Porady

5 gości podczas Wigilii. Czy w ten limit wliczają się dzieci?

Porady

Święta zbliżają się wielki krokami, a co za tym idzie - pojawiają się wątpliwości. W tym roku nie zastanawiamy się jednak, jak usadzić wszystkich gości i ile potraw przygotować, ale jak nie złamać reżimu sanitarnego. I właśnie z takim problem boryka się jeden z naszych widzów.

Ile osób na Wigilii 2020

Zgodnie z rządowym zaleceniem, w związku z pandemia koronawirusa liczba zaproszonych gości nie może przekroczyć 5. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy dotyczy to również dzieci.

- Mama organizuje Wigilię. Łącznie będzie zaproszonych sześcioro gości, wliczając w to dziecko dwumiesięczne i dwuletnie. Czy będzie to zgodne z prawem? - takie pytanie dotarło do naszej redakcji.

Wątpliwość tę rozwiała adwokat Eliza Kuna.

- Rozporządzenie określa limit 5 gości na przyjęciu wigilijnym. Nie ma żadnych wyłączeń dotyczących niemowląt czy małoletnich. W tej sytuacji każda osoba liczy się tak samo. Jeżeli gości jest sześcioro, jak w przypadku telewidza, który zadał pytanie, niestety jest to złamanie rozporządzenia - wyjaśniła prawniczka.

Jakie grożą kary za złamanie przepisu?

- W przypadku, gdy policja na takiej interwencji stwierdzi, że limit osób nie jest zachowany, możemy się liczyć z mandatem w wysokości 500 zł zł , z doniesieniem do sanepidu kary wynoszą od 5 do 30 tys. zł – tłumaczyła Eliza Kuna.

Wigilia 2020 - limit

Zgodnie z rozporządzeniem z 26 listopada 2020 roku do wskazanego limitu 5 osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących. Dlatego nasza ekspertka radzi, by zorganizować Wigilię u rodziny, która ma dzieci i zaprosić mamę do siebie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Przy świątecznym stole w dobie pandemii. Ile osób może spędzić z nami Boże Narodzenie? Adwokat: "Mamy absurd"

Święty Mikołaj szykuje się do świąt. "Najpiękniejszym prezentem jest dobroć i dzielenie się nią"

Kilka pomysłów na życzenia świąteczne

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości