Porady

Mleczko i spray. Zielony Pan Gadżet podpowiada, jak samemu zrobić środki do czyszczenia

Porady

Nie zawsze środki czystości musimy kupować. Jest wiele takich, które możemy zrobić sami, przez co będą bardziej ekologiczne. Ocet, soda i do dzieła - namawia Dawid Kozioł.

Środki czystości domowej roboty

Mleczko do czyszczenia kuchni, spray do armatury łazienkowej, płyn do toalet czy specjalny produkt do mycia szyb. W naszych domach roi się od chemii. Z pewnością zdajemy sobie sprawę, że popularne środki czystości zawierają lub mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia związki. Oprócz tego zabierają dużo miejsca, bo gdzieś trzeba je trzymać. Rezygnując z ich zakupu możemy więc zaoszczędzić sporo przestrzenie i pieniędzy. Gościem w studiu Dzień Dobry TVN był Dawid Kozioł, znany jako Zielony Pan Gadżet, który udowodnił, że porządek możemy utrzymać bez użycia chemii.

Król i królowa sprzątania

Królem sprzątania jest ocet, a królową soda. Soda oczyszczona ma właściwości ścierne, dzięki czemu świetnie sprawdzi się do czyszczenia. Pochłania także nieprzyjemne zapachy. Jest zasadowa, więc podczas używania preparatów na jej bazie nie musimy zakładać rękawiczek, a ona zadziała kojąco na naszą skórę. Ocet jest królem sprzątania ekologicznego, jednak nie wszyscy przepadają za jego zapachem. Dawid Kozioł zdradził, że olejek eteryczny pomoże uporać się z nieprzyjemnym aromatem. Należy też pamiętać, że octu nie użyjemy w każdym przypadku. Nie sprzątajmy nim naturalnych kamieni, woskowanych drewnianych podłóg i mebli, a także noży kuchennych.

Uniwersalne mleczko do czyszczenia

Szare mydło ścieramy na tarce. Następnie rozpuszczamy je w gorącej wodzie. Roztwór mieszamy z sodą oczyszczoną. Olejki eteryczne sprawią, że środek do czyszczenia będzie pięknie pachniał.

Uniwersalny spray do sprzątania

Ocet spirytusowy łączymy z wodą w proporcjach 1:3. Pamiętajmy, że ocet ma intensywny zapach. Nie sprzątajmy więc całego mieszkania od razu. Możemy dodać olejek eteryczny, żeby trochę zniwelować zapach.

Płyn do naczyń

Nie myjmy naczyń pod bieżącą wodą. Nalejmy ją do komory, żeby się nie marnowała. Sodę kalcynowaną zmieszajmy z wodą. Dla lepszego zapachu dodajmy kilka kropel olejku eterycznego.

Zobacz też:

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości