Wielu z nas chce i być może właśnie przy okazji Nowego Roku zastanawia się, jak to zrobić, by być bardziej eko. O kilku prostych i sprawdzonych sposobach na ekologiczne życie mówiła w Dzień Dobry TVN Sylwia Majcher, dziennikarka, propagatorka zero waste.
Chcesz być eko? Zdaniem Sylwii Majcher warto zacząć od uporządkowania swojej przestrzeni.
>>> Zobacz także:
- Podwójna cena za foliówki w sklepach. Czy Polacy przestaną ich w końcu używać?
- Superman ze Świdnicy. Zebrał kilkadziesiąt ton śmieci, bo nie lubi bałaganu!
- Naga Anja Rubik wśród plastiku. Socjolog: „Prowokacja na granicy skandalu. W pamięci zostaje tylko nagość, nie plastik”
Szafa
Z badań wynika, że 80 proc. rzeczy, które wiszą w szafach nie używamy, a warto wiedzieć, że uszycie jednej koszulki pochłania 700 litrów wody, natomiast do produkcji ubrań ze zwykłej bawełny wykorzystuje się 8 tysięcy rozmaitych środków chemicznych. Nie warto więc kupować nowych ubrań, a te nienoszone oddawać innym.
Dobrym pomysłem jest też wypożyczanie ubrań zamiast kupowanie nowych. Super modne ciuchy od bardzo znanych projektantów możemy wypożyczyć już za 200 zł (zamiast kupić za 1,5 tys. zł).
Jak posegregować ubrania i sprawdzić, które rzeczywiście są nam potrzebne? O tym w naszym materiale wideo.
Łazienka
Kosmetyki też mają swoją datę ważności, warto więc zrobić ich audyt i te przeterminowane przerobić.
Chemia domowa – możemy sami zrobić proszek do prania, tabletki do zmywarki czy płyn do naczyń (wystarczy kupić borax, czyli sól kwasu borowego i na jego bazie zrobimy wszystko).
Kuchnia
Audyt lodówki – zawsze przed wyjściem na zakupy sprawdźmy, co mamy w lodówce i ustawiajmy produkty według zasady "to co pierwsze do niej wchodzi – pierwsze musi wyjść".
Postawmy na zakupy bez plastiku (do sklepu zabierajmy ze sobą własną torbą, pudełka, woreczki na warzywa/owoce; jeśli kupujemy przez internet to zaznaczajmy, że chcemy opakowania eko, bez siatek itd.).
Poza domem
- Butelka i kubek na kawę - miejmy zawsze przy sobie
- Torba na zakupy nośmy zawsze w torebce
- Bilety kupujmy przez internet, nawet te tramwajowe
- Jeśli potrzebujemy naczyń jednorazowych, wybierzmy takie z trzciny cukrowej lub otrębów. Są one całkowicie biodegradowalne.
Autor: Iza Dorf