Artykuł z cyklu ''Fisher Price. Let's be kids!'' strona główna cyklu
Let's be kids!

Pożegnanie z pieluchami? Od czego zacząć?

Let's be kids!

Pożegnanie z pieluchami? Od czego zacząć?

Wielu rodziców czuje presję, by szybko nauczyć swoje dzieci samodzielnego korzystania z toalety. Bo dziecko sąsiadki już nie potrzebuje pieluszki, bo babcia się niecierpliwi, czemu to tak długo trwa, a przecież „w tym wieku” dziecko już powinno! Warto pamiętać o tym, że nauka korzystania z nocnika może postępować powoli. Jednemu dziecku zrozumienie zasad toalety zajmie tydzień, podczas gdy inne będzie potrzebowało dwóch lub trzech miesięcy.

Odpieluchowanie jest pewnym procesem i jak wskazują eksperci powinno się odbywać dopiero wtedy, gdy u dziecka wystąpią sygnały świadczące o gotowości do takiego kroku. Ważne, by pamiętać o tym, ze osiągnięcie etapu samodzielnego korzystania z toalety jest u zdrowo rozwijającego się dziecka naturalnym krokiem w procesie dorastania – nie wymaga nagród ani kar. Łagodna zachęta, wspomagająca ten proces zabawa – tak. Przymus i nerwy – na pewno nie!


Oznaki gotowości do odpieluchowania

Zdecydowana większość z oznak gotowości do odpieluchowania nie występuje przed 18 miesiącem życia – to zatem pierwszy sugerowany termin rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika, choć zdaniem ekspertów dopiero okolice drugich urodzin dziecka są wskazane, by zacząć odpieluchowanie.

Jak rozpoznać „czy to już”? Oznak gotowości do odpieluchowania różni eksperci wymieniają ponad dwadzieścia, ale najprawdopodobniej za najważniejsze można uznać:

  • zwiększenie pojemności pęcherza – czyli coraz dłuższe momenty (min. dwugodzinne) w ciągu dnia bycia suchym (np. wstanie z drzemki z suchą pieluszką).
  • świadomość potrzeby wypróżnienia się, sygnalizowana słowami lub zachowaniem
  • stabilne siadanie i wstawanie, chodzenie bez pomocy

Jak stworzyć odpowiednie warunki, by wspomóc gotowość dziecka?

Pierwszym krokiem ku samodzielności dziecka jest zaznajomienie go z nowym towarzyszem – nocnikiem. Warto pozwolić dziecku na zabawę nocnikiem – zachęcić, by miś czy lalka również z niego korzystali. Będzie to o wiele łatwiejsze, jeśli ten ważny w życiu malucha przedmiot będzie miał przyjazną formę i będzie zachęcał do zabawy. Kolorowe nocniki w kształcie zwierzątek czy znanych dzieciom postaci z bajek przykuwają uwagę dziecka, zaciekawiają je i sprawiają, że ten okres ważnej w życiu malucha zmiany przebiega w atmosferze zabawy i przygody.

W kolejnym kroku pozwólmy dziecku siadać na nocniku nawet w ubraniu, kiedy tylko wyrazi taką chęć. Pomoże mu to oswoić się z pozycją i umiejętnością siadania/wstawania z niego. Warto pamiętać, że są to nowe umiejętności, które dziecko potrzebuje wyćwiczyć.

Nocnik Pingwin Fisher-Price efektywnie wspomaga proces nauki samodzielnego korzystania z toalety. Przyjazny wygląd i pomocne uchwyty zapewniają dzieciom komfort i poczucie bezpieczeństwa, wbudowana osłona chroni przed pryskaniem, a wyjmowany zbiornik umożliwia szybkie i łatwe czyszczenie. Pingwinek pozwala wszystkim zachować spokój podczas nauki korzystania z nocniczka !

Ważne jest też, by tłumaczyć dziecku cały proces i budować ważne w kontekście samodzielnej toalety słownictwo. Czytanie książek o nocniku lub toalecie i o tym, co się tam robi, daje maluchowi możliwość zapoznania się z tematem z bezpiecznej odległości i bez poczucia presji, że czegoś się od niego wymaga. Rozmawiając z maluchem, możemy go nauczyć odpowiednich zwrotów, które poza domem pomogą mu w komunikowaniu swoich potrzeb.

Towarzyszmy dziecku w trakcie korzystania z nocniczka. Za każdym razem bądźmy z maluchem, najlepiej usiądźmy tuż obok. Rodzicielska uwaga, obecność i zaangażowanie są dla dziecka bardzo ważne. Mogą go skłonić do częstszego korzystania z toalety i do szybszego odpieluchowania.

Wybór odpowiedniego nocniczka to też niebagatelna sprawa. Uroczy "Śpiewający Nocniczek” sprawi, że dziecko szybko zapomni o pieluszkach. Jego kształt przypomina prawdziwą toaletę, a wesoła muzyka i dźwięki nagradzają każdy sukces malucha. Gdy dziecko „spuści” wodę, usłyszy radosne wypowiedzi i realistyczny dźwięk spuszczanej wody ! Śpiewa po polsku, mobilizując malucha do siadania na nim. To niewątpliwie sprzęt bardzo pomocny w nauce samodzielnego korzystania z nocnika.

Jakich błędów nie popełniać?

Ważne jest, by nigdy nie zmuszać dziecka do siadania na nocnik, nie próbować szantażu ani przekupstwa, by na nim zostało. Może to wprowadzać niepotrzebną atmosferę presji, a nawet spowodować awersję dziecka do załatwiania swoich potrzeb.


Gdy już zaczniemy aktywną naukę, chwalmy za każde osiągnięcie. Nigdy nie zawstydzajmy dziecka, nie pokazujmy swojego niezadowolenia, gdy maluchowi zdarzy się wpadka. Tym bardziej nie wolno karać dziecka za zabrudzenie bielizny, czy łóżka. Sprzątnijmy i przytulmy malucha, zapewniając, że następnym razem wszystko się uda!


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
66
12
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
3
22.06.2019
czetan
Znam wiele dzieci, które baly się grających nocnikow. Moje dzieci miały najprostszy i najtańszy model. Odpieluchowywalismy się zawsze latem. Kilka par majtek w torbę i na plac zabaw. Kiedy dziecko zorientowało się, że jest mu niewygodnie w mokrych majtkach, zaczęło sygnalizowac i siadać na nocnik. Dzieci miały skończone po 2 lata i trwało to około 2 tyg.
06.06.2019
Tomasz
Małe Urbanki , Syn niedługo przerośnie matkę
06.06.2019
Tomasz
Pani ola.urbanowska bardzo ładnie się zaprezentowała