Technologia

Hologramy gwiazd to dopiero początek. "To jedna z niewielu technik, która znajduje swoje źródło w Polsce"

Technologia

dr Maciej Kawecki w studiu Dzień Dobry TVN

Co dwa tygodnie w środę dr Maciej Kawecki przybliża widzom Dzień Dobry TVN różne technologiczne nowinki. Tym razem opowiedział o czymś, co do niedawna mogliśmy oglądać wyłącznie w filmach science fiction. Mowa o hologramach.

Hologramy zamiast artystów i kolegów z pracy

O hologramach szczególnie głośno zrobiło się kilka lat temu, kiedy media ogłosiły, że w planach jest organizacja trasy koncertowej, podczas której na scenie występowałaby świetlna imitacja Michaela Jacksona. Ponoć w niedalekiej przyszłości swoich hologramów doczekają się też inni nieżyjący artyści. Jak donoszą dziennikarze "The Washington Post", w USA trwają już prace nad wirtualnymi pokojami do pracy zdalnej.

Jak na razie pomysł ten wzbudza wiele kontrowersji, ale dr Maciej Kawecki tłumaczy, że to wcale nie musi być odległa wizja. W studiu Dzień Dobry TVN zaprezentował homogram przedstawiający Sebastiana Piekarka, gitarzystę zespołu Ira.

- To jest jedna z niewielu technik, która tak naprawdę znajduje swoje źródło w Polsce. Podstawy teorii holografii stworzył Mieczysław Wolfke na Politechnice Warszawskiej w 1920 roku - tłumaczył.

Jak dodał, obecnie nie istnieją jeszcze idealne hologramy, a to co widzimy w filmach, to po prostu efekty specjalne.

Hologramy kiedyś i dziś

Mimo że hologramy dopiero od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością, to samo zjawisko nie jest niczym nowym.

- To, co teraz widzimy ma prawie 200 lat i nazywa się duchem Peppera. (...) W połowie XIX w. zastanawiano się, jak pokazać na scenie duchy i wykorzystano lustro weneckie oraz miraż, czyli iluzję - wyjaśniał dr Maciej Kawecki.

Na przestrzeni lat urządzenie do wyświetlania hologramów zostało wyposażone między innymi w ekran LCD. Dzięki niemu efekt jest jeszcze lepszy. Co ciekawe, holografia znajduje zastosowanie nie tylko w branży rozrywkowej, ale także w medycynie i biologii.

- Inny przykład to czytnik kodów kreskowych i laser. On też opiera się na tej technologii - wymienia naukowiec.

Myślicie, że hologramy na dłużej zagoszczą w naszej codzienności?

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości