Po pieluchy ekologiczne sięga coraz więcej rodziców. I trudno się dziwić: tego rodzaju produkty tworzone są bowiem z myślą zarówno o bezpieczeństwie dziecka, jak i o środowisku. Największym ich atutem jest dobry skład, w którym nie ma toksycznych, niebezpiecznych substancji. W kawiarence Dzień Dobry TVN gościliśmy: Weronikę Dryję, położną i mama, która używa pieluch wielorazowych oraz Aleksandrę Kapturzak, która prowadzi bloga pieluchotekę.
Pieluchy ekologiczne są hipoalergiczne, a ich właściwości potwierdzają niektóre certyfikaty. Np. Skandynawski Znak Ekologiczny, który oznacza, że dane pieluszki są przyjazne środowisku, biorąc pod uwagę zarówno surowce, z których powstały, jak i samą ich utylizację. Dowiedz się więcej na temat ekologicznych pieluch.
>>>Zobacz też: Jak prawidłowo przewijać niemowlę?
Ekologiczne pieluchy jednorazowe
Wielu rodziców prawdopodobnie ucieszy fakt, że na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych pieluch jednorazowych. Największym minusem tego rozwiązania jest cena – tego są one niestety droższe od zwykłych jednorazówek. Ważne jest jednak to, że z takich pieluszek mogą korzystać zarówno noworodki (zazwyczaj ważące od 2 do 4 kg), jak i większe dzieci (nawet do 30 kg). Co więcej, w ofertach niektórych firm można natknąć się nawet na pieluchy ekologiczne dla wcześniaków, jak również na pieluchomajtki.
Na uwagę zasługuje przede wszystkim skład jednorazowych pieluch ekologicznych. W produktach wysokiej jakości nie znajdziesz:
- lateksu,
- pigmentów,
- metali ciężkich,
- formaldehydu,
- chloru,
- kalafonii,
- PVC.
Największą wadą pieluch nieekologicznych jest to, że zawarte w nich substancje mogą zaszkodzić dziecku. Wytwarzane są one bowiem m.in. z pulpy celulozowej oraz różnych rodzajów plastiku, w tym z PET, który jest niebezpieczny dla układu endokrynologicznego. Do tego dochodzą inne związki chemiczne, jakie wymieniliśmy wyżej. Warto pamiętać, że im krótszy skład pieluszek, tym lepiej dla dziecka. Należy zaznaczyć, że pieluchy ekologiczne nie powinny być bielone chlorem.
Ekologiczne pieluszki nie powodują problemów ze zdrowiem, nie zawierają bowiem składników drażniących i powodujących uczulenia. Nie sposób znaleźć w nich również substancji mutagennych czy rakotwórczych. Pozbawione są substancji zapachowych oraz balsamów nawilżających. Materiał, z którego są wykonane, zazwyczaj zapewnia dziecku suchość, doskonale pochłania bowiem wilgoć. Skóra w takich pieluszkach może również swobodnie oddychać.
>>>Zobacz też: Wielorazowe pieluszki - przeżytek czy renesans?
Pieluchy ekologiczne wielorazowe
Ekologiczne pieluchy wielokrotnego użytku wyglądają tak samo jak jednorazowe. W ten sam sposób powinno się je również nakładać. Wbrew pozorom nie mają one nic wspólnego z pieluchami tetrowymi, od których różnią się materiałem, wykonane są bowiem najczęściej z bambusa, mikrofibry lub mieszanki bambusa i bawełny. Czasem zrobione są także z polaru czy materiału PUL. Wyróżniają się tym, że są
chłonne i bardzo przewiewne, a do tego miękkie i miłe w dotyku. Nie szeleszczą. Warto zaznaczyć, że sam bambus ma właściwości antybakteryjne.
Wielorazowe pieluchy ekologiczne można prać np. raz na trzy dni. Zazwyczaj mamy kupują kilkanaście takich pieluch, które czasem stanowią inwestycję nawet na kilka lat. Wiele modeli wyposażonych jest w dodatkowe zatrzaski, dzięki którym rozmiar można idealnie dopasować do ciała rosnącego dziecka. Co więcej, te same pieluszki wielorazowe mogą posłużyć nam przy kolejnym dziecku – wystarczy je jedynie wyprać.
Wielorazowe pieluchy doskonale sprawdzają się u dzieci z wrażliwą skórą, podatną na zaczerwienienia. Dzięki temu, że występują w całej gamie fantazyjnych wzorów i kolorów, wyglądają ładniej niż klasyczne pampersy. Warto również zauważyć, że modele wielokrotnego użytku są przydatne przy nauce siusiania. Kiedy dziecko nosi jednorazową pieluszkę, nie czuje wilgoci i co za tym idzie – nie dostrzega namacalnych skutków moczenia się, co na pewno nie sprzyja szybkiej nauce. Dzięki temu rodzice mogą także na bieżąco obserwować stolec dziecka.
Jakie pieluchy wybrać? Który zakup się bardziej opłaca?
Ekologiczne pieluchy wielorazowe są w gruncie rzeczy rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, które pozwala zaoszczędzić nawet 1500 zł w ciągu roku. Mają one także walory zdrowotne: nie przegrzewają jąderek u małych chłopców, dobrze wpływają na rozwój stawów biodrowych. Korzystanie z pieluch wielokrotnego użytku łączy się także z proekologicznym sposobem życia.
Aby podjąć decyzję o zakupie pieluch jednorazowych lub wielokrotnego użytku, warto przeanalizować kilka danych dotyczących środowiska. Jak podają statystyki, dzieci korzystające z jednorazowych pieluszek zużywają około 2500 egzemplarzy w ciągu roku. Na całym świecie przez 365 dni w koszu ląduje blisko 18 miliardów jednorazówek. Warto również zaznaczyć, że do wyprodukowania jednorazowej pieluszki potrzeba 4 lub 5 drzew. Wybierając pieluszki dla dziecka, warto pamiętać, że stanowią one także trzeci co do wielkości rodzaj odpadów na wysypiskach.
Zobacz też: Pożegnanie z pieluchami? Od czego zacząć?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF