Zdrowie

Alergia jesienią. Co pyli we wrześniu?

Zdrowie

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
osoba z alergią, kichanie

Lato powoli dobiega końca, a wraz z nim okres wzmożonego pylenia większości roślin. Jednak niektórzy alergicy nie mogą jeszcze odetchnąć z ulgą. Co pyli we wrześniu? Sprawdź.

Co pyli we wrześniu?

Wrzesień w kalendarzu pylenia to miesiąc, w którym kończą się męki osób uczulonych na trawy. Nadal jeszcze pyli jednak bylica. To jedna z trzech roślin, na którą najczęściej mamy uczulenie w Polsce (po trawie i brzozie). Choć najintensywniej pyli w lipcu i sierpniu, to wielu alergików jeszcze przez wrześniem zmaga się z wywołanym przez bylicę katarem, podrażnieniami śluzówki nosa, łzawieniem oczu, a nawet zapaleniem spojówek.

Jak skutecznie walczyć z alergią?

Nie daj się wiosennej alergii
Nie daj się wiosennej alergiiDzień Dobry TVN
wideo 2/4

W tym miesiącu na średnim poziomie utrzymuje się równie stężenie pylenia pokrzywy, zwłaszcza na Mazowszu i Pomorzu. Problem ten znika wraz z końcem września.

We wrześniu pylą również grzyby

We wrześniu uczulają również zarodniki niektórych grzybów. Dwa główne rodzaje to Cladosporium oraz Alternaria. Stężenie zarodników Cladosporium na obszarze całej Polski jest wówczas bardzo wysokie. Spadać zaczyna pod koniec września. Z kolei grzyby z rodzaju Alternaria mniej intensywnie pylą od połowy września. Grzyby powodują przede wszystkim alergie wziewne, które największe zagrożenie stanowią dla dzieci.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF/Getty Images

Pozostałe wiadomości