Technologia

5 zasad bezpieczeństwa w sieci, które powinieneś stosować

Technologia

Autor:
Adrianna
Kowalczyk
mat. prasowe 5 zasad bezpieczeństwa w sieci

Bezpieczeństwo w sieci jest szczególnie ważnym tematem w czasach, gdy coraz więcej spraw załatwianych jest online. Bankowość elektroniczna, profil zaufany, skrzynka mailowa - to tylko część miejsc, które powinny być odpowiednio chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Poznaj 5 zasad bezpieczeństwa w sieci, dzięki którym Twoje dane osobiste i pieniądze będą chronione przed cyberprzestępcami.

Silne hasło

Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa w sieci jest stworzenie silnego hasła. Nie najlepszym pomysłem jest ustawianie haseł takich jak: password, 1234, własne imię lub data urodzenia, ponieważ są one łatwe do złamania. Jak zatem stworzyć bezpieczne hasło? Przede wszystkim należy pamiętać o unikaniu używania wyłącznie małych liter, a także stosowania prostych słów codziennego użytku. Mocne hasło zawiera duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Dzięki takiej kombinacji minimalizowane jest ryzyko złamania hasła przez osobę niepowołaną. 

Logowanie wyłącznie przez zaufane witryny

To o czym należy pamiętać, to logowanie się do systemu bankowości elektronicznej lub na profil wykorzystywany do załatwiania spraw urzędowych, wyłącznie przez zaufane witryny. Klikanie w linki załączone do maili lub SMS-ów nieznanego pochodzenia jest nierozsądne - w wielu przypadkach są to linki, które prowadzą do stron wykorzystywanych przez cyberprzestępców do kradzieży danych i pieniędzy z konta.

Logowanie się do banku wyłącznie z poziomu aplikacji na smartfonie lub strony banku, a także korzystanie z profilu zaufanego zabezpieczonego kodem SMS to najlepsze rozwiązanie, by uniknąć zagrożeń w sieci. Takie zachowanie znacznie ogranicza ryzyko złamania zabezpieczeń przez cyberprzestępców.

Stosowanie programów antywirusowych

Programy antywirusowe ograniczają ryzyko zainfekowania komputera przez złośliwe oprogramowanie. Wirusy mogą przyczynić się do utraty ważnych plików zapisanych na dysku, a także do kradzieży danych osobowych użytkownika. Śledzenie użytkownika w sieci za pomocą złośliwego oprogramowania przyczynia się m.in. do przechwycenia haseł zapamiętanych w przeglądarce. Jeśli cyberprzestępca wejdzie w ich posiadanie, może włamać się na konto w mediach społecznościowych, skrzynkę mailową itp.

Więcej o programach antywirusowych i atakach cyberprzestępców przeczytasz w serwisie technologicznym NANO

Użytkownicy komputerów mogą korzystać z darmowych lub płatnych programów antywirusowych. Darmowe oprogramowanie jest dostępne dla każdego, jednak jego skuteczność jest ograniczona. Taki antywirus wyłapuje jedynie część zagrożeń. Płatne oprogramowanie antywirusowe jest na bieżąco aktualizowane, dlatego dzięki niemu zatrzymywane są nawet nowe wirusy.

Sprawdź, który płatny antywirus wybrać: https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-antywirus-platne-programy-antywirusowe

Nieudostępnianie haseł i loginów

Bezpieczeństwo w sieci zwiększa się poprzez nieudostępnianie loginów i haseł osobom postronnym. Nigdy nie powinno się podawać ich znajomych lub wpisywać ich na różnych stronach w towarzystwie obcych. Udostępnienie hasła i loginu nawet do konta użytkownika w sklepie online może skutkować przejęciem informacji takich jak numer karty kredytowej i adres, które następnie posłużą do uzyskania dostępu do konta w banku.

Hasła i loginy nie powinny być przez nikogo zapisywane na kartkach przyklejonych do ekranu komputera lub laptopa. Nie powinno się ich umieszczać również w widocznych miejscach na biurku. W przypadku, gdy pojawi się konieczność zapisania hasła i loginu, notatki z takimi informacjami najlepiej przechowywać w miejscach niedostępnych dla osób trzecich.

Aktualizacja oprogramowania

Stopień ochrony w sieci zależy nie tylko od aktualizacji antywirusa, ale i samego systemu operacyjnego. Hakerzy szukają luk w systemach, by łatwiej atakować komputery i wykorzystywać je do różnych celów. Producenci oprogramowania wypuszczają aktualizacje, dzięki którym usuwane są błędy zmniejszające poziom bezpieczeństwa. Po zainstalowaniu aktualizacji, ryzyko związane z korzystaniem z danego sprzętu spada.

Autor:Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości