolizm skóry, pobudza krążenie krwi oraz limfy, a także zmniejsza obrzęki i krwiaki. Kuracja zimnem zapobiega również pękaniu delikatnych naczyń krwionośnych, łagodzi bóle mięśni i stawów oraz działa antycellulitowo.

Masaż lodem skuteczny na cellulit

Lodowy masaż w szczególności polecany jest osobom, które walczą z pomarańczową skórką bądź się odchudzają. Za przyczynę cellulitu uważa się nieprawidłowe krążenie w podskórnej tkance, co prowadzi do niedotlenienia komórek, nagromadzenia toksyn, a w efekcie do powstawania nieestetycznej pomarańczowej skórki. Masaż kostkami lodu poprawia mikrokrążenie, dlatego pomaga na tego typu problem, a dodatkowo zimne okłady sprawiają, że organizm automatycznie wytwarza większe ilości ciepła, przez co pobudzany jest proces przemiany materii sprzyjający redukcji tkanki tłuszczowej. Dodatkowo zabieg ten wzmacnia włókna kolagenowe, przez co skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna.

Zastosowanie masażu lodowego

Masaż lodowy polecany jest jako zabieg wspomagający leczenie takich przypadłości, jak: choroby reumatoidalne, zwyrodnienia stawów, reumatyzm, zanik mięśni, dyskopatie, wzmożone napięcie mięśni, łagodne stany zapalne. Kuracja taka działa przeciwbólowo, a także zwiększa zakres ruchu stawów, przez co często wykorzystywana jest w rehabilitacji. W medycynie sportowej lodowy masaż stosowany jest przy przeciążeniach układu ruchu, bólach mięśni i stawów, obrzękach i krwiakach, zmianach zwyrodnieniowych czy w celach odnowy biologicznej.

Masaż lodowy – przeciwwskazania

Masaż lodowy nie jest przeznaczony dla każdego. Przed zabiegiem należy skonsultować się z lekarzem, który określi, czy nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Masaż lodem nie jest zalecany przy takich przypadłościach, jak: zakrzepowe zapalenie żył, przewlekłe schorzenia układu krążenia, silna nadwrażliwość na zimno, otwarte rany, przeziębienie i grypa czy zespół Aspergera.

Cena masażu lodem

Masaż lodowy można wykonać samodzielnie w domu za pomocą zwykłych kostek lodu lub specjalnego urządzenia bądź skorzystać z niego w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, fizjoterapeutycznym czy ośrodkach spa. Za 20-minutowy zabieg trzeba zapłacić około 40–80 zł, z kolei gdy do lodu dodane zostaną dodatkowo ekstrakty ziołowe, wówczas cena masażu zwiększa się do około 100 zł.

Zobacz też:

Jak przeprowadzić masaż czekoladą? Jak się do niego przygotować?

Rytuał hammam – na czym polega ta technika pielęgnacji?

Body wrapping, czyli jak owijanie w folię pomaga wyszczuplić sylwetkę

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości